Články k tématu: židé

Může se Křišťálová noc opakovat? Nemusí to být jen v Německu

11.11. 10:52

Němci oslavili 80 let od nechvalně známé Křišťálové noci, během které bylo zabito okolo 100 Židů a zničeno či poškozeno okolo 1200 synagog a 7500 obchodů židovských obchodníků. Smutné výročí se zdá být aktuálnější než kdy jindy. V Německu, ale i ve Francii či USA významně roste počet…

Šokující průzkum: Němečtí školáci nevěří, že se holokaust odehrál. Kdo jsou Židé nevědí

09.11. 13:48

Mnichov - Mladí němečtí školáci nevědí, kdo to jsou Židé a Romové. Ukázal to průzkum Mezinárodního ústředního institutu pro mládež a vzdělávací televizi (International Central Institute for Youth and Educational Television - IZI) v Mnichově.

Petříček ocenil pomoc Číny českým Židům, při jednání v Šanghaji nadhodí i lidská práva

04.11. 10:54

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se dnes v Šanghaji zúčastnil slavnostního odhalení plakety připomínající pomoc Číny českým Židům, kteří prchali před nacismem. V Šanghajském muzeu židovských uprchlíků připomněl příběh uprchlíka Josefa Schulhofa. V souvislosti s tím ocenil, že Evropa od…

reklama

Modelový protektorát? V jediné zemi nacistické řádění přežili takřka všichni Židé.

20.10. 12:02

Před 75 lety bylo mnoho dánských Židů zachráněno před nacistickým „konečným řešením“. Zatímco jinde v Evropě bývala část lokálního obyvatelstva spolupachatelem nejhorší genocidy v dějinách, v Dánsku se místní obyvatelstvo obrátilo proti nacistům. Dánští židé tak byli takřka všichni zachráněni.

AfD navzdory kritice založila platformu Židé v AfD

08.10. 17:02

Protestní Alternativa pro Německo (AfD) v neděli ve Wiesbadenu navzdory tvrdé kritice židovských organizací založila vnitrostranickou platformu Židé v AfD. Zatím její řady čítají 24 členů, kteří musejí etnicky nebo nábožensky patřit k židovstvu.

Žádné velké plánovaní. Hodina stačila nacistům k vynesení ortelu nad miliony evropských Židů

25.09. 08:58

Více než hodina stačila nacistickým špičkám k definitivnímu ortelu nad miliony evropských Židů. Porada v berlínské vile Wannsee v lednu roku 1942 nerozhodla o vyhubení Židů, protože holokaust probíhal už od přepadení SSSR 22. června 1941, sloužila ale ke koordinaci mezi různými úřady.

Židé se bojí útoků. Chtějí opustit Británii

02.09. 18:58

Londýn - Bývalý britský vrchní rabín Jonathan Sacks tvrdí, že mnozí britští Židé zvažují opuštění Británie kvůli antisemitismu. V rozhovoru s BBC dnes řekl, že poprvé od 17. století si Židé kladou otázku, zda je Británie bezpečná pro jejich děti.

Hony na Židy? Nacisté nebyli jediní, kdo se jich chtěl zbavit

Aktualizovali jsme 10.8.2018, 14:27, 10.08. 08:14

Neklidné 16. století představovalo pro evropské Židy období absurdity. Pokračuje jejich perzekuce, diskriminace a snaha o "nápravu", zakládají se pro ně ghetta nebo jsou rovnou vyháněni. Pozitivní snahy a postoje přicházejí vniveč, či se dokonce obrací proti nim.

Židé do koncentračních táborů původně chodit neměli. Hitler s nimi měl úplně jiné plány

Aktualizovali jsme 4.8.2018, 22:33, 04.08. 07:50

Adolf Hitler měl mesiášský komplex a byl stále posedlejší židovským "vnitřním nepřítelem". Vyplývá to z tajné britské studie z roku 1942. Hitler sám popisuje v knize „Mein Kampf“ proměnu na antisemitu jako „nejtěžší proměnu vůbec“.

Co se stalo s Evropou? Rabín sepsal kvůli muslimům ostrou kritiku evropských politiků

30.07. 10:57

Evropa přijímá stále další a další opatření, která jsou primárně namířena proti Muslimům. Tvrdí to předseda Konference evropských rabínů, který zdůrazňuje, že právě Židé s podobným chováním mají historickou zkušenost - a tak vědí, jak špatně to může skončit.

Muslimové se bouří. Naštval je návrh rakouského politika

Aktualizovali jsme 24.7.2018, 22:14, 18.07. 22:27

Vídeň - Muslimové a židé se bouří proti návrhu, který přednesl dolnorakouský ministr Gottfried Waldhäusl odpovědný za ochranu zvířat. Směrnice má omezit rituální porážky zvířat, takzvané šchity.

Politika Donalda Trumpa rozdělila Židy. Izraelci mu fandí, komunita žijící v USA je skeptičtější

11.06. 09:07

Washington - Pouze 34 procent Židů žijících v USA schvaluje politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Izraeli. V samotném Izraeli má šéf Bílého domu mnohem větší podporu. Tam jeho kroky schvaluje 77 procent obyvatel.

