Články k tématu: Ústavní soud ČR

Soudy mají zjišťovat názor dětí, než vydají předběžné opatření, zdůraznil ÚS

11.01. 12:00

Brno - Ústavní soud (ÚS) se zabýval případem, kdy Okresní soud v Jablonci nad Nisou před vydáním opatření o kontaktu s rodiči nezjistil názor čtrnáctiletého chlapce. Podle verdiktu ÚS justice pochybila.

Vláda podpořila normu Wagnerové o omezení přestupkové imunity ústavních soudců

10.01. 09:58

Praha - Vláda dnes podpořila novelu, podle které by ústavní soudci měli po vzoru zákonodárců přijít o úplnou přestupkovou imunitu. Normu připravila senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za Zelené).

Bývalý duchovní Tvrdoň podal ústavní stížnost, za zneužívání a sexuální nátlak dostal tři roky

08.01. 10:57

Brno - Erik Tvrdoň podal ústavní stížnost. Bývalý duchovní si má za pohlavní zneužívání a sexuální nátlak odpykat tři roky. Loni se případem zabýval Nejvyšší soud. Odmítl dovolání Tvrdoně a stejným způsobem naložil také s podnětem nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Žalobci prosazovali…

reklama

Ústavní soudci se obuli do Nejvyššího správního soudu

04.01. 16:46

Praha - Nejvyšší správní soud (NSS) sklidil kritiku ústavních soudců za to, že se v kauze Terezie Holovské šířeji vyjádřil k problému s vícenásobnými podpisy zákonodárců na podporu některých uchazečů o funkci prezidenta.

Cizinec ve vazbě nesměl vídat dcerku. Ústavní soud vyhověl jeho stížnosti

04.01. 14:57

Brno - Krajský soud v Hradci Králové neumožnil vazebně stíhanému muži osobní ani telefonický kontakt s dcerou a svůj postup řádně neodůvodnil. Otce se dnes zastal Ústavní soud, když vyhověl jeho stížnosti.

Sběratel neuspěl ve sporu o výjimku pro dva kalašnikovy ani u Ústavního soudu

04.01. 12:53

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost muže, který si chtěl pořídit dvě útočné pušky typu kalašnikov. Zdůvodnil to svou sběratelskou vášní. Policie mu v roce 2011 neudělila výjimku, neuspěl pak ani se správní žalobou.

Odsunou se prezidentské volby? Ústavní soud řeší stížnost od neúspěšného kandidáta Tomana

04.01. 09:57

Praha/Brno - Neúspěšný kandidát na prezidenta Josef Toman se obrátil na Ústavní soud (ÚS). Ve stížnosti poukazuje na domnělou podjatost Nejvyššího správního soudu (NSS), který v prosinci zamítl jeho stížnost. Dále žádá registraci své kandidátní listiny a odklad voleb o 60 dní, případně dle úvahy ÚS.

ÚS odmítl stížnost Holovské, do prezidentských voleb smí všech 9 kandidátů

03.01. 15:35

Brno - Terezie Holovská kvůli vícenásobným podpisům zákonodárců neúspěšně zpochybnila u Nejvyššího správního soudu (NSS) kandidaturu pěti uchazečů o Hrad a poté se obrátila ještě na ústavní soudce. Ani u nich ale neuspěla. Do prezidentských voleb tak jde všech devět adeptů.

Spor o kontrolu totožnosti ve vlaku končí. ÚS odmítl stížnost právničky Candiglioty

03.01. 12:34

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost právničky Zuzany Candiglioty, kterou policie v roce 2014 vyzvala k prokázání totožnosti v mezinárodním vlaku. Žena kontrolu pokládala za svévolnou a nepřiměřenou. Nyní neuspěla ani s návrhem na zrušení části zákona o Polici ČR.

Ústavní soud do sporu o ustanovení opatrovníka pro ERÚ nezasahuje

02.01. 11:27

Brno - Ústavní soud (ÚS) nezasáhl proti ustanovení opatrovníka, který měl vystupovat za Energetický regulační úřad (ERÚ) v kauze jeho někdejší předsedkyně Aleny Vitáskové. Státní zastupitelství o ustanovení opatrovníka v přípravném řízení rozhodlo v roce 2015 kvůli tomu, že úřad v kauze figuroval…

Matka rozdupala hlavu novorozené dceři. ÚS zamítl její stížnost

02.01. 11:01

Brno - Žena ze Slovenska neuspěla s ústavní stížností, trest 16 let za vraždu novorozence si tak odpyká. Podle verdiktu matka čin předem plánovala. Bála se, že by ji kvůli dítěti opustil přítel. Na porod se nijak nechystala, dítěti nekoupila žádné oblečení.

ÚS řeší stížnost Holovské kvůli kandidátům na prezidenta

27.12. 16:53

Brno - Ústavní soud obdržel stížnost Terezie Holovské, která už dříve zpochybnila pětici kandidátů na prezidenta s vícenásobnými podpisy. Holovská už dříve z formálních důvodů neuspěla u Nejvyššího správního soudu (NSS). Po Ústavním soudu chce, aby usnesení NSS z poloviny prosince zrušil.

