Články k tématu: ázerbájdžán

Holčička stažená z kůže zaživa. Za rozpadem Sovětského svazu stál krvavý masakr

Aktualizovali jsme 7.4.2019, 06:23, 07.04. 06:03

Kavkaz vždy patřil k nejdivočejším oblastem světa, kde vykrvácelo mnoho mocností. To se potvrdilo i před 31 lety, kdy propukl krvavý pogrom, který nejen zahájil rozpad Sovětského svazu, ale způsobil i jednu z nejkrvavějších válek 90. let.

Zástupci států Kaspického moře podepsali historickou dohodu, jednání trvala dvě desetiletí

12.08. 18:19

Aktau - Vrcholní představitelé Ruska, Kazachstánu, Turkmenistánu, Ázerbájdžánu a Íránu dnes podepsali úmluvu o právním statusu Kaspického moře. Debata o vymezení sfér vlivu pobřežních států začala v roce 1996.

Státy Kaspického moře v neděli podepíší konvenci o právním statusu Kaspického moře

10.08. 19:44

Aktau - V neděli bude na "kaspickém summitu" v kazachstánském městě Aktau podepsána konvence o právním statusu Kaspického moře. Na znění dokumentu se dohodli zástupci Ruska, Kazachstánu, Turkmenistánu, Ázerbájdžánu a Íránu. Smlouva mimo jiné zakazuje přítomnost cizích ozbrojených sil v oblasti…

reklama

V Baku hořel mrakodrap, ze kterého chtěl Trump udělat svůj hotel

28.04. 20:16

Baku - V hlavním městě Ázerbájdžánu Baku dnes hořela výšková budova, která se dříve měla stát součástí řetězce hotelů amerického prezidenta Donalda Trumpa. Měsíc po Trumpově zvolení do Bílého domu ale jeho společnost pronájem 33patrové budovy ukončila, napsala agentura AP. Z místa nejsou hlášena…

Autoritářský prezident Alijev obhájil svůj mandát

11.04. 20:04

Baku - V dnešních prezidentských volbách v Ázerbájdžánu podle očekávání vede s velkým náskokem vede stávající prezident Ilham Alijev. Autoritářský vůdce je u moci už 15 let a v dnešních předčasných volbách se uchází o čtvrtý mandát hlavy státu.

Ve Francii byl postřelen ázerbájdžánský novinář, jeho žena zemřela

30.03. 16:59

Toulouse - Neznámý útočník dnes na jihu Francie postřelil ázerbájdžánského exilového novináře Rahima Namazova, jeho manželka přišla při incidentu o život.

Při požáru léčebny pro drogově závislé v Baku uhořelo 24 lidí

02.03. 11:18

Baku - Při dnešním požáru, který zachvátil rehabilitační středisko pro drogově závislé v ázerbájdžánské metropoli, zahynulo 24 lidí.

Ázerbájdžán bude prezidenta volit již v dubnu. Autoritář Alijev se uchází o čtvrtý mandát

05.02. 11:08

Baku - Prezidentské volby v Ázerbajdžánu se budou konat již 11. dubna, řádný termín měl být letos 17. října. Příslušný dekret dnes podepsal autoritářský prezident Ilham Alijev, který se uchází o již čtvrtý mandát.

Diktatura v Ázerbájdžánu? Tamní prezident usiluje o čtvrtý mandát

01.02. 11:57

Baku - Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev se bude letos v říjnu ucházet o další, už čtvrtý mandát. U moci je od roku 2003. Díky bohatým zásobám surovin a strategické poloze se Ázerbájdžán stal vítaným partnerem evropských států.

České zbraně v Ázerbájdžánu? Nikdo neví, kde se tam vzaly

26.09. 09:51

Praha/Baku - Česko vůči Ázerbájdžánu oficiálně dodržuje zbrojní embargo, realita je ale patrně poněkud jiná. České zbraně se objevily na propagačním videu ázerbájdžánské armády. Šlo o samohybné houfnice Dana-M1, které vyrábí holding Czechoslovak Group, a raketomety RM-70.

Ázerbájdžánský prezident omilostnil ruského blogera odsouzeného na tři roky

11.09. 12:47

Baku - Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev omilostnil ruského blogera, který byl letos v létě odsouzen ke třem letům vězení za nepovolenou návštěvu Náhorního Karabachu. O své cestě publikoval z enklávy informace, které podle soudu urážely ázerbájdžánský lid.

Ruský bloger navštívil Náhorní Karabach, půjde do vězení

20.07. 12:59

Baku/Moskva/Minsk - Ruský bloger Alexander Lapšin, který bez víz navštívil enklávu Náhorní Karabach, dostal v Ázerbajdžánu tři roky vězení. Případ před časem zhoršil vztahy mezi Ruskem a Běloruskem.

Napětí v Náhorním Karabachu roste, při střelbě zahynuly žena a dítě

06.07. 16:25

Jerevan - Napětí v Náhorním Karabachu opět narůstá. V oblasti dnes při arménském ostřelování přišla o život ázerbájdžánská žena a dvouleté dítě a další civilista byl zraněn.

Azerbájdžán zakázal média kritická k prezidentovi,j je mezi nimi i Rádio Svobodná Evropa

12.05. 20:12

Baku – V Ázerbájdžánu sílí cenzura. Tamní soud dnes schválil rozhodnutí ázerbájdžánských úřadů, které nařídily zablokovat internetové stránky médií kritických vůči režimu prezidenta Ilhama Alijeva. Pětapadesátiletý politik se stal prezidentem v roce 2003 po svém otci Gejdarovi, který v minulosti…

Ázerbájdžán kvůli Náhornímu Karabachu stíhá archeology a biology

23.02. 14:30

Baku - Ázerbájdžánská generální prokuratura obvinila čtyři vědce kvůli jejich výzkumu na archeologických vykopávkách v Náhorním Karabachu. Situace se vyhrotila poté, co tato sporná oblast změnila ústavu.

Europoslance Štětinu chtějí poslat za mříže. Ázerbájdžán vydal zatykač na českého politika

23.02. 08:10

Baku/Praha - Ázerbájdžán vydal mezinárodní zatykač na tři členy Evropského parlamentu, včetně českého europoslance Jaromíra Štětiny (za TOP 09, EPP).

Obyvatelé Náhorního Karabachu v referendu podpořili novou ústavu i název

22.02. 13:31

Jerevan - Voliči v Náhorním Karabachu schválili v pondělním referendu změny v ústavě této arménské enklávy, která se před lety v krvavé válce odtrhla od Ázerbájdžánu. Prezident získá další pravomoci a "stát" dostal nové jméno.

Ázerbájdžánský prezident dekretem jmenoval viceprezidentkou svou ženu

21.02. 14:45

Baku - Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev (55) dnes vydal dekret, jímž jmenoval svou manželku Mehriban (52) první viceprezidentkou země. Zemi vládne klan rodiny Alijevů tvrdou rukou přes čtvrt století: ovládá všechny mocenské páky, parlament, soudy i média.

Další zhoršení vztahů? Minsk vydal hledaného Rusa do Baku, navzdory protestům Ruska

08.02. 15:21

Minsk - Vztahy mezi Běloruskem a Ruskem se v poslední době zhoršují a je tady další roztžka. Z Minska byl do Baku eskortován Rus Alexandr Lapšin, který byl loni v prosinci v zadržen na základě ázerbájdžánského zatykače v Bělorusku.

Papež ocenil víru hrstky katolíků v Ázerbájdžánu

02.10. 16:51

Baku - Drtivá většina Ázerbájdžánců vyznává šíitskou větev islámu a jen pár stovek lidí se hlásí ke katolické víře. Papež František je dnes ocenil za odvahu.

Ázerbajdžán po referendu mění ústavu. Prezident získal ještě větší moc

27.09. 11:41

Baku - Ázerbájdžánci v pondělním referendu podpořili ústavní změny, které ještě víc posilují moc autokratického prezidenta Ilhama Alijeva. K významným novinkám patří snížení věkové hranice pro kandidování ve volbách.

Summit v Baku byl zaměřen na dopravu a energetiku

08.08. 19:52

Baku – V Ázerbájdžánu se dnes na třístranném sumitu sešli prezidenti Ázerbájdžánu, Ruska a Íránu. Hlavním tématem jednání byly nové energetické a dopravní projekty v regionu Kaspického moře. Předmětem rozhovorů byla i situace na Blízkém východě a arménsko-ázerbájdžánský konflikt o Náhorní Karabach.

Náhorní Karabach opět zaznamenal střelbu, zemřeli dva vojáci

17.05. 10:06

Jerevan - I přes dohodnuté příměří se na Náhorním Karabachu v noci na dnešek střílelo. Arménští separatisté a ázerbájdžánské ministerstvo obrany hlásí po jednom zabitém vojákovi.

Nekontrolovatelný konflikt je na spadnutí, ani Rusko nás nezachrání, varuje analytik

11.05. 11:36

Baku/Jerevan -­ Situace v Náhorním Karabachu je od propuknutí bojů v dubnu velmi nestabilní. Thomas de Waal, analytik z bruselského výzkumného centra Carnegie Europe, varuje, že by situace snadno mohla přerůst do nekontrolovaného konfliktu.

reklama
Fotogalerie