Články k tématu: mor prasat

V Německu jsou další prasata podezřelá z nákazy africkým morem

15.09. 17:46

Ve východní části Německa se objevilo dalších pět divokých prasat podezřelých, že jsou nakažena africkým morem. Čtyři kusy byly ve spolkové zemi Braniborsko nalezeny mrtvé, jedno zvíře bylo kvůli nemoci utraceno. Podle braniborské vlády se nyní čeká na konečné výsledky testů z národní laboratoře,…

Nejhorší zvířecí mor na světě! Vědci jsou bezradní

06.06. 19:59

Jihovýchodní Asie čelí podle expertů nejhorší epidemii afrického moru prasat v historii. Informaci dnes přinesl britský deník The Guardian. Vědci ani zemědělci přitom neví, jak dalšímu šíření viru zabránit. Nemoc je pro prasata smrtelná, neexistuje proti ní očkování. Lidi však neohrožuje. Kvůli…

Na českých pultech je špatné maso. Stát nařídil povinnou kontrolu, hrozí vážné nemoci

Aktualizovali jsme 27.9.2018, 22:16, 27.09. 15:21

Praha - Příjemci vepřového ze států, kde se vyskytuje africký mor prasat, budou muset nechat zkontrolovat maso na tuto nemoc. Opatření začne platit v úterý, mimořádná veterinární opatření vyhlásí stát v pondělí, informovala dnes ČTK Státní veterinární správa (SVS). Choroba se vyskytuje například v…

reklama

Ministr zemědělství Milek: Česko by mělo snížit stavy divočáků až o 90 procent

19.01. 16:54

Praha/Berlín - Český ministr zemědělství Jiří Milek dnes navštívil veletrh Grüne Woche v Berlíně. Evropa by podle něj kvůli africkému moru prasat měla prudce snížit stavy divočáků, v ČR až o 90 procent.

Němečtí farmáři požadují odstřel 70 procent divokých prasat

12.01. 08:02

Berlín - Myslivci v Německu začali varovat před africkým morem prasat, a to kvůli výskytu tohoto onemocnění v Česku a Polsku. Nově se k nim přidali i zemědělci. Svaz německých zemědělců (DBV) požaduje, aby se zastřelilo sedmdesát procent všech divokých prasat v Německu.

Německo se zaměřilo na mor prasat. Hamburk už povolil odstřel divočáků

10.01. 15:16

Mnichov/Praha/Zlín - Úřady v některých částech Bavorska se chystají omezit stavy divokých prasat kvůli africkému moru. Zřízena mají být i sběrná místa pro vnitřnosti odstřelených zvířat. Veterináři zatím nebudou požadovat přemístění elektrických a pachových ohradníků ve vysoce rizikové oblasti…

Mor prasat v Česku děsí i německé farmáře. Obávají se zavlečení choroby přes hranice

09.01. 09:54

Berlín - Němečtí farmáři se obávají, že divoká prasata by mohla z České republiky zavléct nákazu afrického moru. Dle spolkového ministra zemědělství Christiana Schmidte je situace skutečně vážná. Vedle Česka ohlásily nákazu na konci loňského roku také Polsko a Ukrajina.

S odstřelem prasat na Zlínsku budou pomáhat také policisté

25.09. 18:37

Zlín - Kromě myslivců budou odstřelovat divoká prasata v ohnisku nákazy prasečího moru na Zlínsku také policisté. Vládu o tom dnes informoval ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Divočáky na Zlínsku je třeba zlikvidovat do zimy, jinak začnou migrovat a šířit mor

12.09. 17:13

Praha - Ministerstvo zemědělství by chtělo zlikvidovat celou populaci divokých prasat v ohnisku afrického moru prasat na Zlínsku do příchodu zimy. Veterináři od pondělka povolili odstřel divočáků v červené zóně, kde to bylo dříve zakázané. Za každé ulovené divoké prase bude myslivcům náležet…

Chovanec nechce prodloužit stav nebezpečí kvůli prasečímu moru na Zlínsku

28.08. 21:38

Zlín - Kvůli africkému moru prasat vyhlásil hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) na konci července mimořádný stav na Zlínsku, opatření má skončit v úterý. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nevidí důvod k prodloužení stavu nebezpečí.

Do boje s africkým morem prasat se zapojí také vojáci

21.08. 11:41

Praha - Do boje s africkým morem prasat se zapojí armádní veterináři, ode dneška budou působit ve veterinárním asanačním ústavu Mankovice. Zatím jsou nasazeni čtyři lidé, z toho dva veterinární lékaři, veterinární technik a řidič.