Plošné šmírování Čechů? To musí přestat, řekli Piráti a podali ústavní stížnost

20.12. 17:02

Praha - Piráti podali k Ústavnímu soudu návrh na zrušení paragrafů několika zákonů, které umožňují plošné sledování lidí na komunikačních sítích. Jde například o uchovávání dat o tom, na jaká čísla lidé volají a posílají textové zprávy, z jakého zařízení se připojují k internetu a na jak dlouho a…

Podnikatel Vinkler zůstane ve vazební věznici, neuspěl se stížností

19.12. 10:14

Brno - Milan Vinkler neuspěl s ústavní stížností. Podnikatel se do vazby dostal loni v prosinci. Spolu se skupinou více než 20 lidí ho policisté podezřívali z krácení daní a účasti na zločinecké skupině. Trestná činnost měla spočívat v komplikovaných transakcích s reklamními právy přes řetězec…

Ústavní soudce rozděluje EET. Pět jich chtělo zákon zrušit úplně

15.12. 14:06

Brno - Ústavní soudu se v otázce elektronické evidence tržeb (EET) zjevně neshodl. Pět z 15 soudců prosazovalo zrušení celého zákona, a to kvůli protiústavnímu zásahu do podnikatelského prostředí. Dva další soudci zase nesouhlasili s odložením náběhu třetí a čtvrté vlny evidence tržeb. Takové…

Třetí a čtvrtá vlna EET se musí odložit. Benda jásá

15.12. 12:00

Brno - Ústavní soud (ÚS) dnes zrušil plánovaný "náběh" třetí a čtvrté etapy elektronické evidence tržeb. S odloženou platností škrtl i několik dalších ustanovení zákona o evidenci tržeb. Poslanec Marek Benda (ODS) hovoří o jasném vítězství.

Rána pro Babiše? Ústavní soud zrušil část zákona o EET

15.12. 10:52

Brno - Ústavní soud (ÚS) škrtl několik paragrafů zákona o elektronické evidenci tržeb (EET). S návrhem na zrušení celé normy pravicoví poslanci neuspěli. ÚS zasáhl také do úpravy identifikačních údajů na účtence.

Agresivní pacient po zásahu taserem zemřel. ÚS stížnost rodiny odmítl

12.12. 12:26

Brno - Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost v kauze agresivního psychiatrického pacienta, který zemřel v olomoucké nemocnici po zásahu policejním taserem. Generální inspekce bezpečnostních sborů již dříve konstatovala, že nezjistila žádné pochybení policistů, kteří proti pacientovi zasahovali.

Právník dostal za sexuální útok podmínku, soud jeho stížnost neuznal

08.12. 10:10

Brno - Právník, který dostal podmínku za sexuální útok na pracovnici realitní kanceláře v Hradci Králové, neuspěl s ústavní stížností.

ÚS ze stolu smetl stížnost muže, který vyhodil družku z okna

07.12. 11:42

Brno - Daniel Fizer, který podle pravomocného verdiktu vyhodil družku z okna bytu v Orlové na Karvinsku, neuspěl s ústavní stížností. Trest 12,5 roku za pokus o vraždu a vydírání si tak odpyká.

Ústavní soudci možná přijdou o úplnou přestupkovou imunitu, Senát návrh podpořil

06.12. 15:27

Praha - Senát dnes schválil návrh, podle kterého ústavní soudci po vzoru zákonodárců přijdou o úplnou přestupkovou imunitu. Novelu z dílny senátorky Elišky Wagnerové (za Zelené) nyní posoudí vláda a poslanci.

Žena kritizuje kampaň některých stran, její stížnost dostal Ústavní soud

28.11. 18:56

Brno - Ústavní soud dostal na stůl stížnost ženy z Vraného nad Vltavou. Ta se obrátila na Nejvyšší správní soud (NSS), u kterého se neúspěšně pokoušela zpochybnit regulérnost letošních sněmovních voleb. Žena ke stížnosti připojila také návrh na zrušení části volebního zákona, jež popisuje, kdo může…

ÚS: Záběry soukromého detektiva lze použít jako důkaz

27.11. 12:49

Brno - Ústavní soud (ÚS) dnes rozhodl v kauze videozáběrů, které pořídila detektivní kancelář a které pomohly objasnit krádež květin z hrobů. Dvojice pachatlů byla usvědčena z přestupku.

Zeman našel zastání u Ústavního soudu. Ošťádal neuspěl se stížností v profesorské kauze

20.11. 17:02

Brno - Fyzik Ivan Ošťádal a Univerzity Karlovy neuspěli s ústavní stížností na prezidenta Miloše Zemana ohledně nejmenování akademika profesorem. Hrad podle Ústavních soudců nezůstal nečinný, své rozhodnutí dal najevo nejpozději v dopisu tehdejší ministryni školství Kateřině Valachové.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací