Články k tématu: Bible

Vydražila se vzácná Bible z Gutenbergovy dílny, hodnota je ohromující

26.11. 10:19

Bible vytištěná tiskařským lisem z doby vynálezce knihtisku Johannese Gutenberga se v pondělí v Hamburku vydražila za 1,050.000 eur (zhruba 26,8 milionu korun).

Den, kdy se nikdo neprobudí. Může někdy nastat konec světa?

05.01. 16:52

Obsese naší civilizace apokalypsou je věčná, vždyť je předmětem jednoho z biblických příběhů. Některé hrozby nedávné minulosti sice pominuly, stále jich však dost zůstává. Navíc takových, se kterými nic neuděláme.

Největší záhada Bible: Kdo ji vlastně napsal? Kdysi populární teorii vědci vyvrátili

30.12. 19:32

Bible je nejprodávanější knihou na světě a základním dokumentem křesťanské a částečně i židovské víry. Jde vlastně o soubor textů, které jsou považovány za posvátné a inspirované Bohem. Kdo ale vlastně Bibli sepsal?

reklama

Jedno z největších tajemství Bible odhaleno: Kde ležela Sodoma a jak byla zničena?

01.12. 17:57

Podobně jako dinosauři, i biblické hříšné město Sodoma mohlo být smeteno z povrchu země při dopadu asteroidu. Tvrdí to aspoň archeolog, jehož tým se výzkumem slibné oblasti zabýval posledních třináct let. Skutečnou Sodomou má být město z doby bronzové jménem Tall el-Hammam v dnešním Jordánsku.

Svatý grál je nejhledanější poklad na světě. V čem je tak mystický?

Aktualizovali jsme 20.11.2018, 22:53, 20.11. 13:49

Kalich, ze kterého pil Ježíš Kristus při poslední večeři, a ve kterém byla zachycena jeho krev po ukřižování, je předmětem velkého počtu legend. Celá staletí ho hledali různí dobrodruzi, kouzelná nádoba později zlákala i Nacisty. Nejčastěji je však legenda o svatém grálu spojena s rytíři kulatého…

Biblická potopa světa se skutečně stala? Podle vědců trvá dodnes

Aktualizovali jsme 20.11.2018, 20:18, 20.11. 16:54

První kniha Mojžíšova pojednává o mytickém pojetí nejstarších dějin lidstva. Obsahuje řadu známých příběhů, jako jsou například stvoření člověka, ale i takzvaná potopa světa, příběh o Noem, který postavil archu, na níž zachránil všechna zvířata před vyhynutím. Mohl se tento příběh skutečně odehrát?…

Podezření a pochyby: Jsou Svitky od Mrtvého moře jen velkým biblickým podvrhem?

Aktualizovali jsme 7.11.2018, 11:23, 07.11. 10:14

Před rokem bylo v USA s velkou pompou otevřeno velkolepé muzeum Bible. Jedním z nejcennějších exponátů, které v něm jde nalézt, jsou fragmenty Svitků od Mrtvého moře, nejstarší dosud známé dochované útržky biblického textu. Zakladatelé muzea za ně museli zaplatit pořádný, balík, odhady s pohybují v…

Místo opředené řadou tajemství: Kde ležel biblický ráj?

08.10. 11:47

Výzkumníci věří, že se jim podařilo nalézt biblickou rajskou zahradu. Ta by podle nich mohla ležet v oblasti Iráku, která už je umístěna na seznamu světového dědictví UNESCO.

Nejsilnější biblický příběh není smyšlený, opravdu se stal

Aktualizovali jsme 4.10.2018, 22:48, 04.10. 16:45

Biblická kniha Exodus vypráví o odchodu Izraelitů z Egypta pod vedením Mojžíše a jejich putování pouští na cestě do Zaslíbené země. Podle odborníků ale nejde o smyšlený příběh, podle nich se totiž skutečně stal.

Janova apokalypsa: Nejděsivější proroctví o konci světa leží v Bibli

Aktualizovali jsme 24.9.2018, 00:08, 23.09. 08:00

Od čtení v Bibli se nedá očekávat příliš mnoho vzrušení, alespoň ne pro všechny ty, kteří si v neděli raději déle pospí než, aby uháněli hned ráno do kostela na mši. Jedna část Nového zákona však stojí za obzvláštní pozornost. Je jím samozřejmě zjevení Janovo, které provokuje k divokým věštbám…

Bývalý rádce prezidentů USA a duchoví zemřel. Bylo mu 99 let

21.02. 16:54

New York - Dnes ráno místního času (odpoledne SEČ) zemřel ve svém domě v Montreatu v Severní Karolíně baptistický kazatel Billy Graham. Bylo mu 99 let. Působil jako duchovní poradce prezidentů Spojených států.

Duchovní varuje: Válku mezi USA a KLDR předpovídala už Bible. Spojené státy budou zničeny

31.10. 12:06

Washington/Pchjongjang – Scénářů na případnou nukleární válku mezi KLDR a USA vzniklo již hodně, ale teprve tahle předpovídá kompletní zničení jedné z nejsilnějších zemí na světě. Autorem nepříliš pozitivní budoucnosti je pastor Greg Laurie z církve Harvest Christian Fellowship z Kalifornie. Podle…

Pravda o králi Šalamounovi a tunách zlata? Vše bylo jinak, než se píše v Bibli

Aktualizovali jsme 5.8.2017, 22:42, 02.08. 15:38

Legendární biblický panovník Šalamoun nikdy neexistoval a on i jeho jmění jsou pouhá fabulace a špatná interpretace historických záznamů. O tom je přesvědčený britský historik Ralph Ellis, který tvrdí, že muž, který byl předlohou pro příběh ve skutečnosti ani nebyl králem Izraele, nýbrž egyptským…

Církev versus Charles Darwin? Spor, který otřásl Amerikou v základech

06.06. 21:34

Scopesův opičí proces neboli soudní proces stát Tennessee vs. John Thomas Scopes otřásl Amerikou v létě 1925. Tento osmidenní proces se týkal výuky teorie evoluce na státních školách ve státě Tennessee. A ačkoliv Scopes prakticky vzato prohrál, tento soudní proces byl výhrou pro podporovatele…

Bůh stvořil Evu z Adamova přirození, ne z žebra, tvrdí židovský vědec

16.05. 11:09

Annapolis – Profesor Ziony Zevit z Americké židovské univerzity v Marylandu tvrdí, že Bůh nestvořil Evu z Adamova žebra, ale z úplně jiné, intimnější, části těla. Pomocí lingvistické analýzy došel k závěru, že při překladu Bible došlo k chybě a že první žena byla vytvořena z Adamova penisu.

Biblické proroctví o Mesiášovi se naplní v roce 2022, tvrdí rabín. A vědci dodávají...

12.04. 08:19

Jeruzalém - Izraelský rabín Josef Berger tvrdí, že v roce 2022 se naplní biblické proroctví o druhém příchodu Mesiáše, který má symbolizovat zrození nové hvězdy. To potvrzují i američtí vědci, kteří v tomto roce opravdu očekávají unikátní nebeskou podívanou.

Věštci se trefili? Vědci potvrdili jedno proroctví

16.03. 16:11

MAGAZÍN - Izraelský rabín Josef Berger tvrdí, že v roce 2022 se naplní biblické proroctví o druhém příchodu Mesiáše, který má symbolizovat zrození nové hvězdy. To potvrzují i američtí vědci, kteří v tomto roce opravdu očekávají unikátní nebeskou podívanou.

Důkazy naznačují, že Ježíš Kristus nezemřel na kříži, tvrdí lékař

Aktualizovali jsme 3.3.2017, 22:26, 03.03. 11:55

Někteří odborníci se domnívají, že Ježíš nezemřel na kříži tak, jak sepíše v Bibli. Je prý možné, že pouze omdlel a jako mrtvý vypadal a později byl „vzkříšen“.

Biblický příběh potvrzen? Mojžíš mohl být pod vlivem halucinogenu, když mluvil s hořícím keřem, říká izraelský vědec

11.02. 20:51

Jeruza – Podle biblického příběhu se Mojžíšovi zjevil v hořícím keři Bůh a sdělil mu své pravé jméno: pak mu řekl, aby zachránit Izraelity z otroctví Egypťanů. Jak poukazuje izraelský profesor, k této události mohlo skutečně dojít – Mojžíš podle něj mohl být pod vlivem omamných látek.

V Izraeli byla objevena další jeskyně, kde byly uskladňovány svitky od Mrtvého moře

09.02. 16:15

Jeruzalém - Izraelští archeologové objevili další jeskyni, která v minulosti ukrývala svitky od Mrtvého moře. Informovala o tom ve středu Hebrejská univerzita v Jeruzalémě. Nálezy byly z období druhého chrámu, který byl zničen roku 70.

Známý biblický příběh vědecky potvrzen: Rudé moře se před Mojžíšem mohlo rozestoupit

Aktualizovali jsme 7.2.2017, 22:09, 07.02. 12:24

Petrohrad – V jednom z nejznámějších příběhů Bible, konkrétně Starého zákona, se vypráví o tom, jak nechal Mojžíš rozestoupit Rudé moře, aby mohl židovský lid vyvést z otroctví ze starověkého Egypta. Jak poukazují vědci, tento „zázrak“ se skutečně mohl odehrát tak, jak ho Bible popisuje.

Vědci přečetli poničený biblický text z 3. nebo 4. století +VIDEO

22.09. 17:33

Jeruzalém - Vědcům se podařilo přečíst biblický text z pergamenového svitku, který byl před mnoha stoletími vystaven ohni, takže jej pro jeho křehkost nebylo možné rozvinout.

Policie našli poklad. Zloděj měl doma bibli z roku 1684

29.08. 16:28

Prostějov - Velmi vzácnou knihu našli policisté u zloděje v obci Dobromilice na Prostějovsku. Lapka měl doma výtisk bible z roku 1684. Policisté se teď snaží vypátrat majitele ukradeného unikátu.

Boj proti IS: Křesťanská skupina zvolila hodně netradiční cestu

05.08. 11:23

Uppsala – Za roky boje proti Islámskému státu už jeho odpůrci používali různé strategie. Příznivci jedné z křesťanských církví ve Švédsku se rozhodli přispět a IS také "bombardovat". I když ne úplně tradičním způsobem.

reklama
Fotogalerie