Články k tématu: památky

Požár v Národním parku České Švýcarsko. Dvě vzácné památky lehly popelem

Aktualizovali jsme 22.5.2020, 15:35, 22.05. 12:21

V Národním parku České Švýcarsko u Rynartic dnes shořely dvě historické chaty, které jsou kulturní památkou. Hasiči vyhlásili vysoký třetí stupeň požárního poplachu. Na místě jsou od rána desítky hasičů, pomáhá vrtulník. Oheň se rozšířil do lesa ve špatně přístupném skalnatém terénu, hasiči jej…

"Pryč s Havlem." Budeme mít Letiště Karla Gotta? Návrh Trikolóry vzbudil rozruch

03.10. 12:37

Právní expert Trikolóry Tomáš Grygar potvrdil, že se chystá petice na přejmenování pražského Letiště Václava Havla. Letiště by mělo nést jméno legendárního umělce Karla Gotta.

V Římě hrozí tučná pokuta. Na turisty oblíbeném místě se už nesmí sedět

07.08. 08:28

Římská městská policie zakázala sedět na Španělských schodech, které stoupají z náměstí Piazza di Spagna a které jsou zaneseny na seznam UNESCO. Tomu, kdo na jeden ze 135 schodů usedne, hrozí pokuta 160 až 400 eur (4100 až 10.300 Kč). Informoval o tom deník La Repubblica.

reklama

VIDEO: Přijdeme kvůli změně klimatu o nejcennější místa? Tyto krásy nám mizí před očima

27.01. 12:38

Ať jde o potápějící se Benátky nebo blednutí australského Velkého bariérového útesu, měnící se klima má drastický dopad na některá nejcennější místa světového dědictví, varuje na svých internetových stránkách americká televize CNN.

Vyhořelý zámek v Horním Maršově začali zkoumat vyšetřovatelé

20.08. 15:39

Horní Maršov - Příčiny požáru, který v neděli zničil zámek v Horním Maršově na Trutnovsku, začali dnes zkoumat vyšetřovatelé hasičů a policie. Přivezli i psa vycvičeného na hledání látek podporujících hoření.

Šikmá věž v Pise se naklání už celá staletí: Jak je možné, že stále ještě nespadla?

15.05. 12:58

Stále se naklání, ale nespadne. Ano, řeč je o Šikmé věži v italském městě Pisa. Přestože se může zdát, že každou chvíli spadne, přežila už několik velkých zemětřesení. Jak je to možné? Právě na to hledali vědci odpověď.

Stroj pražského orloje už téměř zmizel. Údržba potrvá půl roku

29.01. 17:01

Praha - Ze Staroměstské radnice v Praze již téměř zmizel stroj orloje. Při demontáži se neobjevily žádné skryté problémy. Památka oblíbená mezi turisty se vrátí nejpozději s koncem letních prázdnin. Restaurátorské práce a opravy budou stát 9,4 milionu korun.

Staroměstský orloj se dnes zastavil. Dostane zpátky svůj původní vzhled

08.01. 13:25

Praha - Staroměstský orloj se dnes po deváté hodině zastavil. Bude poprvé od poválečných let kompletně demontován. Má mu být vrácen původní vzhled a mechanika se vrátí do podoby z 60. let 19. století.

Nový ministr kultury Šmíd se činí, plánuje řadu změn

18.12. 11:47

Praha - Nový ministr kultury Ilja Šmíd chystá novelu zákona o památkové péči. Plánuje také investice do výstavby nových objektů pro kulturní instituce. Také oznámil, že dojde na personální změny.

Starobylé město v Turecku odpočítává poslední dny své existence, brzy ho pohltí řeka Tigris

20.11. 10:53

Hasankeyf (Turecko) - Tigris se vine mezi antickými ruinami a minarety tureckého městečka Hasankeyfu. Brzy však řeka vystoupí ze svého koryta a pomalu pohltí lokalitu starou nejméně 10 tisíc let.

UNESCO má novou šéfku, francouzská exministryně přebírá instituce v nepříliš klidné době

10.11. 16:48

Paříž - Bývalá francouzská ministryně kultury Audrey Azoulayová (45) byla oficiálně potvrzena jako nová generální ředitelka UNESCO. Ve středu vystřídá Bulharku Irinu Bokovovou, která organizaci vedla od roku 2009.

Nedostatek peněz v programu záchrany památek zdražuje opravy, varuje NKÚ

06.11. 09:14

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil prostředky, které v letech 2013 až 2016 poskytlo Ministerstvo kultury (MK) na „Program záchrany architektonického dědictví“. Ministerstvo na tento program vynaložilo celkem 648 milionů korun a podpořilo 915 akcí na opravu památek. Ročně ale získala…

Islamista odsouzený za ničení památek v Timbuktu musí zaplatit milionové odškodné

17.08. 14:01

Haag - Ahmad Mahdí Faki, který byl loni odsouzen za zničení kulturních památek v Timbuktu na devět let do vězení, musí zaplatit i škodu. Ta podle Mezinárodního trestního soudu (ICC) činí 2,7 milionu eur (70,2 milionu Kč).

Slavný Big Ben čeká ho velká oprava, odmlčí se na celé čtyři roky

14.08. 11:59

Londýn - Hodiny na věži britského parlamentu čeká rozsáhlá oprava, slavný londýnský zvon Big Ben se tak na dlouhé čtyři roky odmlčí. Jeden ciferník ale vždy zůstane viditelný, aby Londýňané a turisté měli přehled o čase.

Tajemná historie nedaleko Čech? Magická Valhalla a její síň slávy leží poblíž našich hranic

10.08. 13:59

V německé "Valhalle" naleznete desítky jmen, na kterých stála německá historie. Síň slávy okupují i jména, která byla důležitou součástí české historie. Kromě umělců tak narazíte na osobnosti jako Marie Terezie nebo Albrecht z Valdštejna. Památník navíc není vůbec daleko od česko-německé hranice.

Rakouské metropoli hrozí vyškrtnutí ze seznamu světového dědictví UNESCO

06.07. 14:11

Krakov - Historické centrum Vídně je zapsáno v UNESCO, nemuselo by ale tomu tak být pořád. Organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu vadí masivní výstavba z posledních let, kvůli níž podle jejího názoru rakouská metropole ztrácí svou výjimečnou a univerzální hodnotu.

Na Pustevnách už se staví nový Libušín

16.06. 15:18

Vsetín - Na Pustevnách v Beskydech se začal stavět nový Libušín. Na místě vyhořelé chaty, kterou navrhl slovenský architekt Dušan Jurkovič, stojí již nový základ a několik trámů. Hrubá stavba obnoveného Libušína by měla stát do konce letošního roku, řekl dnes novinářům Jindřich Ondruš, ředitel…

Vrátí se Mariánský sloup na Staroměstské náměstí? Úřady žádost posuzují

16.04. 15:33

Praha - Úřady začaly posuzovat návrat Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí. V minulosti se stal symbolem vítězství katolické církve nad protestanty v českých zemích. V listopadu 1918 ho strhl dav, protože byl považovaný za symbol habsburské nadvlády a údajného útisku.

Dům na rohu Václavského náměstí je připraven k demolici, nahradí jej prosklená budova

15.04. 19:28

Praha - Majitel domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice se připravuje na demolici objektu. Na jeho místě chce společnost Flow East vystavět prosklenou budovu. U rohového domu stavaři před několika dny vztyčili lešení a nyní budovu překryla plachta. Nájemci domu dostali výpověď. Veronika…

Měli bychom zničit baziliku Sacré-Coer, navrhl Francouz. A nápad se lidem zalíbil

03.03. 11:13

Paříž - Jistý obyvatel osmého pařížského obvodu předložil návrh na stržení baziliky Nejsvětějšího Srdce Ježíšova (Sacré-Coeur). Myšleno to bylo v žertu, plán si ale nečekaně získal na internetu podporu.

Zajímavá nabídka práce: Římské Koloseum hledá ředitele, mohou se hlásit zájemci z celého světa

28.02. 09:48

Řím - Nejnavštěvovanější památka v Itálii, římské Koloseum, hledá nového ředitele. Kandidáti se mohou hlásit z celého světa, čeká na ně roční plat 145 tisíc eur (téměř čtyři miliony korun).

Většina nemovitých památek může zůstat ocitnout bez ochrany

28.01. 10:31

Praha - Dvěma třetinám nemovitých památek v Česku hrozí, že přijdou o zákonnou ochranu a jejich majitelé je budou moci beztrestně třeba přestavět.

Vláda podpořila Hermanovu koncepci péče o kulturní památky, čeká se na zákon

09.01. 16:56

Praha – Vláda dnes podpořila plán ministra Daniela Hermana (KDU-ČSL), jak by měl stát v následujících čtyřech letech pečovat o své kulturní dědictví. Informoval o tom mluvčí kabinetu Martin Ayrer prostřednictvím Twitteru.

Egypt nemá peníze na ochranu památek, cestovní ruch umírá

03.01. 14:24

Káhira - Obavy turistů z teroristických útoků a nepokojů pocítil Egypt. Cestovní ruch je v krizi, což má vážné ekonomické dopady. Země už začíná pociťovat nedostatek peněz na ochranu vzácných památek.

reklama
Fotogalerie