Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

DPA: Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden

Finsko
Finsko
Foto: Pixabay

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to dnes v Bruselu řeklo několik nejmenovaných diplomatů. Po dnešní očekávané ratifikaci přistoupení severské země tureckým parlamentem musí členství zpečetit ministři zahraničí aliančních zemí na zasedání příští úterý a středu v Bruselu. Kromě toho je ještě třeba učinit několik dalších formálních kroků.

Finsko se může stát 31. členem NATO v řádu dní. Pokud vše půjde podle plánu, potvrdí začlenění Finska ministři zahraničí. Mezi další zbývající kroky patří také to, že Turecko musí svou ratifikaci přístupového protokolu oznámit americkému ministerstvu zahraničí, které slouží jako takzvaný depozitář zakládající smlouvy NATO a má na starosti registraci dokumentů souvisejících se Severoatlantickou smlouvou.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg pak může Finsko oficiálně pozvat k přistoupení k Severoatlantické smlouvě. Pokud s tím bude Finsko souhlasit a nechá uložit příslušné dokumenty ve Washingtonu, stane se oficiálně členem. Finská vlajka bude slavnostně vyvěšena před sídlem NATO v Bruselu.

Turecko je poslední zemí, která ratifikuje přistoupení Finska k alianci. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan před zhruba dvěma týdny oznámil, že dosavadní zdrženlivý postoj vůči členství Finska v NATO opustil.

Po ruské invazi na Ukrajinu se loni Finsko a sousední Švédsko společně rozhodly po dlouhých létech vojenské neutrality požádat o přijetí do NATO. Turecko ale zpočátku vyjadřovalo námitky proti rozšíření aliance. Ankara totiž vyčítá především Švédsku laxní postoj vůči údajným teroristickým organizacím. Turecko tím míní především zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK), kurdské milice YPG či stoupence duchovního Fethullaha Gülena.

Odpor Turecka vůči přistoupení Švédska k NATO nadále trvá. Nové země se přitom mohou stát členy aliance pouze za souhlasu všech stávajících členských států.

Témata:  Finsko NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.