Články k tématu: Bělorusko

Na západ Běloruska zřejmě dorazili další ruští vojáci

30.08. 10:36

Do města Brest na západě Běloruska v úterý podle vojenských pozorovatelů dorazila další skupina ruských vojáků. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Lukašenko: V Bělorusku může být až 10 tisíc wagnerovců

26.08. 11:52

Žoldnéři ze soukromé Wagnerovy skupiny i po smrti jejího vůdce Jevgenije Prigožina zůstávají v Bělorusku, v zemi jich bude až 10 tisíc, prohlásil v pátek běloruský vůdce Alexandr Lukašenko.

Polsko čeká referendum o budoucnosti hranice s Běloruskem

14.08. 15:10

Varšava nadále reaguje na hrozbu v podobě příslušníků Wagnerovy skupiny v Bělorusku. Voliči mají souběžně s parlamentními volbami rozhodovat o budoucnosti bariéry na hranici s východním sousedem. Úřady zároveň oznámily zadržení dvou osob, které rozšiřovaly propagandu wagnerovců.

Běloruské vojenské cvičení je rutinní záležitost, míní Londýn

11.08. 13:46

Napětí na polsko-běloruské hranici v posledních dnech roste. Varšava se rozhodla k ní poslat další tisíce vojáků, zatímco v Bělorusku se chystá cvičení tamní armády. Podle britských pozorovatelů zřejmě půjde o součást rutinního výcvikového cyklu.

Polskou hranici s Běloruskem posílí 2000 vojáků. Šojgu reaguje na plány Varšavy

09.08. 14:24

Polsko nakonec pošle na svou hranici s Běloruskem rovnou 2000 vojáků, uvedl ve středu náměstek polského ministra vnitra Maciej Wonsik. Na polské armádní plány ale reaguje i Rusko, které se chystá posílit jednotky na západní hranici.

Polsko posílá tisíc vojáků na běloruskou hranici

08.08. 16:50

Polsko pošle další vojáky na svou hranici s Běloruskem, kam se po červnové vzpouře v Rusku přesunuli žoldnéři z Wagnerovy skupiny. Stovky armádních příslušníků budou střežit hranici, na které přibývá pokusů o ilegální přechod.

Putin bez důkazů tvrdí, že Polsko chce pro sebe uzmout část Ukrajiny

21.07. 14:52

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že Polsko si chce pro sebe uzmout západní Ukrajinu. Žádné důkazy ale pro svá tvrzení tradičně neposkytl. Světu zároveň vzkázal, že Moskva je připravena bránit sousední Bělorusko v případě útoku.

Prigožinovi Wagnerovci se stahují z Ruska, překročili hranice ze země

16.07. 16:07

Ukrajinská pohraniční stráž potvrdila příjezd bojovníků z ruské soukromé Wagnerovy skupiny do Běloruska. Informaci zveřejnila britská televizní stanice BBC, která uvádí, že pohraničníci nyní analyzují, kolik wagnerovců se v Bělorusku může nacházet a jaké jsou jejich přesné pozice a cíle.

Lukašenko řekl, že Bělorusko jaderné zbraně nikdy nepoužije

01.07. 09:18

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle Reuters věří, že taktické jaderné zbraně, které byly v jeho zemi rozmístěny Ruskem, nikdy nebudou použity. Přesunut části jaderného arzenálu z Ruska do Běloruska vyvolalo silnou kritiku ze strany západních představitelů.

Varšava chce od Bruselu peníze na opatření kvůli wagnerovcům

29.06. 14:24

Polsko reaguje na možnou hrozbu v podobě wagnerovců v sousedním Bělorusku, kam se vzbouřenci měli přesunout podle dohody zprostředkované běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Varšava očekává, že Evropská unie pomůže s financováním opatření na východní hranici.

Šéf wagnerovců Prigožin možná už není v Bělorusku

28.06. 13:06

Zakladatel a šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, který stál o uplynulém víkendu v čele ozbrojené vzpoury v Rusku, už možná opustil Bělorusko, kam se přesunul v souladu s dohodou zprostředkovanou běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem, která rebelii ukončila. Vyplývá to z dat…

Lukašenko potvrdil, že Prigožin dorazil do Běloruska

27.06. 17:40

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin dorazil do Běloruska. Do sousední země se měl přesunout z Ruska, kde o uplynulém víkendu podnikl se svými žoldnéři ozbrojenou vzpouru, která skončila po dohodě zprostředkované právě Lukašenkem.

Prigožin se zřejmě přesunul do Běloruska, jak mu velí dohoda

27.06. 11:01

Dnes ráno před osmou hodinou místního času přistálo u Minsku soukromé letadlo, které údajně patří Jevgeniji Prigožinovi, zakladateli ruské soukromé vojenské Wagnerovy skupiny. Informaci zveřejnila běloruská skupina Hajun, která monitoruje pohyby ruských sil.

Prigožin může z Běloruska zaútočit na Ukrajinu, varoval generál

25.06. 13:32

Jevgenij Prigožin se podle dohody, která ukončila včerejší vzpouru, má přesunout do Běloruska. Pokud tam s ním odejde dostatek bojovníků, budou představovat hrozbu pro Kyjev. Mohl by se totiž opakovat útok na Ukrajinu z Běloruska, upozornil bývalý generál Richard Dannatt.

Podle Putina už je část dodávky jaderných zbraní v Bělorusku

16.06. 19:38

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek na ekonomickém fóru v Petrohradu potvrdil, že část dodávky taktických jaderných zbraní už je v sousedním Bělorusku. Bližší podrobnosti k tématu neposkytl. Obě země se na této operaci dohodly už na konci května.

Lukašenko už vyhrožuje použitím ruských jaderných zbraní

13.06. 12:37

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v úterý řekl, že nebude váhat s případným použitím ruských jaderných zbraní, které budou rozmístěny v jeho zemi, pokud by Bělorusko bylo napadeno. Zbraně se na svých místech mají objevit už v červenci.

Ruské jaderné zbraně mají být v červenci rozmístěny v Bělorusku

09.06. 15:33

Rusko začne rozmísťovat taktické jaderné zbraně do Běloruska, jakmile ve dnech 7. a 8. července skončí příprava skladovacích zařízení. Ruský prezident Vladimir Putin to řekl na pátečním jednání s běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem v Soči.

Bělorusko posle do vesmíru první kosmonautku

29.05. 18:38

Součástí posádky, která v březnu příštího roku poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), bude i běloruská kosmonautka. Uvedlo to dnes běloruské velvyslanectví v Rusku a vesmírná agentura Roskosmos.

Biden řekl, jak reagoval na přesun ruských jaderných zbraní do Běloruska

27.05. 08:32

Americký prezident Joe Biden prozradil, že reagoval extrémně negativně na fakt, že se Rusko rozhodlo pokročit s plánem na rozmístění taktických jaderných zbraní v sousedním Bělorusku. Moskvu odsoudila také Evropská unie.

Lukašenko uvedl, že ruské jaderné zbraně se přesouvají do Běloruska

25.05. 18:18

Rusko začalo do Běloruska přesouvat taktické jaderné zbraně, potvrdil ve čtvrtek běloruský vůdce Alexandr Lukašenko. Vyjádření přišlo ve stejný den, kdy ministři obrany obou zemí podepsali dohodu o rozmístění zbraní v Bělorusku.

Moskva se dohodla s Minskem na podmínkách rozmístění jaderných zbraní

25.05. 10:22

Zástupci Ruska a Běloruska ve čtvrtek podepsali dokument umožňující rozmístění taktických jaderných zbraní na území druhé jmenované země. Stvrdili tak dřívější neformální dohodu na toto téma.

Rusko a Bělorusko obnovily kontroly na hranicích

17.05. 20:31

Bělorusko, jeden z nejbližších spojenců Ruska, částečně obnovilo kontroly na hranici se svým sousedem. Ve středu to řekl běloruský ministr zahraničí Sergej Alejnik. Kontroly na hranici dlouhé 1239 kilometrů se obnovují poprvé po 28 letech, uvedla televize ABC News.

Lukašenko je skutečně nemocný, potvrdilo Rusko

15.05. 22:15

Spekulace, podle kterých je běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, se ukázaly jako pravdivé. Podle serveru Ukrajinska pravda to potvrdil Konstantin Zatulin, první místopředseda výboru ruské Státní dumy pro záležitosti Společenství nezávislých států (SNS).

Nemocný Lukašenko? Připravme se na jakýkoli scénář, nabádá Cichanouská

15.05. 20:45

Běloruská lídryně opozice Svjatlana Cichanouská dnes napsala, že je potřeba se připravit "na jakýkoli scénář". Uvedla to v návaznosti na zvěsti o zdravotním stavu Alexandra Lukašenka, který má podle spekulací blíže neupřesněné problémy. To podtrhuje i fakt, že se několik dní neobjevil na veřejnosti…

Fotogalerie