Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN potřebuje na humanitární aktivity 33 miliard dolarů navíc

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Rozdíl mezi finančními potřebami humanitárních misí a aktivit OSN a skutečně vybranými prostředky na jejich podporu nebyl nikdy tak vysoký. Dnes to uvedl mluvčí Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) Jens Laerke. Na zajištění humanitárních aktivit OSN chybí zhruba 33 miliard dolarů (783 miliard korun). Finanční náročnost humanitárních misí vzrostla mimo jiné také proto, že se ve světě zvýšil počet lidí, kteří potřebují pomoc.

"Potřeby nebyly nikdy také rozsáhlé s rekordním počtem 303 milionů lidí, kteří ve světě žijí v krizových situacích," uvedl mluvčí OCHA Laerke. Z příspěvků OSN financuje mise, které řeší například následky sucha v Africe či válečných konfliktů v Afghánistánu, Sýrii nebo Jemenu.

OSN potřebuje na zajištění svých humanitárních misí a aktivit zhruba 49 miliard dolarů (1,16 bilionu korun), na příspěvcích zatím získala zhruba 15 miliard dolarů (356 miliard korun). Rozdíl je podle mluvčího "největší, který byl kdy zaznamenán". Současně i objem přislíbených prostředků je nejvyšší za existence organizace.

"Nikdy dříve humanitární pracovníci nečelili takové úrovni potřeb, a to v prostředí, které je čím dál nebezpečnější," uvedl Laerke. Podle organizace Humanitarian Outcomes, kterou OSN cituje, vloni zemřelo při útocích 140 pracovníků, což byl nejvyšší počet od roku 2013. Letos čelilo útokům 168 humanitárních pracovníků a zemřelo při nich 44 lidí.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.