Články k tématu: historie

Čeští vědci získali překvapivé poznatky o migraci v pravěku

Aktualizovali jsme 27.8.2021, 21:56, 26.08. 11:00

Překvapivé poznatky o migraci v pravěké Evropě přinesl výzkum genomů 271 lidí žijících na území Čech před 7000 až 3500 lety. Kosterní pozůstatky studoval německo-český tým. Výsledky svědčí o nejméně třech dosud neznámých migračních vlnách, informovali zástupci Akademie věd ČR (AV) v tiskové zprávě.

Steinmeier jako první německý prezident uctil památku výsadkářů

26.08. 12:02

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes u krypty pravoslavného kostela v Resslově ulici v Praze uctil památku československých výsadkářů, kteří padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

StB rozhazovala sítě, chtěla proniknout až do britské královské rodiny

06.01. 14:58

Komunistické Československo se v 70. letech pokoušelo infiltrovat do prostředí britské královské rodiny. Plánovalo při tom využít kontakt na švagra britské panovnice Alžběty II., uvedl s odvoláním na zveřejněné dokumenty československé tajné služby StB britský bulvární deník The Sun. Buckinghamský…

reklama

Mimořádný objev v Pompejích. Archeologové vykopali antický "fastfood"

26.12. 17:58

Archeologové nalezli v Pompejích, kde práce neustaly ani během pandemie covidu-19, nalezli mimořádně zachované thermopolium, tedy jakési antické rychlé občerstvení. O nálezu lidové jídelny dnes informovala správa archeologického naleziště. O gastronomických zvycích v roce 79 našeho letopočtu, kdy…

Očkovat začal Jenner u neštovic, následoval Pasteur se vzteklinou

13.12. 09:05

Myšlenka preventivně lidi ochránit před infekčními nemocemi je stará přes tisíc let. Zrodila se pravděpodobně v Číně a vyšla z poznání, že osoby, které onemocněly černými neštovicemi a přežily zůstaly v následující epidemii před nákazou ochráněny. Metod (více či méně riskantních) bylo několik, od…

Dávná erupce Vesuvu dodnes fascinuje. V Herculaneu byl nalezen mozek změněný ve sklo

29.11. 09:31

Maličké úlomky mozku, které nezuhelnatěly jako zbytek těla, ale dokonce se v důsledku termického šoku změnily ve sklo, byly nalezeny v Herculaneu, antickém městě v italské Kampánii. To v roce 79 našeho letopočtu zaniklo při výbuchu sopky Vesuv, připomíná italský deník La Repubblica.

Egyptští archeologové představili unikátní objev +VIDEO

Aktualizovali jsme 14.11.2020, 21:50, 14.11. 16:07

Egyptští archeologové dnes představili další cenný nález z pohřebiště v Sakkáře nedaleko Káhiry, kde se podařilo objevit stovku sarkofágů většinou i s mumiemi uvnitř a asi čtyři desítky zlacených sošek. Ministr pro památky a cestovní ruch Chálid Anání řekl, že barevné zapečetěné sarkofágy pocházejí…

Bitva na Bílé hoře byla spíš šarvátkou, následky pro české země byly ale zásadní

01.11. 10:06

Asi dvouhodinová bitva na bělohorské pláni nedaleko od Prahy měla před 400 lety poměrně malé ztráty, zato ale velké následky. Bitvou 8. listopadu 1620 bylo potlačeno stavovské povstání, následovaly postihy účastníků včetně popravy 27 hlavních představitelů vzpoury na Staroměstském náměstí v roce…

Německo na hranicích s Polskem vyměnilo hraniční sloupy z dob NDR

08.10. 15:47

Z německo-polského pomezí byly odstraněny poslední hraniční sloupy z doby někdejší Německé demokratické republiky (NDR). Saský geografický a zaměřovací úřad GeoSN, který výměnu zajišťoval na sasko-polské části hranic, dnes práce označil za hotové. Stalo se tak v době, kdy si Německo připomíná 30…

Tajemství starého Egypta: Vyzdviženo 59 sarkofágů, z jednoho "vykoukla" mumie

04.10. 08:37

Archeologové odhalili celkem 59 sarkofágů zakopaných před více než 2600 lety na pohřebišti v Egyptě. Nález učinili ve třech pohřebních šachtách v Sakkáře asi 30 kilometrů jižně od metropole Káhiry. Na sobotní tiskové konferenci o tom informoval egyptský ministr pro památky a cestovní ruch Chálid…

Kde se skrývá Jantarová komnata? Potápěči vytipovali nové místo

02.10. 09:28

Vrak německého parníku potopeného na konci druhé světové války by podle polských potápěčů mohl obsahovat poklady z Jantarové komory, kterou vyloupili nacisté a po níž hledači pokladů pátrají už desítky let.

Stovky lidí přišly zhlédnout rekonstrukci bitvy na Bílé hoře

19.09. 14:30

Stovky lidí dnes dorazily k pražské oboře Hvězda, aby si zde připomněly bitvu na Bílé hoře z roku 1620. Od dopoledních hodin zde návštěvníci mohou prohlížet či nakupovat repliky historických předmětů a kostýmy, poslechnout si dobovou hudbu nebo přednášky. Odpoledne pak uvidí rekonstrukci.

Rusko hodlá vyšetřovat překrucování historie, zřídilo speciální tým kriminalistů

11.09. 08:30

Ruská kriminální ústředna vytváří zvláštní oddělení, které bude vyšetřovat zločiny související s překrucováním dějin a pokusy o rehabilitaci nacismu. O rozhodnutí předsedy Vyšetřovací výboru Alexandra Bastrykina informovala agentura TASS.

Před 81 lety vypukla druhá světová válka. Zaútočili nacisté, záhy SSSR, připomněl polský premiér

01.09. 11:09

Polsko si dnes připomnělo vypuknutí druhé světové války před 81 lety, kdy nacistické Německo napadlo Polsko. Pietní akt se tentokrát odehrál čistě v režii vládního tábora, upozornil opoziční list Gazeta Wyborza. Dříve ceremonii na poloostrově Westerplatte, kde zazněly první výstřely války a kde se…

Poklad z Tachovska má hodnotu čtyři miliony. Ve středověku byste za něj koupili celou vesnici

12.08. 14:23

Poklad 435 zlatých a stříbrných mincí ze 14. století, které našli 23. března dva lidé v lese asi pět kilometrů západně od kláštera Kladruby na Tachovsku, má historickou hodnotu kolem čtyř milionů korun. V době svého, zřejmě chvatného, uložení do země ke konci 70. let 14. století by si za ně majitel…

"Zázrak na Visle" 1920: Polsko odrazilo bolševickou hrozbu Evropě

11.08. 09:40

Dva měsíce před polsko-ruskou bitvou u Varšavy v srpnu 1920 napsal bolševický vůdce Vladimir Iljič Lenin: "V blízkosti Varšavy je centrum polské buržoazní vlády, ale i centrum mezinárodního imperialismu... to nám dovoluje zaútočit na tento systém, a to nejen v Polsku, ale i v Německu a Británii".

Vikingové byli superpřenašeči neštovic. Vědci našli nejstarší případ smrtící nemoci

Aktualizovali jsme 28.7.2020, 17:11, 28.07. 08:43

Skupina vědců objevila dosud nejstarší dochovaný důkaz o nákaze pravými neštovicemi, který ukazuje, že se tato nemoc šířila v severní Evropou v čase, kdy tam žili Vikingové.

Létající pevnost. Bombardér B-17 patří k symbolům druhé světové války

27.07. 09:11

Americký těžký bombardér B-17, jehož prototyp poprvé vzlétl 28. července 1935, se zařadil k nejznámějším zbraním druhé světové války. Mohutně vyzbrojený čtyřmotorový stroj s desetičlennou posádkou, který dokázal k cíli donést i osm tun pum, se proslavil hlavně v Evropě.

Na co zemřel slavný malíř Raffael? Historik lékařství vyvrací zažitý mýtus

25.07. 18:01

Italský malíř Raffael Santi zemřel v důsledku "choroby koronavirového typu", svým lékařům se ale za horečnatých stavů nesvěřil, že za ledových nocí tajně navštěvoval své milenky. Ti mu tak mylně pouštěli žilou. Uvádí se to v nové studii, která je zasvěcena tomuto mistru renesance, píše agentura AFP.

Göringova jachta Carin II byla dáreček od průmyslníků. Moře brázdí dodnes

Aktualizovali jsme 24.7.2020, 00:17, 17.07. 09:29

Hermann Göring, velitel německé Luftwaffe, miloval luxus. Před válkou měl obávaný nacista na starost i znovuvyzbrojování německé armády. Průmyslníci se jej snažili náležitě předcházet a Göring od nich dostával okázalé dary. Jedním z nejokázalejšího dárečku byla jachta Carin II.

Putin fušuje do historie. Vyjádřil se k mnichovské dohodě a paktu SSSR s nacisty

19.06. 14:08

Předválečná Společnost národů (SN), jíž dominovaly Británie a Francie, selhala v předcházení konfliktům a nynější systém mezinárodních vztahů je jedním z nejdůležitějších výsledků 2. světové války. Napsal to ruský prezident Vladimir Putin v rozsáhlém článku, který otiskl ruský deník Rossijskaja…

Před 80 lety začala okupace Paříže, nacisté ji přetvořili v německé město

13.06. 12:48

Německá okupace Paříže za druhé světové války začala 14. června 1940, kdy německá vojska bez boje obsadila francouzské hlavní město a to se ocitlo pod správou nacistické třetí říše. A trvala až do 25. srpna 1944, kdy Paříž osvobodily spojenecké jednotky. V tomto období zůstala Paříž hlavním městem…

Archeologové odkryli starověké město, ani jednou přitom nekopli do země

Aktualizovali jsme 10.6.2020, 22:12, 10.06. 09:38

Archeologové odkryli pomocí půdního radaru pozůstatky celého města z dob antického Říma, aniž přitom byť jedinkrát kopli do země. Výsledky průzkumu tým britských a belgických vědců překvapily: mimo jiné se ukázalo, že výstavba města Falerii Novi byla předem podrobně naplánována, a to včetně…

Volby 1990: Lidé dali Havlovi obrovskou moc, spory jsou dodnes zahaleny tajemstvím

04.06. 15:58

Atmosféra, která provázela první polistopadové volby, byla výjimečná, některé věci si lze nyní představit jen stěží. Něco z ní však v Česku dodnes zůstalo - rozporuplné vnímání volební kampaně i velká očekávání spojená s nástupem nováčků. V rozhovoru s ČTK to řekla politoložka a historička Adéla…

Fotogalerie