Oblast ohniska nákazy africkým morem prasat se zmenšila

17.08. 10:49

Zlín - Oblast ohniska nákazy africkým morem prasat na Zlínsku, do které je zakázán vstup, se ode dneška zmenšila. Dotčené území tak nyní přesně nekopíruje správní obvody ani katastry obcí.

Ministerstvo zvýší zástřelné za odlov divočáků, chce motivovat myslivce

10.08. 13:57

Lukov - Myslivci v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku dostanou za odlov divočáků mimo ohnisko nákazy vyšší zástřelné. Od pondělí se zvýší z dosavadních 2000 na 3000 korun. Zvýšení částek má podle ministra motivovat myslivce k intenzivnímu odlovu divokých prasat.

Lidé na Zlínsku mají kvůli moru prasat zákaz vstupu do lesů

09.08. 19:33

Zlín – Ode dneška platí v okolí Zlína zákaz vstupu lidí do lesů, polí a na polní cesty. Důvodem jsou obavy z šíření afrického moru prasat. Smyslem opatření je nerušit prasata a udržet je co nejvíce v klidu.

Stavba ohradníků kvůli prasatům bude brzy hotová

05.08. 15:33

Zlín - Instalace elektrických ohradníků kolem ohniska nákazy africkým morem prasat na Zlínsku jde rychle. Dělníci začali ohradník osazovat v pátek ráno na kraji Zlína.

Boj proti moru prasat: Myslivci odlovili na Moravě přes 1000 divočáků

01.08. 17:19

Zlín - Myslivci v oblasti intenzivního odlovu ve Zlínském kraji a okolí odlovili od 17. července 1008 divočáků. ČTK to dnes řekl Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS).

Mor prasat: Čunek vyhlásí stav nebezpečí ve Zlínském kraji

31.07. 12:46

Zlín - Zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) vyhlásí dnes odpoledne v kraji kvůli africkému moru prasat (AMP) stav nebezpečí. Potvrdil to na zasedání zastupitelstva Zlínského kraje.

Na Moravě už bylo odloveno skoro 1000 divočáků

31.07. 11:56

Praha - Myslivci v oblasti intenzivního odlovu v okolí Zlínska odlovili k dnešku 992 divočáků. ČTK to dnes řekl Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS).

Ministr Jurečka chce kvůli moru prasat vyhlásit mimořádný stav ve Zlínském kraji

28.07. 17:10

Praha/Zlín - Ministr zemědělství Marian Jurečka po dnešním jednání s odborníky požádal zlínského hejtmana Jiřího Čunka (oba KDU-ČSL), aby vyhlásil v kraji kvůli africkému moru prasat (AMP) mimořádný stav.

Myslivci na Moravě odlovili skoro 450 divočáků, prasečí mor u nich prokázán nebyl

24.07. 14:08

Zlín - Za týden odlovili myslivci v území intenzivního lovu na Moravě 449 divokých prasat, nejvíce v okresech Uherské Hradiště a Hodonín. U žádného z nich test neprokázal africký mor.

Myslivci instalují kvůli moru prasat pachové ohradníky

22.07. 17:26

Lukov (Zlínsko) - Myslivci dnes ráno začali na Zlínsku budovat ochrannou linii složenou z 12.000 kelímků naplněných páchnoucí pěnou, která má zabránit šíření afrického moru prasat ze zasaženého území do okolí.

Myslivci musí do soboty naistalovat pachové ohradníky

19.07. 11:28

Praha - Podle nového nařízení Státní veterinární správy (SVS) budou muset myslivci do soboty nainstalovat na Zlínsku pachové ohradníky, díky nimž by divočáci neměli vybíhat z území zamořeného africkým morem prasat.

Mor prasat se šíří Českem, nákaza postihla nejméně 51 divočáků

18.07. 12:43

Zlín - Počet pozitivně testovaných divočáků na africký mor prasat (AMP) se od pondělka na Zlínsku zvýšil o 11 na celkem 51 kusů. Nejvíc potvrzených případů nákazy, hned 23, hlásí katastr zlínské místní části Lužkovice. Veterináři celkem evidují 76 uhynulých divokých prasat. Nejvíce

Česko postaví pachové ohradníky, chce zabránit síření afrického moru

17.07. 19:52

Zlín - Do konce týdne bude v oblasti zasažené africkým morem prasat nainstalováno 10.000 až 12.000 pachových ohradníků. Dnes se na tom dohodli zástupci Krajské veterinární správy Zlín a Zlínského kraje.

reklama
Fotogalerie