Články k tématu: globální oteplování

Počasí, jaké lidstvo možná nepamatuje. Svět je nejteplejší za až desítky tisíc let

27.07. 17:34

Podle analýzy Lipské univerzity v Německu, na kterou upozornila agentura Reuters, se letošní červenec pravděpodobně stane nejteplejším měsícem v historii měření. Průměrná globální teplota bude zhruba o 1,5 stupně Celsia vyšší ve srovnání s obdobím předprůmyslové éry. Klimatolog Karsten Haustein…

Několik zemí ve zprávě z COP27 odmítá uvést cíl omezit oteplování na 1,5 stupně

12.11. 13:07

Několik zemí odmítá, aby se oficiální zpráva z klimatické konference COP27 zmiňovala o cíli udržet oteplování na hranici 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovou érou. Podle agentury Reuters to řekl John Kerry, zmocněnec amerického prezidenta pro otázky klimatických změn. Nezmínil, o které…

Meteorologové: Oteplování planety i stoupání hladin oceánů citelně zrychluje

06.11. 14:22

Oteplování planety i stoupání hladin oceánů zrychluje, posledních osm let bylo nejteplejších v historii záznamů a odtávání ledovců už nic nezastaví. Ve své zprávě, zveřejněné u příležitosti zahájení klimatické konference OSN (COP27) v Egyptě, to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WHO).

reklama

Pravděpodobnost, že se svět oteplí o více než 1,5 stupně, je téměř padesátiprocentní

10.05. 11:20

Pravděpodobnost, že se svět v příštích pěti letech oteplí o více než 1,5 stupně Celsia, je nyní téměř padesátiprocentní. Vyplývá to z nové analýzy výzkumníků z britského meteorologického úřadu Met Office, o které dnes informoval server BBC News. Takové oteplení by podle meteorologů bylo nejspíš…

Snaha zpomalit globální oteplování znamená, že budou dražší letenky

15.11. 12:48

Snaha zpomalit globální oteplování znamená, že budou dražší letenky. V rozhovoru s BBC to řekl šéf americké letecké společnosti Delta Air Lines Ed Bastian. Firma uvádí, že po investicích za 30 milionů dolarů (přes 661 milionů Kč) ročně je od loňského března takzvaně uhlíkově neutrální, což znamená,…

IEA: Závazky z klimatické konference by udržely oteplování na hranici 1,8 stupně

04.11. 14:06

Pokud by země dodržely své závazky ohledně snižování emisí, které potvrdily nebo zvýšily během současné konference OSN o klimatu (COP26), podařilo by se udržet globální oteplování na hranici 1,8 stupně Celsia. Vyplývá to z analýzy, jejíž výsledky dnes zveřejnil šéf Mezinárodní agentury pro energii …

Země se na summitu G20 shodly, že chtějí udržet oteplování pod kritickou hranicí

Aktualizovali jsme 31.10.2021, 21:10, 31.10. 13:59

Lídři zemí G20 se dnes na summitu v Římě shodli, že jejich cílem je udržet globální oteplování pod kritickou hranicí 1,5 stupně ve srovnání s předindustriální érou. Vyplývá to ze závěrů schůzky, o nichž informovala agentura Reuters. Ve společném prohlášení ale není řeč o konkrétních opatřeních na…

Teploty letos nestouply tolik, trend se ale nemění, uvedla WMO

31.10. 19:24

Průměrné teploty letos na světě nebyly tak vysoké jako v předchozích třech letech, rekordnímu oteplování zabránil meteorologický jev La Niňa. Vyplývá to z předběžné verze výroční zprávy o stavu globálního klimatu, kterou dnes po zahájení klimatické konference OSN zveřejnila Světová meteorologická…

OSN: Pokud svět nezmění své chování, planeta se oteplí o 2,7 stupně Celsia

27.10. 09:01

Současné závazky na snižování emisí skleníkových plynů povedou k růstu teploty na Zemi o 2,7 stupně Celsia do konce století, varuje ve své nové zprávě Organizace spojených národů (OSN). Současné úsilí států je podle ní zcela nedostatečné a svět je nadále na cestě ke klimatické katastrofě. Varování…

Ruská věčně zmrzlá půda taje, což ohrožuje domy i infrastrukturu

23.10. 15:28

Staré letiště v sibiřské obci Čurapča je už léta nepoužitelné, jeho ranvej se proměnila v bažinaté pole pokryté kopečkovitým reliéfem. Kdysi hladká přistávací dráha dnes kvůli tání ledu a propadající se půdě připomíná spíše dračí hřbet. Jednou by zde mohlo vzniknout i jezero, domnívají se vědci.

Hladina oceánů bude nevyhnutelně stoupat ještě stovky let, uvedla studie

13.10. 08:39

Světové hladiny oceánů budou ještě po staletí nezadržitelně stoupat a zaplaví města, ve kterých aktuálně žije až půl miliardy lidí, tvrdí vědci v nejnovější studii.

Google nebude tolerovat reklamy, které popírají globální oteplování

08.10. 17:57

Společnost Google bude na svých platformách blokovat reklamy, v nichž se objeví informace zpochybňující globální oteplování. Firma to oznámila v příspěvku na svém blogu. Chce tím zúžit prostor pro dezinformace šířené popírači vědecky podložené teorie o změnách klimatu a znemožnit jim z takového…

Lidská činnost způsobuje globální oteplování, vlny veder i povodně, zní z OSN

09.08. 10:23

Lidská činnost jednoznačně způsobila růst teploty na Zemi, stojí za nedávnými zásadními výkyvy klimatu, vlnou veder či záplavami a vedla k menší stabilitě celé planety, uvedl ve své dnes zveřejněné zprávě Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC), který působí při OSN.

Klima se mění. Česko bude vhodnější pro pěstování lanýžů, tvrdí experti

04.12. 10:12

Střední Evropa se v souvislosti se změnou klimatu stane vhodnější pro pěstování lanýžů. Jižní Evropa, kde tyto podzemní houby vyhledávané gurmány rostou, bude pro jejich růst příliš teplá. Vyplývá to z výsledků výzkumu českých a zahraničních vědců, řekl ČTK Miroslav Trnka z projektu InterSucho.

Čeká Austrálii další "černé léto"? Dorazila vlna veder, riziko požárů je enormní

29.11. 10:48

Teploty na východě Austrálie rostou, v přístavním Sydney v sobotu překročily 40 stupňů a následovala nejteplejší listopadová noc v historii. Vysoké by měly zůstat i dnes. Úřady ve státě Nový Jižní Wales, kde Sydney leží, varují před vysokým rizikem lesních požárů a zakázaly rozdělávání ohňů.…

Hrozba pro stovky milionů lidí. Nový model meteorologů ukazuje, co čeká západní Afriku

Aktualizovali jsme 1.11.2020, 21:51, 01.11. 08:56

Pokud lidé nezačnou účinně bojovat proti klimatické změně, mohou průměrné teploty v západní Africe do konce století odpovídat současným hodnotám z nejteplejších dní.

Změna klimatu těší archeology: Tání ledovců v Alpách odhaluje tisíce let staré poklady

21.10. 08:30

Malá skupina obtížně zdolává alpský ledovec a nakonec nalézá to, co hledala: křišťál. Scéna se odehrává asi před 9500 lety a muži ze střední doby kamenné (mezolitu) využívají tuto odrůdu křemene k výrobě svých nástrojů.

Útoky žraloků na lidi jsou letos častější, experti tuší proč

19.10. 08:18

Útoky žraloků si letos v Austrálii vyžádaly sedm životů, což je nejvíce od roku 1934. S odvoláním na australský úřad na ochranu přírody o tom informovala stanice CNN, podle které nelze jednoznačně určit příčinu smutné bilance; za vysokým počtem obětí může stát náhoda a klimatická změna.

Ledoborec Polarstern se vrátil z Arktidy. Nová data o klimatických změnách jsou alarmující

12.10. 10:03

Po roce bádání kolem Severního pólu konstatovala dosud největší mezinárodní vědecká expedice alarmující skutečnost: pobřežní led v Arktidě taje "dramatickou" rychlostí. Píše o tom agentura AFP.

Oteplování bude mít na českou ekonomiku pozitivní dopad

14.09. 12:30

Zvýšení průměrné roční teploty bude mít na českou ekonomiku převážně pozitivní dopad. V nejmírnějším scénáři vývoje koncentrace skleníkových plynů v atmosféře bude HDP na osobu v Česku na konci 21. století o 0,3 procenta vyšší než při dnešních klimatických podmínkách. Vyplývá to z analýzy Ekonomie…

Ledový krunýř Grónska taje rychleji, než se čekalo. Podle experta budou následky závažné

23.08. 08:01

Grónsko loni přišlo o rekordní množství své ledové pokrývky, ukazuje studie. Roztálo 532 gigatun ledu (532 miliard tun), zhruba 66 tun na každého obyvatele planety.

V Německu rychle tají ledovce, z pěti zůstanou jen čtyři

18.08. 14:32

Ledovce v německé části Alp rychle roztávají, ze stávajících pěti brzy zůstanou jen čtyři. Rychlost tání se výrazně zvýšila na přelomu tisíciletí, říká podle agentury DPA odborník Christoph Mayer z bavorské akademie věd.

Češi promluvili. Které globální ekologické problémy mají za nejpalčivější?

07.08. 17:20

Za nejzávažnější globální problémy považuje česká veřejnost hromadění odpadu a nedostatek a znečišťování zdrojů pitné vody. Jako palčivé lidé označili i znečišťování oceánů či úbytek deštných pralesů. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Co se to děje v Alpách? Radarové satelity odhalily alarmující jev

25.06. 12:25

Přibližně šestina ledu už od přelomu milénia zmizela z alpských ledovců v důsledku klimatických změn. Podle agentury DPA to vyplývá to z dnes zveřejněné studie vědců z Erlangensko-norimberské univerzity v časopise Nature Communications.

Fotogalerie