Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Propustí Hamás rukojmí? Írán řekl podmínky, radikálové je popřeli

Situace v Gaze po izraelských náletech
Situace v Gaze po izraelských náletech
Foto: unmultimedia.org

Íránské ministerstvo zahraničních věcí v pondělí prohlásilo, že hnutí Hamás je připraveno propustit téměř 200 zadržovaných zajatců, pokud Izrael zastaví nálety na pásmo Gazy. Prohlásil to během tiskové konference mluvčí íránského ministerstva zahraničí Násir Kanání. Hnutí Hamás to však popírá.

Írán patří k hlavním sponzorům palestinského militantního hnutí Hamás. "(Představitelé Hamasu) prohlásili, že jsou připraveni podniknout kroky potřebné k propuštění zajatců a civilistů zadržovaných jejich jednotkami. Podle nich to však vyžaduje přípravu, kterou nelze provést během každodenního bombardování různých částí pásma Gazy ze strany sionistů," řekl Kanání .

Hamás prohlásil, že zajatce vymění za tisíce Palestinců, které zadržuje Izrael. Podobné výměny už proběhly i v minulosti.

Írán varoval Izrael, že pokud v pásmu Gazy spustí očekávanou pozemní operaci, mohl by se také zapojit do války.

Libanonské šíitské militantní hnutí Hizballáh, jehož sponzorem je také Írán, už na Izrael vystřelilo několik raket, tvrdí však, že z jeho strany šlo jen o varování, nikoli o plnohodnotný vstup do války.

"Od povstaleckých skupin máme informace, že mohou bez problémů nadále klást odpor," uvedl Kanání a dodal, že povstalci mají podle Hamásu vojenské prostředky na dlouhodobý odpor.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes hovořil o setkání s rodinami rukojmích zajatých Hamasem. V projevu v Knesetu, izraelském parlamentu, Netanjahu řekl, že "s obrovskou bolestí" naslouchal příběhům rodin, objal je a hovořil o svém odhodlání je znovu sjednotit.

"Jsme neúnavní v úsilí přivést zpět naše bratry a sestry, muže a ženy, děti a nemluvňata," řekl.

Témata:  Izrael Gaza

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.