Zákaz obřízky? Desetitisíce Dánů podepsaly petici, muslimové a židé se bouří

09.06. 11:16

Kodaň – Dánský parlament se bude zabývat peticí, který vyzývá k zákazu mužské obřízky. Organizátoři petice totiž oznámili, že už mají k dispozici více než 50 tisíc podpisů. Informuje o tom server The Local.

Jediný Žid, kterého respektovali i nacisté? Prošel Terezínem i Osvětimí, přesto měl nevídané výsady

07.06. 09:40

Fredy Hirsch měl v době nacistické vlády to nejhorší možné postavení. Byl nejenom Židem, ale i homosexuálem. Přesto dokázal si u nacistů vydobýt takový respekt, že byl jeden z mála vězňů Osvětimského tábora smrti, který dokázal vydobýt zlidšťující podmínky pro ostatní. Velký podporovatel sionismu…

Historický moment je tu: Velvyslanectví USA bude od pondělí v Jeruzalémě

12.05. 10:23

Jeruzalém - V pondělí, na něž podle gregoriánského kalendáře připadne 70. výročí vzniku Izraele, přesunou Spojené státy své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Krok, o kterém v prosinci rozhodl prezident Donald Trump, ocenila izraelská vláda, ale pobouřil Palestince, podle nichž tak nemůže…

Abbásův projev bylo jen trapné popírání holokaustu, zlobí se Izrael

02.05. 14:52

Ramalláh (Palestina) - Izraelští politici a židovské organizace odsoudili pondělní projev palestinského lídra Mahmúda Abbáse, v němž řekl, že holokaust byl důsledkem finančních operací Židů. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC. Abbás hovořil v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu na…

Útoky proti židům by se v Německu měly evidovat

30.04. 17:27

Berlín - Německý vládní zmocněnec pro boj s antisemitismem Felix Klein chce zřídit centrální registr antisemitských činů. Dosavadní policejní statistiky zaznamenávají jen trestné činy, a tak v nich chybí řada každodenních protižidovských výpadů, míní Klein, který se funkce ujme 1. května.

Na veřejnosti raději bez jarmulky, varuje německá židovská obec

24.04. 14:29

Berlín - Židé by ve velkých německých městech raději neměli na veřejnosti nosit tradiční pokrývku hlavy, takzvanou jarmulku nebo kipu. V rozhovoru poskytnutém rozhlasové stanici Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB) to dnes řekl předsedy německé Ústřední rady Židů Josef Schuster. Reagoval tak na…

Trojice útočníků v Berlíně napadla mladíky s jarmulkami, křičela na ně arabsky + VIDEO

18.04. 10:55

Berlín - Trojice neznámých útočníků napadla v Berlíně dva mladíky, kteří měli na hlavě jarmulky, tradiční židovské pokrývky hlavy. Jedním z napadených byl Izraelec, který incident natočil, napsala dnes agentura DPA.

Hodina stačila k vynesení ortelu nad miliony evropských Židů? Nacisté ve Wannsee změnili dějiny

Aktualizovali jsme 17.4.2018, 11:28, 17.04. 08:17

Více než hodina stačila nacistickým špičkám k definitivnímu ortelu nad miliony evropských Židů. Porada v berlínské vile Wannsee v lednu roku 1942 nerozhodla o vyhubení Židů, protože holokaust probíhal už od přepadení SSSR 22. června 1941, sloužila ale ke koordinaci mezi různými úřady.

V Polné se vzpomínalo na oběti holokaustu, do dlažby byly vsazeny kameny zmizelých

15.04. 19:21

Polná - Polná na Jihlavsku si dnes připomněla místní oběti holokaustu. Do dláždění byly ve městě vsazeny první dva kameny zmizelých (Stolpersteine), které mají podobu dlažební kostky s mosazným povrchem.

Zápisky z pekla: Z člověka zůstane 640 gramů popela. Mladý Žid popsal svou práci v osvětimském Sonderkommandu

28.03. 10:59

Mrazivé svědectví vězně z Osvětimi, který musel pomáhat nacistickým vražedným jednotkám, bylo po dlouhých letech konečně dešifrováno. Dopis, který ležel téměř 40 let v hlíně u bývalého krematoria v Osvětimi, odkaluje známá a přesto těžko uvěřitelná zvěrstva spáchaná nacisty.

Zákon o válečných zločinech? Polští katoličtí i židovští duchovní vyzvali k dialogu,

15.03. 21:59

Varšava – K obnovení úsilí o obnovení dialogu a boji proti předsudkům uvnitř katolické i židovské komunity dnes vyzvali polská biskupská konference a rabíni. Zlou krev na začátku února vyvolalo přijetí kontroverzního zákona, který hrozí vězením tomu, kdo bude připisovat odpovědnost za holokaust…

Polský senátor sdílel nacistickou propagandu

23.02. 09:14

Varšava - Polský senátor za vládní konzervativce Waldemar Bonkowski sdílel na svém facebookovém profilu video sestříhané z propagandistických materiálů nacistů z druhé světové války. Kromě toho zveřejnil i několik dalších protižidovských materiálů včetně "židovského slovníku" obsahujícího výrazně…

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie