Články k tématu: historie

Muzeum špionáže ve Washingtonu vystaví cepín, kterým byl zřejmě zabit Trockij

18.09. 08:53

Washington - Mezinárodní muzeum špionáže ve Washingtonu získalo do svých sbírek další zajímavý exponát. Jde o cepín, kterým pravděpodobný sovětský agent zabil v Mexiku jednoho z bolševických vůdců Lva Trockého.

Nová podoba polských pasů vyvolala pořádný poprask, Varšava ji změní

12.09. 08:57

Varšava - Nové polské pasy nebudou obsahovat kontroverzní zobrazení historických památek, které byly součástí předválečného Polska, ale které jsou nyní součástí Ukrajiny a Litvy.

Nepředstavitelné utrpení: Jak se mučilo ve jménu spravedlnosti a Boha?

Aktualizovali jsme 11.9.2017, 22:20, 11.09. 08:05

S trestáním zločinců či nepoctivců se dá vypořádat různými způsoby. Můžete zkusit dokázat jejich nevinu a můžete je nechat uprostřed náměstí, kde se na nich vyřádili jejich sousedé. Středověk byl temnou dobou a mnoho trestů a testů, které dříve byly běžné, nám dnes přijde jako zcela nehumánní.

reklama

Temná historie Polska: Po Hitlerovi zaútočil i Stalin

Aktualizovali jsme 9.9.2017, 13:17, 09.09. 09:09

Sen Poláků o nezávislém státu se po první světové válce splnil. Po více než 120 letech získali nezávislost a zbavili se německé, rakousko-uherské a ruské nadvlády. Neradovali se ovšem dlouho. Příchod nacistů k moci v Německu představoval pro Polsko vážné nebezpečí, které ani britské a francouzské…

Josif Stalin: Muž z oceli, který miloval westerny. Co jste o něm nevěděli?

05.09. 15:48

Jedno je jisté, Josif Stalin byl děsivý. Jeden z nejkrutějších diktátorů, který bez váhání zabil miliony svých vlastních lidí a podílel se na uvrhnutí poloviny Evropy do temnoty komunismu. I přesto, že jeho stopa v historii je větší, než většina jiných, se o něm pořád neví všechno.

Nacistický inženýr zkázy ovládal miliony lidí. Proč spáchal sebevraždu v Česku?

Aktualizovali jsme 4.9.2017, 22:30, 28.08. 15:13

Hans Kammler byl jedním z předních důstojníků Waffen-SS. Na starost měl zejména továrny a fabriky na výrobu tajných nacistických zbraní. Kammler se projevil jako skvělý manažer, pod sebou měl přes 14 milionů podřízených. Jeho smrt vzbuzuje otázky dodnes.

Němečtí a američtí vojáci se utkali v Lešanech na akci Tankový den

02.09. 14:11

Lešany - Ve vojenském muzeu v Lešanech na Benešovsku se dnes koná patnáctý ročník akce Tankový den. Hlavním bodem programu byla ukázka bojů mezi americkou a německou armádou za druhé světové války.

Virtuální dokument o Československu se začal točit v Obecním domě

01.09. 17:33

Praha - V secesním Obecním domě v Praze dnes začalo natáčení virtuálního filmového dokumentu, který se stane součástí výstavy Mladé Česko. Pořízené záběry pod vedením režiséra Jana Kadeřábka za pomocí virtuální reality přenesou diváky do revolučního dění 28. října 1918.

Krvavá neděle? Masakr, který svou brutalitou vstoupil do historie

Aktualizovali jsme 29.8.2017, 22:21, 27.08. 14:51

Skvrnou na pověsti klidné Velké Británie zůstává takzvaná "krvavá neděle" v Londonderry. Odehrála se 30. ledna 1972, kdy v tomto severoirském katolickém městě britští vojáci zabili 14 neozbrojených účastníků protestního průvodu.

Největší dělo v dějinách lidstva? Nacisté na Těžkém Gustavovi roky pracovali, nakonec jej sami zničili

Aktualizovali jsme 27.8.2017, 22:34, 27.08. 18:27

Nacistické Německo ve válce vsázelo na nejnovější technologie. Jednou z nich mělo být hrůzostrašné a extrémně velké železniční dělo Těžký Gustav, německy Schwerer Gustav. Nasazeno mělo být k překonání Maginotovy line, k tomu ale nakonec nedošlo.

Vyjmenovaná slova straší děti i dospělé. Jak vlastně vznikla?

25.08. 10:06

Až na výjimky jsou vyjmenovaná slova něčím, co žáky – a často i dospělé – děsí. Věty vyučujících jako „Musíš si to pamatovat, i kdybych tě vzbudil o půlnoci“ si pravděpodobně zažila většina. Jak jsme ale k vyjmenovaným slovům přišli?

Poprava oběšením je jedním z nejhorších trestů. Které osobnosti tento neslavný konec potkal?

22.08. 15:38

Sejít ze světa lze mnohými způsoby. Jakkoli může někomu toto téma připadat morbidní, je třeba si uvědomit, že existuje a v mnoha případech se k němu pojí okolnosti, které jsou leckdy nedostatečně vysvětlené a tudíž i chápané.

Ničení konfederačních pomníků? Většina Američanů je proti, ukázal průzkum

22.08. 08:05

Washington - Po nedávných násilnostech ve virginském městě Charlottesvillu se zvedla další vlna odstraňování konfederačních symbolů, které podle některých připomínají dobu rasismu a otrokářství. Průzkum agentury Ipsos ukázal, že si většina občanů USA přeje, aby pomníky na veřejných místech zůstaly.

Legendární král Artuš: Nakolik se mýty rozcházejí s realitou?

21.08. 15:29

Král Artuš je oblíbenou britskou legendou o králi, který byl čestný a čistý a tak silný, že vytáhl meč z kamene. Bojoval s draky a čarodějnicemi za pomoci svého přítele kouzelníka Merlina. Bylo tomu tak?

V Pacifiku našli vrak křižníku, který potopili Japonci v roce 1945

20.08. 10:39

Washington - V Tichém oceánu byl nalezen vrak amerického křižníku Indianapolis, který 30. července 1945 potopila japonská ponorka. Po plavidle pátral tým civilních výzkumníků vedených spoluzakladatelem společnosti Microsoft Paulem Allenem.

Historie může být i zábavná. Peprné hlášky a ujeté momenty, o kterých vám ve škole raději neřekli

20.08. 10:39

Ve škole se učíme důležité historické momenty, letopočty, data bitev, kdo s kým bojoval, kdo byl králem… Ale existuje mnoho věcí, které se v průběhu historie staly, o kterých se příliš nemluví. A přesto by pro většinu žáků byly zajímavější než mnohé bitvy.

Kolik lidí zemřelo během okupace 1968? Historici změnili čísla

17.08. 16:43

Praha - Historici zpřesnili počet obětí, které si vyžádala okupace Československa vojsky států Varšavské smlouvy v čele se SSSR v roce 1968. Podle aktuálních čísel zemřelo do konce roku 1968 137 Čechů a Slováků.

Archeologové objevili v Egyptě hrobky staré 2000 let

16.08. 11:05

Káhira - Archeologové jižně od Káhiry objevili tři hrobky staré asi 2000 let. Nález v provincii Mínjá podle egyptského ministerstva památek dokazuje, že v oblasti bylo velké pohřebiště.

Jak vznikají bouřky? Naši předci věřili, že jim blesk přináší Perun, Thor a Zeus

13.08. 13:30

V dnešní době již víme, jak vznikají bouřky a další přírodní fenomény. V průběhu historie však lidé neměli znalostí, jako máme dnes. Proto se původci slunce, větru i blesku stala různá božstva. A nebylo jich zrovna málo.

Neviditelná bitva i střet s asteroidem? Vojenská historie je plná šílených momentů

12.08. 12:46

Většina válek je podivná sama o sobě. Vyhazování věcí do vzduchu, střelba a mučení tisíců lidí není něco, co bychom asi považovali za normální. Zvlášť vzhledem k tomu, že za tím často stojí nevyřízené účty několika mocných. Přesto na válce něco je. Přinesla nám některé z nejpozoruhodnějších a…

Ekonomové objasnili, proč je Západ vyspělejší než zbytek světa

Aktualizovali jsme 6.8.2017, 22:04, 06.08. 17:56

Vyspělost Západu před ostatním světem zde podle ekonomického historika Jareda Rubina nebyla odjakživa. Ještě kolem roku 1000 světu dominoval muslimský region, který byl napřed téměř ve všech odvětvích. Zhruba od 16. století ale nastal jeho úpadek, ze kterého se nedostal dodnes.

Kolikrát visel život Země na vlásku?

03.08. 16:44

Planeta Země v historii spatřila děsivé události, které si dnes už ani neumíme představit. Hovoří se především o dopadu asteroidu, který vyhladil dinosaury. Málokdo však tuší, že se odehrály i mnohem větší a nebezpečnější věci, které by nedokázalo napsat ani pero zkušeného scénáristy z Hollywoodu.

Jak léčili neplodnost naši předci? Metodami, ze kterých se zvedá žaludek

03.08. 08:04

Pokud žena ve středověku nemohla otěhotnět, čekaly ji poměrně perné časy. S důrazem na nutnost rozmnožování a zachování rodu byla potřeba otěhotnět veliká. A protože medicína nebyla zrovna vyvinutá, léčebné postupy nebyly zrovna příjemné.

Předchůdci člověka se pářili s tajemným druhem. Jejich potomci žijí dodnes

Aktualizovali jsme 30.7.2017, 22:04, 29.07. 19:06

Lidé – homo sapiens – jsou jen jedním z mnoha druhů hominidů. Mezi další patří třeba neandrtálci nebo denisované. A i když řada těchto druhů fakticky zanikla, nová studie naznačuje, že naši ranní předkové se rozmnožovali s celou řadou raných homininových druhů.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací