Články k tématu: referendum

Podvody při tureckém referendu? Rozhodnutí volební komise o hlasovacích lístcích prý odporuje zákonu

17.04. 12:11

Ankara - Návrh na zásadní ústavní změny v tureckém referendu prošel podle ještě neoficiálního výsledku většinou 51,4 procenta hlasů. Volební komise odmítá tvrzení opozice o podvodech. Obálky i hlasovací lístky jsou prý platné bez ohledu na to, zda byly označeny razítkem.

Erdogan vyhrál referendum jen velmi těsně. Chystají už Turci předčasné volby?

17.04. 11:12

Ankara - Turci v nedělním referendu jen velmi těsnou většinou podpořili navrhované ústavní změny, jež mají posílit pravomoci prezidenta. Lze proto očekávat, že v zemi poroste napětí. Vicepremiér Mehmet Şimşek už ale dal najevo, že předčasné volby nebudou.

Velké vítězství Erdogana: V tureckém referendu zvítězili zastánci změn ústavy

Aktualizovali jsme 16.4.2017, 23:24, 16.04. 17:54

Ankara - Po sečtení 99 procent hlasů je jasné, že v referendu vyhráli zastánci změn turecké ústavy. Pro zavedení prezidentského systému se vyslovilo 51,3 procent voličů. Recep Tayyip Erdogan získává absolutní kontrolu nad zemí. Opozice zpochybňuje vyhodnocování výsledků dnešního referenda.

reklama

Referendum v Turecku doprovází násilí. Tři lidé zemřeli

16.04. 15:38

Ankara/Praha - V Turecku od sobotního večera zemřeli při násilnostech tři lidé. Agentura Anadolu oznámila, že dva z nich přišli o život při rodinné hádce. Další při útoku členů Strany kurdských pracujících (PKK) na východě země. V zemi se dnes koná referendum o změně ústavy. Pozorovatelé Organizace…

Referendum je v plném proudu, Turky však rozdělilo na dva tábory. Odvolil už i Erdogan

16.04. 13:11

Ankara - Turecký premiér Binali Yildirim přišel svůj hlas v referendu o změně ústavy odevzdat v Izmiru na západě země. Při té příležitosti uvedl, že výsledek hlasování bude respektován, ať bude jakýkoli. Do volební místnosti už dorazil i prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecké v referendum: Občané rozhodují o změně ústavy. Stane se z Erdogana neomezený vládce?

16.04. 10:04

Ankara - V Turecku dnes probíhá referendum, v němž 55 milionů voličů rozhodne, zda se změní ústava. Jestliže návrh projde, v zemi bude zaveden prezidentský systém. Současná hlava státu Recep Tayyip Erdogan tak získá prakticky neomezenou moc.

Do tureckého referenda zbývá jediný den. Erdogan obíhá mítinky a slibuje hory doly

Aktualizovali jsme 15.4.2017, 21:12, 15.04. 15:57

Istanbul - Již zítra Turci v referendu rozhodnou o dalším směřování země. Prezident Recep Tayyip Erdogan dnes na jednom z posledních shromáždění apeloval na občany Istanbulu, aby podpořili navrhované ústavní změny,.které zavádějí prezidentský systém.

Klíčové referendum je za dveřmi: Staen se z Turecka země jednoho muže?

14.04. 13:31

Ankara - Turci budou v neděli 16. dubna rozhodovat o změně ústavy, která může zásadním způsobem proměnit politický systém ze současného parlamentního na prezidentský. Recep Tayyip Erdogan a jeho stoupenci změny propagují jako cestu k vytvoření silného a stabilního Turecka, kritici poukazují na…

Turecko čeká důležité referendum. Protiuprchlické strany v něm nemají významné slovo

03.04. 16:49

Ankara - Turecko čeká tento měsíc referendum, jenž by mohlo posílit postavení prezidenta. Obecně se domácím politickým záležitostem Turecka nedostává příliš velké pozornosti, ale v tomto případě se tomu stalo. Důvodem bylo odmítnutí Nizozemska a Německa, aby turečtí političtí představitelé…

Brexit je tu. Přečtětě si vše, co jste o něm chtěli vědět

29.03. 13:26

Ve středu 29. března spustila britská premiérka Theresa Mayová tzv. Brexit – Spojené království započne proces opouštění Evropské unie. Odchod si Britové odhlasovali překvapivým a těsným výsledkem (51.9 % pro odchod) referenda z 23. června minulého roku – jen samotné odhodlání k jeho spuštění tak…

Turečtí občané v Německu mohou hlasovat v referendu o ústavě, většina podporuje Erdogana

27.03. 14:40

Berlín - 16. dubna se v Turecku uskuteční referendum o změně ústavy, která v zemi zavádí prezidentský systém, čímž dojde k ještě většímu posílení moci současné hlavy státu Recepa Tayyipa Erdogana. Již ode dneška ale může hlasovat také 1,4 milionu oprávněných tureckých voličů v Německu. Místnosti…

Obyvatelé Náhorního Karabachu v referendu podpořili novou ústavu i název

22.02. 13:31

Jerevan - Voliči v Náhorním Karabachu schválili v pondělním referendu změny v ústavě této arménské enklávy, která se před lety v krvavé válce odtrhla od Ázerbájdžánu. Prezident získá další pravomoci a "stát" dostal nové jméno.

Švýcaři schválili zjednodušení procedury naturalizace

12.02. 17:52

Bern - Švýcaři dnes v referendu schválili vládní návrh zjednodušující proceduru udělování občanství imigrantům třetí generace do 25 let.

Kyrgyzstán hlasuje o změnách ústavy. Opozice podezírá prezidenta z postranních úmyslů

11.12. 12:06

Biškek - V Kyrgyzstánu dnes probíhá referendum o změnách ústavy. Pokud návrh projde, rozšíří se pravomoci předsedy vlády této bývalé sovětské republiky ve Střední Asii. Podle opozice jde o trik, kterým si chce současný prezident zajistit politický vliv i v budoucnu.

V Itálii začalo referendum o reformě ústavy

Aktualizovali jsme 4.12.2016, 20:34, 04.12. 10:37

Řím - Italové dnes hlasují v referendu o ústavních reformách, které mají změnit fungování tamního těžkopádného politického systému. Podle mnohých analytiků však rozhodují zejména o budoucnosti středolevé vlády premiéra Mattea Renziho, který s plebiscitem spojil své další působení v úřadu. Výsledek…

Dřívější konec jaderných elektráren? Švýcaři v referendu řekli jasné ne

27.11. 15:44

Bern - Ve Švýcarsku se dnes konalo referendum z inniciativy zelených, kteří chtěli zkrátit životnost pěti jaderných elektráren v zemi na nejvýše 45 let a zároveň zakázat výstavbu nových. Lidé jejich plán v plebiscitu odmítli.

Australský senát zamítl referendum o sňatcích homosexuálů, rozhádalo by společnost

08.11. 15:44

Sydney - Referendum, které mělo v Austrálii případně legalizovat sňatky osob stejného pohlaví, se konat nebude. Senát dnes zamítl návrh vlády na jeho vyhlášení.

I přes značnou problematiku roste obliba referend. Co za tím vězí?

18.10. 14:35

Londýn - Obliba referend v poslední době roste. V červnu se Britové rozhodovali pro brexit, v Maďarsku se lidé vyslovili proti kvótám, v Kolumbii pak smetli mírovou dohodu s povstalci FARC. Britský list The Guardian si položil otázku, co stojí za popularitou plebiscitů.

Německo volá po celostátním referendu, o jeho zavedení uvažuje bavorská CSU

18.10. 09:19

Berlín - Německá ústava umožňuje celostátní referendum jen ve zcela výjimečných případech. Jak ukázal nový průzkum agentury YouGov, většina lidí to chce změnit.

Vláda odmítne referendum o vystoupení z NATO, je v rozporu s bezpečnostní politikou

16.10. 17:52

Praha - Návrh poslanců KSČM na vydání ústavního zákona o referendu, v němž by občané rozhodovali o vystoupení Česka z NATO, patrně ve vládě neprojde. Bez ohledu na to dostanou návrh k projednání poslanci.

Referendum o změně parlamentního systému se blíží. V Turecku může být do jara

14.10. 14:39

Ankara - Referendum o změně parlamentního systému na prezidentský by se v Turecku mohlo konat ještě před začátkem jara.

Referendum o brněnském nádraží je neplatné, přišlo málo lidí

08.10. 22:32

Brno - Referendum o poloze nádraží v Brně není platné, do hlasovacích místností přišlo 23,83 procenta lidí. Zákon pro závaznost vyžaduje alespoň 35procentní účast.

Kolumbijské referendum skončilo. Došlo k odmítnutí dohody vlády s FARC

Aktualizovali jsme 3.10.2016, 10:38, 03.10. 08:19

Bogotá - Kolumbijské referendum o mírové dohodě s levicovými radikály z Revolučních ozbrojených síl Kolumbie (FARC) skončilo překvapivě jejím odmítnutím. Pro se vyslovilo 49,8 procenta voličů, proti bylo 50,2 procenta hlasujících.

Referendum v Maďarsku: Lidé kvóty odmítli, hlasování ale zřejmě bude neplatné

Aktualizovali jsme 2.10.2016, 22:04, 02.10. 19:47

Budapešť - Podle průzkumu thinktanku Nezopont, na který se odvolává agentura Reuters, 95 procent maďarských voličů v dnešním referendu odmítlo povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků. Volební účast byla ale nízká, plebiscit tak patrně nebude platný.

reklama
Fotogalerie