Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orbán a Erdogan řešili v Budapešti otázku švédského členství v NATO

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Maďarský premiér Viktor Orbán a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se v neděli sešli v zemi prvně jmenovaného politika. Lídři jednali o spolupráci obou zemí, zásadním tématem pak byla otázka vstupu Švédska do Severoatlantické aliance.

Erdogan a Orbán se během jednání v Budapešti soustředili na zásadní regionální témata v čele s konfliktem na Ukrajině či na rozvoj spolupráce obou zemí na poli obchodu, ekonomické spolupráce či kulturní výměny, napsal deník Hürriyet.

Podle maďarského ministra zahraničí Petera Szijjárta se jednalo rovněž o ratifikaci vstupu Švédska do NATO, jehož žádost zatím neschválily právě Budapešť a Ankara. Oba parlamenty mají v současnosti prázdniny, takže se věcí budou zabývat až na podzim.

"Dohodli jsme se, že budeme udržovat průběžné konzultace, zůstaneme v kontaktu a budeme se vzájemně informovat o stavu parlamentních procedur a jejich průběhu," uvedl dnes premiér Viktor Orbán.

Švédsko a Finsko podaly kvůli ruské agresi vůči Ukrajině žádost o vstup do NATO. Zatímco Helsinky už se staly 31. členem aliance, Stockholm nadále čeká na vyslovení souhlasu ze strany Turecka.

Témata:  Viktor Orbán Recep Tayyip Erdogan Švédsko NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 11:40

Zmatený princ Harry klepal lidem na dveře. Tvrdil, že hledá kamaráda

V době, kdy princ Harry před britským soudem tvrdil, že se bez ozbrojené ochranky v Británii necítí bezpečně, byl zachycen na kameře zvonku, jak se v londýnské čtvrti Fulham snaží najít dům svého známého – neúspěšně. Než se dostal ke správnému domu, zaklepal alespoň na tři různé adresy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.