Články k tématu: Ekonomika

Růst světové ekonomiky zrychluje. Po letech se vrací k normálu

dnes 17:16

Basilej - Růst světové ekonomiky se zrychluje a letos jeho tempo po mnoha letech útlumu dosáhne dlouhodobého průměru 3,5 procenta.

Za obchodními řetězci v Česku stojí povětšinou majitelé z Německa

dnes 16:17

Praha - Největší obchodní řetězce na českém trhu ovládají majitelé hlavně z Německa. V třiceti největších řetězcích s převahou rychloobrátkového zboží, které celkem vytváří roční tržby 392 miliard korun, ovládají němečtí majitelé 39,8 procenta.

Japonské automaty na ústupu? Z trhu je vytlačují malé obchody

dnes 15:21

Tokio - Prodejní automaty v Japonsku jsou tak všudypřítomné jako semafory. S téměř pěti miliony "džidó hambaiki" je jimi třetí největší ekonomika světa vydlážděná. Jeden automat připadá na téměř 25 obyvatel a díky tomu má národ zaměřený na vyspělou techniku největší hustotu prodejních automatů na…

reklama

Prodej rodinných domů v USA stoupá

23.06. 23:39

Washington - Prodej nových rodinných domů v USA v květnu meziročně stoupl o 8,9 procenta. Nárůst v dosavadní části letošního roku tak činil 12,2 procenta, uvedl server The Wall Street Journal.

Reálný dopad klimatických změn? Ekonomický propad a nedostatek jídla

21.06. 12:04

Klimatické změny výrazně zvýší některé náklady v potravinářském průmyslu. Zákazníci to v dohledné době poznají rostoucími cenami potravin. Hlavním důvodem bude nedostatek některých potravin a dražší pojištění rizik v zemědělství. Ohledně pojištění bude vzrůstat tlak na spolupráci státního a…

Posilování koruny může být důvodem pro pozdější růst sazeb, vysvětluje Rusnok

21.06. 10:36

Praha - Koruna se na počátku týdne přiblížila k nejsilnějším úrovním od konce intervencí, když krátce posílila pod 26,13 Kč/EUR. Aktuální prognóza České národní banky (ČNB) počítá s prvním růstem úrokových sazeb ve třetím čtvrtletí.

Generální ředitel Uberu odstoupil z funkce, firma má velké problémy

21.06. 08:55

New York - Alternativní taxislužba Uber se potýká se značnými problémy. Generální ředitel americké firmy Travis Kalanick (40) minulý týden uvedl, že se na blíže neurčenou dobu stáhne z vedení podniku, v úterý nakonec rezignoval.

Lesy ČR chystají změnu. Chtějí z tendrů vyřadit nekvalitní firmy a omezit vítěze

19.06. 16:57

Hradec Králové - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) je připraven z nadcházejících miliardových lesnických tendrů 2018+ vyřadit firmy, které dosavadní zakázky neplní kvalitně a není u nich jistota, že novou zakázku zvládnou. Podnik také zvažuje zavést omezení, které by znamenalo, že jedna…

Madrid vyhrožuje, že zablokuje úvěr pro Řecko

16.06. 16:24

Madrid - Nově schválená půjčka pro Řecko je ohrožena. Ministři financí zemí eurozóny by ji mohli zablokovat, jestliže Atény neposkytnou imunitu představitelům privatizační agentury ze Španělska, Itálie a Slovenska obviněným ze zpronevěry.

Ceny průmyslových výrobců v květnu zpomalily růst

16.06. 12:16

Praha - Meziměsíčně se zvýšily ceny zemědělských výrobců o 1,7 % a stavebních prací o 0,1 %, klesly ceny průmyslových výrobců o 0,5 % a tržních služeb o 0,1 %. Meziročně byly ceny zemědělských výrobců vyšší o 12,6 %, průmyslových výrobců o 2,3 %, stavebních prací o 1,5 % a tržních služeb o 0,9 %.…

Dohoda o hospodářském partnerství mezi Japonskem a EU se blíží

16.06. 10:36

Tokio - Evropská unie je připravena zrušit cla na dovoz většiny automobilových komponentů z Japonska. Tokio by na oplátku mělo snížit nebo zrušit cla na dovoz zemědělských produktů, jako je vepřové maso, sýr a víno.

Časopisy se přesouvají na internet, společnosti Time propustí 300 zaměstnanců

14.06. 10:18

New York - Společnost Time Inc. již nezvažuje svůj prodej a přizpůsobí se přesunu čtenářů na internet. Propustí 300 zaměstnanců, což odpovídá zhruba čtyřem procentům celkové pracovní síly.

Vláda chce odložit projev Alžběty II. k novému parlamentu, Británii hrozí problémy

12.06. 16:56

Londýn - Britská vláda se chystá odložit tradiční projev královny Alžběty II. k nově zvolenému parlamentu, který byl plánován na pondělí 19. června. Propad konzervativců ve volbách negativně ovlivňuje podnikatelskou důvěru v Británii.

Tržby stavebních firem klesly na 425 miliard

11.06. 17:23

Praha - Celkové tržby stavebních firem v Česku loni meziročně klesly o 7,5 procenta na 424,6 miliardy korun. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

Jaká nás čeká budoucnost? Lidé nevěstí nic dobrého

11.06. 12:29

Většina rozvinutých zemí je optimistická, co se týče ekonomiky, ukázal celosvětový průzkum Pew Research Center. Zároveň jsou ale více skeptický ohledně budoucnosti svých dětí. V případě rozvíjejících se ekonomik existuje větší optimistická vyhlídka ohledně budoucího života dětí.

Investory vyděsily výsledky britských voleb, libra se vůči dolaru propadla

09.06. 10:01

Londýn - Britská libra se propadla vůči dolaru o zhruba dvě procenta na osmitýdenní minimum 1,2689 USD. Jde o reakci trhů na výsledky čtvrtečních předčasných voleb, které sice vyhráli konzervativci, většinu v parlamentu ovšem ztratili.

Německému průmyslu se v dubnu dařilo nad očekávání, roste i eurozóna

08.06. 12:52

Berlín/Brusel - Průmyslová výroba v Německu v dubnu meziměsíčně stoupla o 0,8 procenta. Ekonomové přitom odhadovali, že poroste jen o 0,5 procenta. Nejvíce se dařilo energetickým podnikům. Růst hlásí i ekonomika eurozóny.

Začíná to být zlé: Nízká nezaměstnanost brzdií ekonomiku

08.06. 11:49

Praha - Nezaměstnanost v Česku čtvrtý měsíc v řadě klesla a v květnu činila 4,1 procenta proti dubnovým 4,4 procenta. Podle ekonomů začíná být situace vážná. Tak nízký počet lidí bez práce totiž brzdí růst průmyslu i celého hospodářství.

ČNB vynaložila na intervence počátkem dubna 18 miliard, za celou dobu jejich trvání to byly dva biliony

07.06. 12:30

Praha - Česká národní banka (ČNB) od spuštění intervencí v listopadu 2013 do jejich ukončení 6. dubna letos vydala na intervence přes dva biliony korun. Ještě na počátku dubna vynaložila zhruba 18 miliard korun za nákup eur.

Stavitelství v Česku v dubnu zpomalilo růst na čtyři procenta

07.06. 12:09

Praha - Stavební produkce v dubnu 2017 po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně vzrostla o 9,6 %, bez očištění se zvýšila o 4,0 %. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Stavební úřady vydaly meziročně o 6,5 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení…

Průmyslová výroba v dubnu klesla o 2,5 procenta

07.06. 12:05

Praha - Průmyslová produkce v dubnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně vzrostla o 5,9 %, bez očištění byla nižší o 2,5 %. Po vyloučení sezónních vlivů byla meziměsíčně vyšší o 0,6 %. Hodnota nových zakázek se meziročně snížila o 3,2 %. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ…

Vnímání ekonomické situace ČR oproti loňsku zlepšilo

06.06. 20:12

Praha - Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) dnes zveřejnilo průzkum týkající se vnímání hospodářské situace ČR. Výzkum provádělo CVVM v období od 8. do 18. května. Zapojilo se do něj 1019 obyvatel České republiky starších 15 let.

Nová krize na obzoru? Stabilita světa je podle odborníků ohrožena

06.06. 16:59

Berlín - Série teroristických útoků napříč Evropou, riziko ze strany KLDR, radikální hnutí Islámský stát nebo miliony migrantů. To jsou jen některé z problémů, se kterými se nyní musí svět potýkat. Podle německých odborníků ale všechny tyto starosti už možná zastíní nová krize, ekonomická, která…

Maloobchodní tržby zpomalily v dubnu meziroční růst

06.06. 11:41

Praha - Jak dnes uvedl Český statistický úřad (ČSÚ), tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy klesly v dubnu reálně meziměsíčně o 0,8 %. Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 4,8 %, bez očištění o 2,7 %.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací