Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Opozice žádá hlavu ministra Vojtěcha, soudní verdikt vyvolal poprask

Miroslav Kalousek, TOP 09
Miroslav Kalousek, TOP 09
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Dnešní soudní rozhodnutí o zrušení čtyř opatření ministerstva zdravotnictví podle opozice potvrzuje předchozí obavy, že si vláda ANO a ČSSD v boji s epidemií nového typu koronaviru počíná protizákonně. Předseda ODS Petr Fiala ČTK napsal, že verdikt dokládá neschopnost vlády. Šéf Pirátů Ivan Bartoš s odkazem na některé výroky soudu uvedl, že na stejná rizika upozorňovala jeho strana od počátku. Zaznívají i výzvy k rezignaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) či celého kabinetu.

Fiala uvedl, že rozhodnutí je smutným dokladem vládní neschopnosti a chaosu. Kabinet podle něj ohrožuje osudy lidí i prosperitu země. "Soud potvrdil naše obavy, že vláda postupovala nezákonně, když přestala rozhodovat podle zákona o krizovém řízení a postupovala podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Vláda jedná v krizi nejen zmateně, ale i protiprávně. Lidé musejí mít i v nouzovém stavu právní jistotu a ochranu," napsal Fiala ČTK.

Vláda jedná v krizi nejen zmateně, ale i protiprávně. Lidé musejí mít i v nouzovém stavu právní jistotu a ochranu. Je dobře, že jim ji soud svým rozhodnutím vrací.

— Petr Fiala (@P_Fiala) April 23, 2020

Bartoš citoval z výroku soudu, že i za aktuální situace je nezbytné, aby orgány veřejné moci lpěly na pravidlech, a zachovaly tak právní stát v maximální možné míře. "Na to jsme upozorňovali do začátku a rozhodnutí soudu to jen potvrzuje," uvedl na twitteru Bartoš.

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura ČTK napsal, že rozhodnutí neznamená, že by daná omezení nebyla ve své době účinná a nutná. "Rozsudek podle našeho názoru znamená, že bohužel místo vlády odborníků, kterou prosazovalo naše hnutí, máme zde vládu politiků kteří v rámci platného právního řádu nedokážou zprocesovat a vydat rozhodnutí tak, aby nemělo právní vady. Je to prostě trapas," uvedl. Opatření ale byla hlavně v první fází epidemie nutná, dodal.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček předpokládá, že soudní verdikt ministry přesvědčí k další žádosti o prodloužení nouzového stavu. ČT řekl, nouzový stav měl být vyhlášen podstatně dříve a měl by být prodloužen. "Občany to nijak zásadně neomezuje, ale je třeba, aby pokračoval, normální klasický proces je zdlouhavý," uvedl. Na místě vlády by opatření zrevidoval, ale také podal kasační stížnost.

Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky dal soud zapravdu argumentům opozice, která v minulosti varovala před převedením krizových opatření pod zákon o ochraně zdraví. "Vláda má teď čas, aby posoudila situaci a vyhodnotila, co je nadále nezbytné omezovat," řekl na tiskové konferenci. Lidovecký poslanec Marek Výborný se v rozhovoru pro ČT nechtěl vyjadřovat k tomu, zda aktuální situace bude mít nějaký vliv na lidovecký odmítavý postoj k prodloužení nouzového stavu.

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan chce vědět, kdo nahradí škodu vzniklou živnostníkům a podnikatelům. "Je dobře, že soud rozhodl, že ani v době krize si nemůže ministerstvo zdravotnictví řídit stát jako zkrachovalou firmu," konstatoval. Místopředseda hnutí Petr Gazdík dodal, že se ukázalo, že ani v čase krize s občany vláda "nesmí cvičit, jak ji napadne". Europoslanec STAN Stanislav Polčák vyzval Vojtěcha k rezignaci.

Že Vám a Vaší hradní partě nezávislá justice leží dlouho v žaludku,víme už dlouho z kauzy Ferdinanda Peroutky, ale jako mluvčí prezidenta @PREZIDENTmluvci byste v každé civilizované zemi za tento výrok letěl na hodinu. Mmch. ta vládní nemehla do funkcí Váš šéf. A i ty soudce ? https://t.co/kg5N8GOuMB

— Stanislav Polčák (@stanislavpolcak) April 23, 2020

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové soudní rozhodnutí ukázalo na chaos a nekoncepčnost při přijímání vládních opatření. "Bylo jasně řečeno, že není přípustné, aby vláda při vydávání omezujících opatření účelově přenášela svou odpovědnost na jedno ministerstvo a tím se snažila vyhnout své zákonné povinnosti nahradit občanům škody," napsala Adamová ČTK.

Potvrdilo se také, že vláda nebyla svá až přehnaně omezující opatření schopná dostatečně vysvětlit a právně odůvodnit, dodala. "A to je základním předpokladem dobrého fungování právního státu," uvedla Adamová. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek na twitteru napsal, že Česko potřebuje správce, který respektuje pravidla a republiku spravuje odpovědně a efektivně. "Vládo ČR, Vy bando amatérů, která ignoruje vládu práva, omluvte se a odejděte," vybídl ministry.

Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) oponuje na twitteru názoru prezidenta Miloše Zemana, který prostřednictvím mluvčího uvedl, že soud svým krokem na sebe bere veškerou odpovědnost za dopady na životy, zdraví či hospodářství.

To je omyl, pane prezidente. Za následky svých rozhodnutí je odpovědná vláda, která vydala nezákonné předpisy. Soud je od toho, aby posoudil, jestli to či ono odpovídá právu. A když neodpovídá, má povinnost konat. Tedy jistě nepřebírá odpovědnost za lajdácká vládní rozhodnutí.

— Karel Schwarzenberg (@schwarzenberg_k) April 23, 2020

"To je omyl, pane prezidente. Za následky svých rozhodnutí je odpovědná vláda, která vydala nezákonné předpisy. Soud je od toho, aby posoudil, jestli to či ono odpovídá právu. A když neodpovídá, má povinnost konat. Tedy jistě nepřebírá odpovědnost za lajdácká vládní rozhodnutí," uvedl čestný předseda TOP 09.

Témata:  Ministerstvo zdravotnictví Petr Fiala Ivan Bartoš Tomio Okamura Miroslav Kalousek Vít Rakušan Marian Jurečka vláda ČR Markéta Adamová soudy

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 11:51

Počasí: Vítr v Čechách zesílí. Výstraha platí až do úterý

Úvod týdne nepřinese jen výrazné ochlazení způsobené přechodem studené fronty. Zesílí také vítr, upozornili meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V nárazech má dosahovat rychlosti přes 65 kilometrů za hodinu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy