Články k tématu: Chemické zbraně

U Damašku někdo zaútočil chlorem, tvrdí BBC

13.01. 22:02

Damašek - Území východně od syrské metropole Damašku, které ovládají protivládní povstalci, se údajně stalo terčem útoku plynným chlorem. Informuje o tom dnes server BBC.

Ráj na Zemi ukrývá děsivé tajemství. Pod překrásným místem v Evropě leží pohřbené kontaminované město

Aktualizovali jsme 5.11.2017, 22:26, 05.11. 13:36

Italský park Seveso Oak Forest Park ležící ve stejnojmenném městě vypadá jako ráj na zemi. Místní sem rádi chodí na piknik, děti si hrají na zelené louce, lidé sportují a nikdo nemyslí na hrůznou tragédii, která se zde odehrála před 40 lety. Nikdo si nepřipouští, že jen pár metrů pod nimi, pod…

\Ruští experti mají jasno: Syrské letadlo nemohl útočit sarinem na Chán Šajchún

02.11. 21:00

Moskva - Útok jedovatou chemickou látkou na syrské město Chán Šajchún nemohl v dubnu provést syrský vojenský letoun, protože v té době nebyl v dostatečné blízkosti místa neštěstí. Na dnešním briefingu to podle agentury RIA Novosti uvedl jeden z představitelů ruského ministerstva obrany.

reklama

Smrtící věda: Fosgen, yperit nebo chlor. Jaké jsou nejhorší chemické zbraně historie?

02.11. 11:54

V souvislosti s údajným útokem zakázaným plynem sarinem v Sýrii se opět otevřela debata o chemických zbraních. Mezi ně ale nespadá pouze tato látka. Kromě těch známějších jako yperit, fosgen nebo chlor, můžeme totiž v historii nalézt i řadu dalších, neméně hrozivých chemických zbraní.

Syrská vláda je zodpovědná za dubnový chemický útok, tvrdí odborníci

27.10. 09:04

Damašek/New York - Za útok sarinem na syrské město Chán Šajchún z letošního dubna může syrská vláda. Tvrdí to společná zpráva Organizace spojených národů a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Rusko nemá žádné chemické zbraně, poslední jsme už zlikvidovali, hlásí Putin

27.09. 16:15

Moskva - Prezident Vladimir Putin dnes oznámil, že Rusko tři roky před stanoveným termínem zlikvidovalo své poslední chemické zbraně. Označil to za historickou událost a krok k bezpečnějšímu světu. Zároveň kritizoval Spojené státy.

Asadova armáda spáchala 20 chemických útoků, tvrdí OSN

06.09. 14:12

Damašek/Ženeva - Asadova armáda v průběhu syrské občanské války podle dnešní zprávy OSN použila chemické zbraně více než dvacetkrát. A to i při dubnovém útoku v Chán Šajchúnu, v jehož důsledku USA podnikly nálety na syrskou leteckou základnu.

EU kvůli nasazení chemických zbraní v Sýrii rozšířila sankce

17.07. 15:34

Brusel - Na sankční seznam EU v souvislosti se syrskou krizí přibylo 16 vojáků a vědců kvůli jejich spojení s používáním chemických zbraní vůči civilnímu obyvatelstvu.

Použitíí sarinuv Sýrii? Zpráva OPCW je výplodem choré mysli, zuří Damašek

01.07. 21:04

Damašek - Syrská vláda dnes odmítla závěry mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), že útok v Chán Šajchúnu byl spáchán sarinem. V dubnu při něm zahynulo okolo 80 lidí.

Trump hledá záminku pro válku s Íránem, varuje agent CIA

01.07. 11:11

Americké prohlášení o údajných syrských plánech nasadit chemické zbraně má otestovat, jak daleko mohou Spojené státy zajít, aniž by Írán reagoval. Myslí si to bývalý agent CIA Philip Giraldi, který poskytl rozhovor ruskému serveru RT.

V syrském Chán Šajchúnu opravdu zabíjel sarin, potvrdila OPCW. Viník je ale neznámý

30.06. 08:50

Damašek - Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) došla k závěru, že dubnový útok v syrském Chán Šajchúnu byl spáchán sarinem nebo jemu podobnou látkou. Kdo stojí za vraždou nejméně 80 lidí ale OPCW neurčila.

Moskva a Damašek prskají: Zpráva USA o chemickém útoku je podle nich provokace

29.06. 17:04

Damašek/Moskva - Zpráva Bílého domu ze začátku týdne, že režim prezidenta Bašára Asada chystá chemický útok, je podle Damašku provokací, která má ospravedlnit nový útok Spojených států na Sýrii. Podobný názor má i Rusko.

