Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V zemích V4 doutná velký problém, většina lidí si stěžuje na politiky

Nově zvolení poslanci poprvé usedli do lavic
Nově zvolení poslanci poprvé usedli do lavic
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Bratislava - V zemích visegrádské čtyřky převažuje nespokojenost obyvatel s politickou a ekonomickou situací. Nejlépe hodnotí vývoj ve své zemi Poláci, následují Češi a na dalších místech skončili Slováci a Maďaři. Informoval o tom dnes bratislavský Institut pro veřejné otázky.

Obyvatelé zemí V4 pociťují vysokou nedůvěru k politickým stranám, parlamentu či vládě. V Česku na rozdíl od ostatních zemí regionu převažuje negativní hodnocení EU a Evropského parlamentu než národní vlády a parlamentu.

Ve státech visegrádské čtyřky je značně rozšířený názor, že politici mají v rukou veškerou moc a že obyčejný člověk je bezmocný. Zároveň ve všech sledovaných zemích asi polovina občanů zastává názor, že je lépe v politice se neangažovat, protože by si mohli spálit prsty.

"Výzkum ukázal, že politická mentalita a vnímání reality jsou (ve visegrádských zemích) velmi podobné. Navzdory tomu, že v reálném životě se nedějí identické věci, tak občané mají tendenci vnímat situace velmi podobně. Ve všech zemích převažuje pocit značné nespokojenosti se směřováním země," řekla novinářům socioložka Zora Bútorová k výsledkům sondáží, které se uskutečnily letos v létě.

Češi a Slováci se zajímají o politiku méně než Poláci a Maďaři. Zatímco v Česku a na Slovensku zájem o dění v celostátní politice mají zhruba dvě třetiny obyvatel, v Polsku jsou to více než tři čtvrtiny a v Maďarsku až 85 procent obyvatel.

Ze slovenské části studie vyplývá, že za nejdůležitější změny od pádu komunismu v roce 1989 v tehdejším Československu označili Slováci vstup země do Evropské unie, zavedení eura a otevření hranic.

Témata:  Visegradská čtyřka průzkumy Češi politici

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 11:40

Zmatený princ Harry klepal lidem na dveře. Tvrdil, že hledá kamaráda

V době, kdy princ Harry před britským soudem tvrdil, že se bez ozbrojené ochranky v Británii necítí bezpečně, byl zachycen na kameře zvonku, jak se v londýnské čtvrti Fulham snaží najít dům svého známého – neúspěšně. Než se dostal ke správnému domu, zaklepal alespoň na tři různé adresy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy