Články k tématu: Ústavní soud ČR

Stop imigrantům a Drahošovi? Zemanovo heslo bylo zkratkovité, ale ne nezákonné, potvrdil ÚS

dnes 10:40

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl první ze šesti stížností, které obdržel v návaznosti na volbu prezidenta. Volební heslo prezidenta Miloše Zemana, které spojilo protikandidáta Jiřího Drahoše s imigranty, sice bylo dle justice zjednodušující, nevybočilo ale ze zákonných požadavků.

Ústavní soud má jasno: Kramný zabil svoji dceru a manželku

15.03. 10:17

Brno - Ústavní soud (ÚS) v únoru odmítl tížnost Petra Kramného, který si za vraždu manželky a dcery na dovolené v Egyptě odpykává 28 let ve vězení. Vinu popírá. Jeho obhájkyně chce požádat o obnovu řízení.

ÚS se zastal invalidní ženy: Justice ve sporech o důchod nemá jen přejímat názory komisí

14.03. 14:38

Brno - Ústavní soudci dnes vyhověli stížnosti vážně nemocné ženy. Jejím letitým sporem o přiznání důchodu se musí znovu zabývat Nejvyšší správní soud (NSS).

reklama

Ruského hackera Nikulina není možné vydat, Ústavní soud odložil vykonatelnost

13.03. 11:05

Brno - Ústavní soud (ÚS) odložil vykonatelnost usnesení Městského soudu v Praze, který vyslovil přípustnost vydání údajného hackera Jevgenije Nikulina do Ruska i USA. Odklad potrvá, dokud ÚS nerozhodne o Nikulinově stížnosti.

ÚS smetl ze stolu návrh senátorů. Pravidla rozpočtové odpovědnosti samospráv se měnit nebudou

12.03. 16:52

Praha - Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh 64 senátorů na provedení série škrtů v několika zákonech. Senátoři žádali například zrušit takzvanou dluhovou brzdu a dluhový strop. Argumentovali zejména právem na samosprávu.

Ústavní soud zastavil řízení o nečinnosti Miloše Zemana, Fajt stáhl stížnost

06.03. 15:03

Brno - Ústavní soud (ÚS) zastavil řízení, které směřovalo na nečinnost prezidenta Miloše Zemana. Ředitel Národní galerie Jiří Fajt vzal s Karlovou univerzitou zpět stížnost kvůli tomu, že ho hlava státu nejmenovala profesorem.

Ústavní soudci se rozhádali při rozhodování o financování stran

05.03. 16:42

Brno - Tři ústavní soudci, kteří zůstali v menšině, vyjádřili v odlišném stanovisku lítost nad tím, že většina pléna nedokázala jasně identifikovat největší ústavněprávní deficity současného modelu financování politických stran, a nepřispěla tak k jejich odstranění.

Senátoři u soudu neuspěli, financování stran se měnit nebude

05.03. 12:32

Praha - Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny 18 senátorů na provedení série škrtů v zákonu o sdružování v politických stranách a politických hnutích. Senátoři v návrhu hovořili přímo o "převráceném Jánošíkovi", který chudým bere a bohatým dává.

ÚS odmítl stížnost: Zákon o daních z příjmu nebyl protiústavní

05.03. 11:57

Brno - Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh na vyslovení protiústavnosti části zákona o daních z příjmů ve znění účinném do poloviny roku 2017. Zákon tehdy omezoval možnost uplatnit daňové zvýhodnění na manžela, manželku či dítě, pokud poplatník využíval paušální sazbu namísto prokazování reálně…

Vrah taxikářů Virgulák podal ústavní stížnost, za vraždy taxikářů dostal doživotí

02.03. 11:13

Brno - Vrah taxikářů David Virgulák, který si odpykává doživotní trest, podal ústavní stížnost. Jde o poslední mimořádný opravný prostředek, který má k dispozici. Muž vinu během procesu popíral, podle obhajoby chybí jasné důkazy a čin mohl spáchat někdo jiný. Virgulákovo dovolání loni na podzim…

Karlovarské minerální vody neuspěly u Ústavního soudu se stížností na dTest

01.03. 14:28

Brno - Ústavní soud (ÚS) dnes zamítl stížnost Karlovarských minerálních vod. Firma poukazovala na údajný zásah do dobré pověsti způsobený publikovaným testem balených vod včetně značky Aquila Aqualinea. Soudce Ludvík David zdůraznil, že ÚS neřešil kvalitu testované vody.

Ústavní soud smetl ze stolu Zadehovu stížnost. Tvrdil, že je justice podjatá

01.03. 14:25

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl další stížnost íránského podnikatele s českým občanstvím Shahrama Abdullaha Zadeha, který tvrdil, že policisté, státní zástupci a soudci jsou podjatí. Vstup do trvajícího trestního řízení by v této fázi byl podle ÚS krajně nevhodný.