Washington a Paříž prý sladí reakci na případný chemický útok v Sýrii

27.06. 21:55

Paříž – Washington varoval, že Sýrie připravuje další chemický útok. Pokud k němu skutečně dojde, jsou Spojené státy a Francie připraveny sladit svou reakci a zasáhnout.

USA varují: Sýrie zřejmě připravuje další útok chemickými zbraněmi

Aktualizovali jsme 27.6.2017, 17:03, 27.06. 08:38

Washington/Moskva/Damašek - Spojené státy mají informace o chystaném dalším chemickém útoku v Sýrii a varovaly syrského prezidenta Bašára Asada před takovým činem. Informaci o přípravě útoku jako první zveřejnil Bílý dům, po něm také Pentagon. Moskva dnes uvedla, že o chystané chemické operaci…

Koalice vedená USA ohrožuje civilisty v Rakce bílým fosforem, varují aktivisté

14.06. 13:36

Damašek - Koalice vedená USA, která podporuje v Sýrii povstalce ve válce proti Islámskému státu (IS), ohrožuje životy civilistů při bojích o město Rakka použitím bílého fosforu. Tvrdí to Human Rights Watch (HRW). Organizace ale přiznala, že zatím nemá informace ověřené.

Děsivé praktiky: Islámský stát dělal pokusy na lidech po vzoru nacistů

27.05. 14:56

Mosul - Čím hlouběji pronikají irácké vládní jednotky do centra Mosulu donedávna ovládaného radikálním hnutím Islámský stát, tím větší hrůzy nacházejí. Zřejmě to nejhorší, čeho se Islámský stát zatím dopustil, našli vojáci v tamní univerzitě. Právě zde totiž radikálové prováděly experimenty na…

Obama se brání kritice: Rozhodnutí nebombardovat Sýrii vyžadovalo politickou odvahu

17.05. 12:17

Washington – Bývalý americký prezident Barack Obama hájí rozhodnutí své administrativy nebombardovat Sýrii a síly prezidenta Bašára Asada. Podle něj právě takové rozhodnutí vyžaduje velkou politickou odvahu.

Sýrie podle HRW použila chemické zbraně vícekrát

01.05. 22:57

New York - Organizace pro ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) obvinila syrské vládní síly, že podnikly tři útoky s chemickými zbraněmi na různé cíle.

Syřané si chemické zbraně ponechali, tvrdí ministr obrany USA Mattis

21.04. 12:02

Jeruzalém - Režim syrského prezidenta Bašára Asada si nepochybně ponechal ve výzbroji chemické zbraně. Dnes to po jednání s izraelským ministrem obrany Avigdorem Liebermanem prohlásil jeho americký protějšek James Mattis.

OPCW: Při chemickém útoku v Sýrii byl použit sarin či podobná látka

19.04. 22:29

Haag - Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes oznámila, že při nedávném útoku v Sýrii byl jednoznačně použit sarin nebo jemu podobná chemická látka. Právě tato skupina útok ze 4. dubna vyšetřuje. Sarin je smrtící nervový plyn, jehož výroba je zakázána od roku 1993.

Asad lhal celému světu? Tajně si schoval stovky tun chemických zbraní, tvrdí syrský generál

Aktualizovali jsme 16.4.2017, 22:36, 16.04. 20:41

Damašek – Západ obviňuje syrského prezidenta Bašára Asada a jeho režim z útoku chemickými zbraněmi na vlastní obyvatele. Syrská vláda tvrdí, že nepoužila plyn, ale že její nálet zasáhl sklad chemických zbraní islamistů z Fronty dobytí Sýrie. Damašek prý ani takové zbraně už několik let nemá. Tato…

Další chemický útok na Blízkém východě? IS vystřelil na Mosul raketu s chlorem

15.04. 16:32

Bagdád - Islámský stát zaútočil v Mosulu chlorem, sedm vojáků mělo dýchací obtíže a bylo třeba je ošetřit v polní nemocnici.

Asad ukázal svou pravou tvář, když podváděl a zabíjel? USA přichází hodně ostrá slova

15.04. 09:51

Omezení zbraní je metodou, která dokáže eliminovat nebezpečné bojové prostředky, ale vždy bude záležet na politické vůli států dodržovat své závazky, konstatuje editorial serveru Washington Post. Vlivný americký server v něm připomíná, že i během studené války obě supervelmoci přistupovaly na…

Chtěl nakrmit svět i zplynovat vojáky. Seznamte se s Fritzem Haberem, otcem chemických zbraní

Aktualizovali jsme 13.4.2017, 23:52, 13.04. 17:48

Kvůli dění v Sýrii se do popředí opět dostala diskuze o chemických zbraních. Kam až sahá jejich historie? Kdy byly poprvé použity? A bylo prvotním úmyslem jejich vynálezce zabíjet tisíce lidí? I na to se vám pokusíme odpovědět.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací