Články k tématu: výzkum

Litují násilníci svých činů? Výzkumnice zpovídala muže odsouzené za znásilnění

15.09. 12:36

Nové Dillí - Studentka Madhumita Pandey se v rámci výzkumu pro svou dizertační práci vydala do největšího vězeňského komplexu Tihar Ashram v jižní Asii, aby zde pohovořila se 100 vězni, kteří zde odpykávají svůj trest za znásilnění. Tato zkušenost ji poznamenala na celý život, ale jinak než…

Nová studie zjistila, proč jsou chytří lidé nesnesitelní

02.09. 10:14

Nová studie tvrdí, že se zvýšenou úrovní vzdělání se snižuje zájem člověka o ověřování svých názorů a své víry. Ať už se jedná o politické přesvědčení nebo náboženské vyznání. Člověk by si přitom myslel přesně něco opačného.

Česko bude ve výzkumu a inovacích spolupracovat s Kanadou

31.08. 17:58

Praha - Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) dnes jednal s ministrem pro výzkum a inovace z kanadské provincie Ontario Rezou Moridim. V pátek podepíše memorandum o spolupráci s českou Technologickou agenturou (TA ČR).

reklama

Bělobrádkův zákon o novém ministerstvu pro výzkum míří na vládu, jeho osud je nejistý

25.08. 12:46

Praha - Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek připravil návrh zákona o výzkumu, který má vytvořit lepší podmínky pro financování a koordinaci výzkumu a zřídit k tomu samostatné ministerstvo. Ještě na podzim by ho měla projednat vláda. Osud normy je ale kvůli říjnovým volbám nejistý.

Boj proti globálnímu oteplování? Vědci chtějí přeprogramovat planetu

27.07. 17:29

Celá planeta se snaží držet globální oteplování na uzdě tím, že omezuje produkci tzv. skleníkových plynů. Někteří vědci navíc navrhují, že můžeme Zemi pomoci přímým zásahem do atmosféry.

Manipulace na internetu: Dokážete rozpoznat fake news a zmanipulované fotky? Otestujte se i vy

Aktualizovali jsme 24.7.2017, 21:02, 24.07. 17:19

Londýn - Obsáhlý test toho, zda jsou lidé schopni rozpoznat zmanipulované a upravené fotografie, nabídli britští vědci. Otestovat se můžete i vy. Z jejich experimentu vyplynulo, že většina lidí sice pozná, zda je fotka pravá nebo zfalšovaná, konkrétní úpravy fotek ale určit nedokáže.

Vědci zkoumali inteligenci havranů. A zůstali v šoku

18.07. 12:11

„Ebenový pták ten v zjevu obřadném tak, v přísném hněvu,“ popisuje havrana Edgar Allan Poe v překladu Jaroslava Vrchlického. Tito černí ptáci jsou génii ptačího světa a mohou konkurovat i opicím – nejbližším příbuzným lidstva.

Nejlínější země světa? V žebříčku jsme i my

Aktualizovali jsme 17.7.2017, 23:19, 17.07. 12:39

Vědci ze Stanfordské univerzity zjišťovali, ve které zemi udělají její občané za den průměrně nejvíce kroků a jak tato data souvisí se zdravím či obezitou konkrétní populace. Výsledek České republiky vás nejspíše překvapí.

Češi jsou největší rasisté v Evropě, ukázal výzkum vědců z Harvardu

Aktualizovali jsme 15.7.2017, 19:45, 15.07. 09:38

Praha – Evropané si velmi často spojují tváře lidí s černou pletí s negativními myšlenkami. Ukázal to průzkum vědců z Harvardovy univerzity, ze kterého cituje server The Conversation. Nejhůře z tohoto průzkumu vychází Češi.

Ministerstvo vnitro chce podporovat bezpečnostní výzkum milionem korun ročně

03.07. 16:22

Praha - Vláda příští týden projedná koncepci podpory bezpečnostního výzkumu pro roky 2017 až 2023. Cílem je vytvoření stabilního, efektivního a strategicky řízeného systému bezpečnostního výzkumu v ČR. Projekt bude stát přes milion korun ročně.

Češi v peklo nevěří. Existenci duše se ale nebrání

22.06. 16:43

Americké výzkumné centrum Pew Research Center zveřejnilo čerstvá data o víře lidí ve Střední a Východní Evropě. Češi skončili jako nejvíce ateistický národ. Nejvíc věří v existenci duše, nejméně v existenci pekla.

Největší spojenci i nepřátelé Ruska? Zemana průzkum si nepotěší

09.06. 14:52

Moskva - Sociologická služba Levada, jediná ruská nezávislá organizace pro průzkum veřejného mínění, zjišťovala, koho Rusové považují na největšího spojence a koho naopak za nepřítele. Kromě toho byli respondenti dotazováni, zda je Rusko v izolaci, nebo jak se mění vztah země a USA či Evropské unie…

Trump není u médií oblíbený. Pozitivně o něm nemluví nikdo

26.05. 16:07

Washington - Německá televizní společnost ARD zveřejnila průzkum, který zkoumá, jak americká média o prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi mluví. Z výsledků vyplývá, že převážně pozitivně o Trumpovi neinformuje ani jedno ze sledovaných médií. Největším počtem negativních zpráv o Trumpovi se…

NKÚ kontroloval Grantovou agenturu. Rozdělila miliardy, efekt nízký

03.04. 09:28

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil podporu výzkumu a vývoje, kterou ze státního rozpočtu rozděluje Grantová agentura České republiky (GAČR). Kontroloři se zaměřili na účelovou podporu základního výzkumu celkem za 15,3 miliardy korun, kterou agentura rozdělila v letech 2011 až 2015.

Výdaje státu na výzkum stagnují. Jeho kvalita je ohrožena

15.12. 12:45

Praha - Výdaje státu na provoz výzkumných institucí dlouhodobě stagnují, tvoří 50 procent celkových výdajů státního rozpočtu na výzkum. To podle předsedy Akademie věd ČR (AV ČR) Jiřího Drahoše nestačí.

Vláda zřejmě nepodpoří návrh na změnu zákona o podpoře výzkumu

05.12. 17:34

Praha - Vláda podle průběžných výsledků dnešního jednání odmítla podpořit změny v nedávno schválené novele zákona o podpoře výzkumu a vývoje týkající se čerpání veřejných peněz.

Věda a výzkum jsou klíčové pro zajištění bezpečnosti, říká Bělobrádek. Bude to znamenat spor ve vládě?

04.11. 15:10

Praha - V Národní technické knihovně se dnes konala Pražská bezpečnostní konference. Její účastníci se shodli na tom, že věda a výzkum jsou klíčové pro zajištění bezpečnosti a prosperity státu.

V Česku rapidně rostou výdaje na výzkum

26.10. 17:33

Praha - Výdaje na výzkum a vývoj v České republice opět vzrostly, meziročně o 3,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, který je dnes zveřejnil na tiskové konferenci. Loni dosáhly 88,7 miliardy korun, meziroční růst činí 4,2 procenta. Zvýšil se i počet pracovníků ve…

Sladké, slané a škrobové? Vědci našli šestou, dosud neznámou chuť

05.09. 07:58

Salem (USA) - Sladké, slané nebo kyselé, lidský jazyk dokáže ve spojení s mozkem rozpoznat celkem pět základních chutí. Vědci ale objevili šestou, o které dosud neměli ani ponětí, a vysvětlili tak, proč lidé tíhnou k potravinám bohatým na sacharidy.

Tyhle obory jsou podle vlády perspektivní pro české hospodářství

11.07. 16:43

Praha - Vláda na svém dnešním zasedání vytyčila oblasti, které jsou podle ní perspektivní pro české hospodářství 21. století. Zařadila mezi ně například digitální a průmyslové technologie, životní prostředí či dopravní prostředky.

Co může za nadměrné pití vína? Vědci přišli s překvapivou studií

Aktualizovali jsme 8.6.2016, 12:04, 08.06. 09:41

Cambridge - Za větší spotřebou vína může velikost sklenice, nikoliv její obsah. Zjistili to vědci z univerzity v Cambridge, když testovali požívání vína v baru.

Nečekané výsledky z Dánska. Lidé s nadváhou žijí nejdéle

Aktualizovali jsme 12.5.2016, 21:55, 12.05. 16:55

Kodaň - Vědci z Dánska provedli dlouhodobou studii, ze které chtěli určit ideální index tělesné hmotnosti (BMI). Z výsledků byli překvapeni. Mít pár kilo navíc zase nemusí být tak špatné.

Hladina moří se bude zvedat mnohem více, než se původně předpokládalo

31.03. 09:03

Massachusetts - Nová studie studie změn klimatu ukazuje, že hladina moří by se měla v následujícím století zvednout o více než metr. To je dvojnásobek toho, co se předpokládalo.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací