Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Pekingu začalo plošné testování obyvatel na covid

Peking
Peking
Foto: Pixabay

Úřady v nejlidnatějším pekingském obvodu Čchao-jang dnes zahájily masové testování na covid-19. Před supermarkety a obchody se tvořily dlouhé fronty s tím, jak se obyvatelé vydali nakupovat zásoby v obavách z možné přísné uzávěry podobné té v největším čínském městě Šanghaji. Informuje o tom BBC.

V Čchao-jangu, kde žije asi 3,5 milionu lidí, se o víkendu potvrdilo 26 případů koronavirové nákazy. V rámci současné vlny infekcí v hlavním městě Číny je to zatím nejvyšší počet. Obyvatelé obvodu i lidé, kteří tam dojíždějí za prací, se musejí nechat otestovat v tomto týdnu třikrát.

"Připravuji se na nejhorší," řekl vysokoškolský student Čang z přilehlého obvodu Chaj-tien. Přes internet si objednal nejrůznější pamlsky a téměř pět kilogramů jablek. Podobně jako on vyrazili nakupovat on-line i v obchodech lidé po celém hlavním městě, aby si vytvořili zásoby zeleniny, čerstvého masa, instantních nudlí a toaletního papíru.

Panické nakupování a následný dočasný nedostatek zboží v obchodech si od začátku pandemie covidu-19 zažilo mnoho zemí světa. Obavy obyvatel Pekingu jsou ale částečně odůvodněné situací v Šanghaji, kde je už několik týdnů pod přísnou uzávěrou většina z tamních 25 milionů obyvatel. Problémy s nedostatkem jídla nyní v Šanghaji pramení zejména z toho, že ve městě není dostatek kurýrů, kteří by objednávky obyvatelům zavřeným doma rozváželi, poznamenala agentura Reuters.

Uzávěra Šanghaje vzbudila celosvětovou pozornost. Mnoho obyvatel města totiž mělo potíže obstarat si potraviny a uchýlilo se ke směnnému obchodu či nakupování velkého množství zásob. Hlášeny byly také problémy se zajištěním běžné lékařské péče.

Hlavní pekingské supermarketové řetězce dnes kvůli zvýšené poptávce prodloužily otevírací dobu, případně zvýšily zásoby i počet zaměstnanců.

Úřady v Čchao-jangu i přes relativně nízký počet nakažených už obyvatelům doporučily, aby omezili své aktivity. Většina škol, obchodů i podniků ale zůstává otevřená. Uzávěra se zatím týká zhruba desítky obytných budov. V obvodě přímo sousedícím s pekingským historickým centrem bydlí řada zámožnějších obyvatel, sídlí tam i některá ministerstva, velvyslanectví a velké firmy.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Čína

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.