Vrah z brněnského arboreta neuspěl se stížností u Ústavního soudu

19.02. 11:03

Brno - Radúz Šafránek, který si odpykává 18 let ve vězení za vraždu v brněnském arboretu, neuspěl se stížností k Ústavnímu soudu (ÚS). Odůvodnění soud nezveřejnil. Mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková výsledek řízení ponechala bez komentáře.

Karel Březina (ČSSD) neuspěl s ústavní stížností v kauze pražského dopravního podniku

19.02. 10:17

Brno/Praha - Pražský zastupitel Karel Březina (ČSSD) neuspěl s ústavní stížností v kauze Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Valné hromadě DPP zamlčel podstatnou skutečnost, že společnost Porcela Plus, kde působil taktéž v dozorčí radě, skončila v konkurzu. Podle obchodního zákoníku měl…

ERÚ a Vitásková u Ústavního soudu neuspěly. Prohlídky nebyly nezákonné

13.02. 16:37

Brno - Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a jeho bývalé předsedkyně Aleny Vitáskové proti policejním prohlídkám. Odehrály se v roce 2015 v souvislosti se stíháním Vitáskové kvůli jmenování Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ. Advokát verdikt ÚS hned zkritizoval.

Zdanění automatů nebylo v rozporu s ústavou, uvedl ÚS

12.02. 14:14

Brno - Ústavní soud dnes zamítl návrh na vyslovení protiústavnosti části zákona o loteriích ve znění účinném do 31. prosince 2015. Normu nahradil nový zákon o hazardu, proto už ústavní soudci návrh řešili jen kvůli možnosti vyslovit zpětně protiústavnost sporných ustanovení. Zrušit je už nelze.

Ruský hacker podal stížnost k Ústavnímu soudu

09.02. 08:05

Praha/Moskva - Podezřelý ruský hacker Jevgenij Nikulin (30), který v pražské pankrácké věznici čeká na rozhodnutí o svém vydání, podal ve čtvrtek druhou ústavní stížnost. Chce tak zvrátit verdikt Nejvyššího soudu o přípustnosti vydání do USA. Nikulin rovněž zažaloval rozhodnutí, jímž mu prý české…

Ústavní soud se zastal Novy, zrušil pokutu a zdůraznil svobodu projevu

07.02. 14:01

Praha - Ústavní soud (ÚS) zrušil pokutu 200 tisíc korun, kterou dostala televize Nova za reportáž o vhodném a nevhodném oblečení do kostela v době letních veder. Soudce ve verdiktu zmínil termín "infotainment", což je žurnalistická forma, jejímž cílem je nejen informovat, ale i pobavit.

Ústavní soud zamítl stížnost bývalého advokáta. Trest si odpyká

06.02. 09:50

Brno - Bývalý advokát František Šejnosta, který si odpykává 7,5 roku ve vězení za padělání směnek a pokus o podvod, nepochodil se stížností k Ústavnímu soudu (ÚS). Muž v ní tvrdil, že se nepodařilo bez pochybností prokázat jeho zavinění.

ÚS přijal stížnost na odkoupení vepřína v Letech, podle právníka ale nemá moc šancí na úspěch

01.02. 09:18

Brno - Ústavní soud (ÚS) přijal stížnost proti schválení převodu areálu vepřína v Letech na Písecku na stát. Snahu o vybudování důstojného pietního místa na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy dotáhla do konce až loni v létě Sobotkova vláda. Stát firmě Agpi zaplatí 450 milionů korun.

Ústavní odmítl stížnosti obchodníků s lihem

31.01. 10:20

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Stanislava Pražana, který si má odpykat devět let za nelegální obchody s lihem. Neuspěl ani jeho stejnojmenný syn. Oba zopakovali, že se cítí nevinní. Zpochybňovali provedené důkazy i výpočet údajné škody.

Ústavní soud odmítl stížnost bývalého konkurzního správce. Má si odsedět 5,5 roku

30.01. 10:23

Brno - Bývalý konkurzní správce pardubické firmy Direktum neuspěl se stížností k Ústavnímu soudu (ÚS). Pavel Petráš si má za zpronevěru deseti milionů korun odpykat 5,5 roku ve vězení, dostal i pětiletý zákaz činnosti.

Údajný ruský hacker Nikulin neuspěl se stížností k Ústavnímu soudu, zůstane ve vazbě

23.01. 11:43

Brno - Jevgenij Nikulin neuspěl s stížností proti vazbě. Ústavní soud ji označil dílem za opožděnou, dílem za zjevně neopodstatněnou. Údajný ruský hacker čeká od podzimu 2016 v pankrácké věznici na rozhodnutí o svém dalším osudu.

Soudy mají zjišťovat názor dětí, než vydají předběžné opatření, zdůraznil ÚS

11.01. 12:00

Brno - Ústavní soud (ÚS) se zabýval případem, kdy Okresní soud v Jablonci nad Nisou před vydáním opatření o kontaktu s rodiči nezjistil názor čtrnáctiletého chlapce. Podle verdiktu ÚS justice pochybila.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací