Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemětřesení o síle 6,4 stupně zasáhlo jižní Sumatru v Indonésii

Indonésie
Indonésie
Foto: Pixabay

Zemětřesení o síle 6,4 stupně zasáhlo pozdě večer tamního času (odpoledne SELČ) pobřeží jižní Sumatry v Indonésii. S odvoláním na německé geofyzikální centrum GFZ to oznámila agentura Reuters. První zprávy o hypocentru, tedy ohnisku zemětřesení, podle německého centra hovořily o hloubce deseti kilometrů, později byly aktualizovány na údaj 57 kilometrů.

Americká geologická služba U.S. Geological Survey informovala, že se ohnisko nacházelo 117 kilometrů jižně od města Pagar Alam v provincii Jižní Sumatra, podle ní v hloubce 59 kilometrů, uvedla agentura AP.

Podle svědků mnoho obyvatel nejdříve narychlo vyběhlo z domů, později však obdrželi textové zprávy s tím, že nehrozí nebezpečí přílivové vlny cunami. Podle indonéské agentury pro meteorologii, klimatologii a geofyziku byl však jev, který označili sílou 6,5 stupně, byl dost významný na to, aby mohl cunami vyvolat. Bezprostředně poté však nebyly hlášeny žádné vážné škody ani oběti.

Zemětřesení jsou v Indonésii, která je tvořena více než 17.000 ostrovy a ostrůvky, častým jevem. Indonésie, která čítá 270 milionů obyvatel, se totiž nachází v takzvaném ohnivém kruhu, kde se setkávají tektonické desky.

V únoru například při zemětřesení o síle 6,2 stupně zahynulo v provincii Západní Sumatra nejméně 25 lidí a více než 460 jich bylo zraněno. V lednu 2021 zemětřesení o síle 6,2 stupně zabilo v provincii Západní Sulawesi více než 100 lidí a téměř 6 500 jich zranilo.

Témata:  Indonésie zemětřesení

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 14:30

Trump oznámil příměří mezi Indií a Pákistánem. Platí hned, tvrdí

Vztahy mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi dlouhodobě soupeřícími o sporné území Kašmíru, se během víkendu ocitly na pokraji širšího konfliktu. Po dramatické noci plné vojenských operací a obvinění však přišel překvapivý zlom. Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu oznámil, že obě země souhlasily s „plným a okamžitým příměřím“, jehož zprostředkování se ujaly USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.