Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína poslala desítky letounů k Tchaj-wanu, který si připravuje manévry

Čínská armáda, ilustrační fotografie.
Čínská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: China Military

Čína poslala desítky vojenských letounů vstříc Tchaj-wanu, uvedlo v sobotu ministerstvo obrany ostrovního státu. Ten příští týden zahájí každoroční vojenské manévry, během nichž armáda demonstruje připravenost na možnou invazi z pevniny.

Součástí manévrů jsou i cvičení, která připravují civilisty na eventuální přírodní katastrofy či evakuace v případě leteckého poplachu, informuje server ABC News.

Čínská armáda poslala k Tchaj-wanu celkem 37 letounů a sedm plavidel za uplynulých 24 hodin. Šlo o stíhačky J-10 a J-16 či bombardéry H-6. Dvaadvacet strojů překročilo neoficiální hranici a vstoupilo do tchajwanského letového prostoru.

Tchaj-wan a Čína se rozdělily na konci 40. let minulého století po občanské válce, kterou vyhráli komunisté. Peking trvá na tom, že musí dojít ke znovusjednocení. Loni v srpnu například spustil rozsáhlé vojenské manévry, když ostrov navštívila někdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Témata:  Čínská lidová osvobozenecká armáda Tchaj-Wan

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 19:47

Medveděv řekl Západu, kam si má strčit příměří na Ukrajině. Zvážíme ho, reagoval Kreml

Zatímco evropští lídři v čele s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, německým opozičním politikem Friedrichem Merzem, britským labouristickým vůdcem Keirem Starmerem a polským premiérem Donaldem Tuskem přijeli do Kyjeva s návrhem bezpodmínečného třicetidenního příměří, ruská reakce na jejich iniciativu je plná pohrdání, výsměchu a ostré rétoriky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy