Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU je znepokojena vývojem v Bělorusku. Žádá svobodné a čestné volby

Evropská unie, ilustrační foto
Evropská unie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Evropská komise dnes vyzvala běloruské úřady k okamžitému osvobození všech aktivistů, obhájců lidských práv, blogerů a novinářů zadržených před nedělními prezidentskými volbami.

EK také vyzvala Minsk k zajištění základních práv a svobody slova a shromažďování a zdůraznila, že pokojné, svobodné a čestné volby mohou jen posílit svrchovanost a nezávislost Běloruska, uvedla agentura Reuters.

Evropská unie ústy šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella označila zatýkání v předvečer prezidentských voleb v Bělorusku za nepřijatelné, stejně jako omezování svobody slova a shromažďování, poznamenala agentura TASS.

Ministři zahraničí Francie, Německa a Polska ve společném prohlášení podle Reuters vyjádřili "velké znepokojení" nad vývojem v Bělorusku a vyzvali Minsk ke svobodným a čestným volbám.

#Biélorussie | Déclaration commune des ministres chargés des affaires européennes du Triangle de #Weimar (France ??, #Allemagne ?? et #Pologne ??) ➡ https://t.co/ZU49rpznfi pic.twitter.com/nfvkQU8jWk

— France Diplomatie?? (@francediplo) August 7, 2020

Poselství do Běloruska vyslal i ruský prezident Vladimir Putin, který dnes telefonicky hovořil se svým protějškem Alexandrem Lukašenkem. Putin podle Kremlu zdůraznil, že Rusko má zájem na zachování stability u západního souseda a na klidném průběhu voleb. Oba vůdci se podle Kremlu také ujistili, že v duchu vzájemného porozumění a spolupráce vyřeší situaci se 33 zadrženými ruskými občany.

Prezidentské volby se v Bělorusku konají v neděli. Podle pozorovatelů v nich již více než čtvrtstoletí vládnoucí Lukašenko čelí nejsilnější opozici za poslední léta. Volební kampaň poznamenalo masové zatýkání i zesílené represe vůči kritikům režimu. Podle lidskoprávních organizací bylo zatčeno na 1300 odpůrců tvrdou rukou vládnoucího Lukašenka.

Za mřížemi se ocitlo i 33 Rusů, údajně žoldnéřů z Vagnerovy společnosti, nasazované do bojů na východě Ukrajiny, v Sýrii či Libyi, které běloruští vyšetřovatelé podezírají z přípravy hromadných nepokojů, prý ve spiknutí s Lukašenkovými domácími odpůrci.

Pozorovatelé podle BBC zaznamenávají, že i přes tento incident ruská státní média na Lukašenka neútočí a nadále jej označují za spojence Ruska, na rozdíl od jeho soupeřky Svjatlany Cichanouské, údajně tíhnoucí k zopakování prozápadního převratu po vzoru Ukrajiny.

Témata:  Bělorusko Alexandr Lukašenko Evropská komise (EK) EU Vladimír Putin Josep Borrell

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.