Články k tématu: referendum

Katalánský premiér chce jednat s Madridem. V Barceloně demonstrovaly tisíc lidí

30.09. 20:06

Barcelona - Katalánský premiér Carles Puigdemont požádal jen několik hodin před kontroverzním referendem o zprostředkování dialogu s ústřední vládou v Madridu. V centru Barcelony dnes demonstrovalo několik tisíc lidí za zachování španělské celistvosti.

Sporné referendum je za dveřmi: V Katalánsku je cítit napětí, lidé střeží volební místnosti

30.09. 10:02

Madrid - V Barceloně a okolí panuje před nedělním referendem napjatý klid. Vládnoucí katalánská koalice se zavázala, že v případě souhlasu s odtržením vyhlásí nezávislost na Španělsku do 48 hodin.

Do katalánského referenda zbývají už jen hodiny, Madrid a Barcelona se stále přou

29.09. 19:34

Madrid/Barcelona – Už za necelých 48 by měli Katalánci v referendu rozhodovat o své nezávislosti na Španělsku. Ani Madrid, ani Barcelona zatím neustoupily ze svých protichůdných pozic. Panují obavy z nepokojů a české ministerstvo zahraničí Čechům v Katalánsku doporučuje vyhnout se o víkendu místům…

reklama

V Barceloně zapečetili sklad s volebními urnami, bojí se zásahů z Madridu

28.09. 16:26

Madrid - Barcelonská městská policie zapečetila sklad s urnami, které měly být použity při nedělním referendu o katalánské nezávislosti. Zdroj z barcelonské policie sdělil deníku La Vanguardia, že policie má zadržet kohokoli, kdo se pokusí urny vyvézt ze skladu. Podle stanice BBC bylo také…

Referendum už za tři dny, Katalánsko je na nohou

28.09. 10:48

Barcelona - Do sporného katalánského referenda zbývají pouze tři dny a sotva někdo zná odpověď na otázku, zda se hlasování vůbec uskuteční. Separatistická vláda v Barceloně se chystá plebiscit uspořádat navzdory hrozbám Madridu.

Pro nezávislost hlasovalo v referendu vice než 90 procent iráckých Kurdů

27.09. 18:10

Bagdád - Podle oficiálních výsledků se pro nezávislost Kurdistánu vyslovilo 92,73 procenta voličů a účast překročila 72 procent. Agentura Reuters nicméně podotýká, že plebiscit je nezávazný, takže k oficiálnímu získání nezávislosti zřejmě nepovede.

Katalánská policie se bouří. Nechce obsadit školy, jak nařídil Madrid

27.09. 16:07

Barcelona - Vedení katalánského policejního sboru se nechce podřídit příkazu Madridu, aby před nedělním referendem o nezávislosti místní policisté obsadili budovy, kde se má hlasování konat. Informují o tom španělská média.

Rusko a Francie nechtějí vyhlášení nezávislého Kurdistánu, obávají se destabilizace regionu

27.09. 11:54

Irbíl (Irák) - Francie i Rusko odmítly výsledky referenda o nezávislosti, které Kurdové uspořádali na severu Iráku. Podle Moskvy by se Bagdád a Kurdové měli snažit najít řešení prostřednictvím vyjednávání. Paříž má obavy z další destabilizace Blízkého východu.

Proruská propaganda pracuje.: Situace v Katalánsku je srovnávána s Krymem

27.09. 08:26

Barcelona - Do hledáčku proruských médií, jejichž obecným cílem je podle deníku El País mimo jiné narušit jednotu EU, se nyní dostalo Katalánsko. Krizi spojenou s referendem o nezávislosti tohoto španělského regionu tato média staví naroveň situaci na Krymu v roce 2014.

Kurdistán slaví: Voliči drtivě podpořili nezávislost

26.09. 14:41

Irbíl - V pondělním referendu se pro nezávislost iráckých Kurdů vyslovilo až 90 procent hlasujících. Kurdové už začali oslavovat, a to i v sousedním Íránu. Bagdád ale vyloučil možnost vyjednávat o odtržení kurdských provincií.

Kvůli referendu to vře, prokurátor nevyloučil zatčení katalánského premiéra

25.09. 22:19

Madrid - Katalánský regionální premiér Carles Puigdemont by mohl být zatčen. Dnes tuto možnost nevyloučil španělský generální prokurátor.

Referendum iráckých Kurdů skončilo, účast byla asi 78 procent

25.09. 22:18

Irbíl - Iráčtí Kurdové dnes hlasovali o nezávislosti. Volební místnosti jsou již uzavřeny a začalo sčítání hlasů. Volební účast se pohybovala okolo 78 procent.

Změna hranic po referendu? Nic takového nechceme, ujišťují iráčí Kurdové

25.09. 14:26

Irbíl - Na severu Iráku se koná referendum, v němž se mají občasné vyjádřit k otázce nezávislosti Kurdistánu. Důsledkem plebiscitu nebude vytyčování nových hranic, ujišťuje šéf kurdské regionální vlády Nečirvan Barzání. Proti referendu se rázně postavily Irák, Turecko, Írán, ale i USA.

Referendum o nezávislosti Kurdistánu začalo. Irák a okolní státy jsou v pozoru

25.09. 10:16

Irbíl - V severním Iráku dnes začalo referendum o nezávislosti Kurdů. Výsledek nebude závazný, ale poskytne současnému vedení iráckých Kurdů mandát k vyjednávání o odtržení iráckých kurdských oblastí s Bagdádem a okolními státy.

Kurdské referendum vyvolává divoké emoce. Irák, Írán a Turecko chtějí společně zakročit

21.09. 16:37

Ankara - Ministři zahraničí Iráku, Íránu a Turecka se domluvili, že jejich země jsou společně připraveny na kurdské referendum reagovat. Zatím ale podle turecké agentury Anadolu není zcela jasné, co konkrétně to obnáší.

Do ulic velkých španělských měst vyšly tisíce lidí

20.09. 22:05

Madrid - V několika katalánských městech se konají demonstrace proti dnešní razii v úřadovnách katalánské vlády. Tu provedla policie kvůli plánovanému referendu o nezávislosti Katalánska, které Madrid považuje za nelegální. V centru Barcelony demonstrují tisíce lidí, podle listu La Vanguardia jich…

Napění kvůli referendu: Při prohledávaní kanceláří v katalánské vlády byl zatčen tajemník vicepremiéra

20.09. 11:15

Barcelona - Španělská vojenská policie dnes ráno prohledávala kanceláře regionální katalánské vlády a zatkla tajemníka katalánského vicepremiéra Josepa Mariu Jového.

Před referendem o iráckém Kurdistánu roste napětí, v Kirkúku panují obavy u násilností

19.09. 19:38

Kirkúk (Irák) - Blížící se referendum o nezávislosti iráckého Kurdistánu by mohlo vyvolat etnické násilí. V ulicích severoiráckého Kirkúku jsou proto preventivně rozmisťovány posílené policejní hlídky. Referendum by podle Reuters mohlo zvýšit napětí především v Kirkúku, kde o moc soupeří Kurdové s…

Čeká Španělsko rozpad? Vládní strana na Baleárech plánuje referendum o nezávislosti

19.09. 16:59

Palma de Mallorca - Madrid se momentálně snaží zastavit katalánské referendum, ale to není jediná starost. Také vládní strana na španělských Baleárských ostrovech plánuje v dlouhodobém horizontu plebiscit o nezávislosti.

Policejní razie: Madrid pokračuje v zabavování materiálu pro katalánské referendum

19.09. 16:11

Madrid - Španělské úřady pokračují v krocích, jimiž chtějí zabránit konání katalánského referenda o nezávislosti. Krom policejních razií byli na dnešek předvoláni první tři starostové, kteří souhlasili s poskytnutím obecních prostor pro konání plebiscitu.

Turecko se pokouší zastrašit Kurdy? Provedlo vojenské manévry u iráckého Kurdistánu

18.09. 14:58

Ankara/Bagdád - Turecko dnes provedlo vojenské cvičení u hraničního přechodu Habur s Irákem, na místě byly tanky, děla i rakety. Manévry proběhly jen týden před chystaným referendem o kurdské nezávislosti v severním Iráku.

Premiér Katalánska může kvůli referendu skončit ve vězení

17.09. 20:42

Madrid - Španělský vrchní státní zástupce José Manuel Maza pohrozil, že by katalánský premiér Carles Puigdemont mohl kvůli referendu skončit ve vězení. Madridu považuje plebiscit plánovaný na 1. října za nezákonný.

Američané žádají zrušení kurdského referenda o nezávislosti v Iráku, odvádí pozornost od IS

16.09. 10:32

Washington/Bagdád - Parlament autonomní oblasti iráckého Kurdistánu v pátek večer navzdory kritice okolních států schválil plán na uspořádání referenda, má se konat 25. září. Plebiscit se nelíbí ani Spojeným státům.

Parlament autonomního iráckého Kurdistánu nechce odložit referendum o nezávislosti

15.09. 22:45

Irbíl (Irák) - Parlament autonomní oblasti iráckého Kurdistánu se dnes postavil proti možnému odkladu referenda o nezávislosti. Toto rozhodnutí se již předem očekávalo. Vláda v Bagdádu s referendem nesouhlasí a označila ho za protiústavní.

reklama
Fotogalerie