Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Módí jako první indický premiér zahájil návštěvu Izraele, s Palestinci se ale nesetká

Izrael, ilustrační foto
Izrael, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Jeruzalém - Nárendra Módí dnes jako první indický premiér zahájil návštěvu Izraele, zdrží se tři dny. Bude jednat zejména o bezpečnosti a moderních technologiích. Navzdory zvyklostem se nesetká s Palestinci.

Na mezinárodním letišti u Tel Avivu přivítal Módího jeho izraelský protějšek Benjamin Netanjahu, což je podle izraelských úřadů gesto nad rámec diplomatického protokolu podtrhující velmi dobré vztahy mezi oběma státy.

"Přijímáme vás s otevřenou náručí. Milujeme Indii. Obdivujeme vaši kulturu, vaše dějiny, vaší demokracii a progresivnost," řekl Netanjahu krátce po Módího přistání. Na letišti Netanjahu oznámil založení fondu s 40 miliony dolary (921 milionů Kč) na spolupráci v oblasti technologií.

Módí řekl, že je pro něj pocta stát se prvním úřadujícím indickým premiérem, který navštívil Izrael. Dodal, že Indie a Izrael hodlají spolupracovat jak po ekonomické, tak po bezpečnostní stránce, a to zejména v boji proti terorismu.

Indie byla během studené války jedním z hlavních členů Hnutí nezúčastněných zemí, které sdružovalo především země třetího světa, jež se nechtěly připojit ani k sovětskému bloku, ani k Západu. V izraelsko-palestinském sporu podporovala Indie Palestince. Indická vláda do roku 1992, kdy navázala diplomatické vztahy s Izraelem, svým občanům do židovského státu cestovat zakazovala. Vztahy zemí jsou však 25 let od navázání diplomatických vztahů pozitivní.

Témata:  Naréndra Módí Benjamin Netanjahu Izrael Indie Palestina

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy