Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelská armáda zaútočila na cíle v sousedním Libanonu

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás
Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás
Foto: washingtonpost.com

Izraelská armáda v úterý opět zaútočila na předpokládané teroristické cíle v sousedním Libanonu. Na sociální síti X to uvedl mluvčí Daniel Hagari.

Izraelský tank podle Hagariho zaútočil na "teroristickou buňku" libanonském území, která se pokusila vypálit protitankové střely na Izrael.

Izraelské síly kromě toho zaútočily na pozice teroristické organizace Hizballáh, aby eliminovaly blíže nespecifikovanou hrozbu.

Mluvčí neuvedl, zda si izraelské ostřelování vyžádalo nějaké mrtvé nebo zraněné.

Izrael útočil v Libanonu i v neděli večer, útok si vyžádal čtyři oběti včetně tří mladistvých dívek.

Izraelský útok zasáhl dvě civilní auta, ve kterých se nacházeli členové téže rodiny. Jedno z aut bylo přímo zasaženo a začalo hořet. Podle libanonského novináře, který byl ve druhém autě, zahynuly při útoku tři dívky ve věku 10-14 let a další žena.

"V autě, které bylo zasaženo, nebyli žádní muži - byly tam tři nevinné malé děti se svou babičkou a matkou," uvedl novinář s tím, že matku z auta vytáhl a její stav je stabilizován.

Izraelská armáda mezitím uvedla, že její jednotky v Libanonu zasáhly vozidlo kvůli podezření, že sloužilo jako dopravní prostředků pro teroristy. V této souvislosti prověřovala zprávy, zda se v něm nacházeli civilisté.

Hizballáh v reakci vypálil na izraelské území rakety Grad, které podle izraelských médií dopadly v pohraničních městech Metula a Kirjat Šmona. Mluvčí izraelské armády v neděli uvedl, že v důsledku útoku zahynul jeden Izraelec.

Premiér Libanonu Nadžíb Míkátí odsoudil Izrael za jeho dronový útok, který označil za "ohavný zločin". Libanon podle něj předloží Radě bezpečnosti OSN stížnost vůči Izraeli.

Témata:  Izrael Izraelská armáda

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.