Články k tématu: referendum

Katalánští lídři chtějí diskuzi o referencu, Madrid jim zablokuje peníze

15.09. 16:20

Madrid - Katalánští separatisté chtějí uspořádat referendum 1. října, čemuž chce Madrid zabránit za každou cenu. Dnes katalánský premiér Carles Puigdemont poslal premiérovi Marianu Rajoyovi a králi Felipemu VI. dopis s výzvou k dialogu o plebiscitu.

Proč se chce Katalánsko oddělit od Španělska?

15.09. 12:37

Barcelona - Tři týdny před plánovaným referendem, který by mohl rozhodnout o ukončení 500 let staré politické unie, se ani španělská či katalánská vláda nechtějí zabývat argumenty pro a proti. Místo toho se soustředí na to, zda vůbec mají Katalánci právo na vystoupení.

Španělský ústavní soud pozastavil platnost zákona o oddělení Katalánska

12.09. 17:15

Madrid - Španělský ústavní soud dnes pozastavil platnost katalánského zákona, který představuje jakousi dočasnou ústavu pro případ, že se pro samostatné Katalánsko lidé vysloví v referendu. Proti plebiscitu je většina obyvatel Katalánska a 60 procent všech Španělů.

reklama

Irácký parlament odmítl referendum o nezávislosti iráckého Kurdistánu

12.09. 15:23

Bagdád - Irácký parlament dnes odmítl referendum o nezávislosti iráckého Kurdistánu, které se má konat 25. září. Kurdští poslanci sice před hlasováním odešli ze sálu, zbylých 168 poslanců ale k zajištění většiny stačilo.

Katalánsko dnes slaví státní svátek, očekávají se demonstrace

11.09. 09:56

Barcelona - Španělská autonomní oblast Katalánsko dnes slaví státní svátek, takzvaný Den Katalánska. Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont svolal manifestaci za referendum o nezávislosti regionu, které chce tamní vláda uspořádat 1. října. Do ulic ale zřejmě vyjdou i odpůrci odtržení od…

Madrid chce Katalánsku zatrhnout referendum o nezávislosti, mluví i o zabavení hlasovacích uren

05.09. 10:58

Madrid/Barcelona - Španělská vláda je připravena zabránit konání referenda o nezávislosti Katalánska, i kdyby měla kvůli tomu zabavit hlasovací urny. Šéfka katalánské separatistické aliance už pohrozil, že lidé vyjdou do ulic.

Maduro v referendu prohrál, příznivci začali střílet po voličích

17.07. 08:32

Caracas - Nedělního neoficiálního referenda upořádaného opozicí k záměru venezuelské vlády svolat Ústavodárné shromáždění se zúčastnilo 7,18 milionu lidí. Sečteno je 95 procent hlasů a podle agentury Reuters se proti vyslovilo 98 procent hlasujících.

Opozice ve Venezuele se připravuje na dnešní neformální referendum

16.07. 11:14

Caracas - Ve Venezuela se dnes koná neoficiální referendum o záměru vlády svolat Ústavodárné shromáždění. Zájem je mezi lidmi veliký, mají ovšem obavy z postihů ze strany příznivců režimu.

Občané členských zemí EU chtějí referenda o exitu. Jak je mezi lidmi Brusel populární?

17.06. 21:14

Brusel – Výzkumná agentura Pew Research Center provedla výzkum v několika zemích Evropské unie, který se zabýval postojem k Evropské unii a zájmem o vypsání referend o odchodu z bloku. Občané 9 z 10 zkoumaných zemí Brusel vnímají pozitivně.

Portoriko se chce stát 51. státem USA. O platnosti referenda panují kvůli účasti pochybnosti

12.06. 10:54

San Juan - Portoričané se v nedělním konzultativním referendu vyslovili pro možnost stát se 51. státem USA. Hlasovat přišlo ale jen 23 procent z přibližně 2,26 milionu registrovaných voličů. Plebiscit tak možná nebude platný.

Katalánský premiér ignoruje Madrid, oznámil datum referenda o nezávislosti

09.06. 13:40

Barcelona - 1. října by měli Katalánci v novém referendu ohlasovat o své nezávislosti. Termín dnes oznámil předseda regionální vlády Katalánska Carles Puigdemont. Španělský premiér Mariano Rajoy již dříve sdělil, že se plebiscit konat nebude.

Polský prezident Duda chce uspořádat referendum o uprchlících

08.06. 15:32

Varšava - Polský prezident Andrzej Duda navrhuje, aby se v roce 2019 společně s parlamentními volbami konalo referendum o přijímání uprchlíků. Podle průzkumů veřejnost většinou odmítavý postoj vlády vůči uprchlíkům podporuje.

Dočká se Británie druhého referenda o EU? Liberální demokraté si vytyčili velké cíle

17.05. 19:39

Londýn – Velkou Británii možná čeká další referendum o Evropské unii. To by chtěli v případě volebního úspěchu prosadit liberální demokraté.

Švýcary zřejmě čeká referendum. Měli by znovu hlasovat o omezení imigrace

27.04. 08:06

Bern – Švýcarská vláda dnes navrhla uspořádat referendum o tom, zda by měla země stanovit kvóty na přistěhovalce ze zemí Evropské unie.

Turecké feferendum o ústavním změnách bude řešit evropský soud pro lidská práva

26.04. 21:51

Ankara – Turecké referendum zřejmě skončí u Evropského soudu pro lidská práva. Na něj se chce se svou stížností obrátit největší turecká opoziční strana, sociálnědemokratická Lidová republikánská strana (CHP).

Evropský soud nemůže zasahovat do našich věcí a zvrátit referendum, tvrdí turecký ministr

20.04. 12:00

Ankara - Evropský soud pro lidská práva nemá pravomoci rozhodovat o vnitrotureckých odvoláních proti nedělnímu referendu. Dnes to uvedl turecký ministr spravedlnosti Bekir Bozdag.

Prokurdská opozice tlačí na zrušení referenda, komise už se její stížností zabývá

19.04. 14:07

Ankara - Turecká opozice výrazně zesílila tlak na zrušení výsledků nedělního ústavního referenda. Považuje jej totiž za zmanipulované. Žádost o jejich anulování oficiálně podala prokurdská Lidová demokratická strana (HDP)

Turečtí právníci se bouří proti volební komisi, v referendu prý mohlo být zmanipulováno až 2,5 milionu hlasů

18.04. 12:07

Ankara/Vídeň - Turecká opozice, která podpořila prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v kampani před referendem, považuje výsledek nedělního hlasování za závazný. Vůdce Strany národní akce (MHP) Devlet Bahçeli dokonce referendum považuje za úspěch.

Turci vědí, že Erdogan si vítězství vzít nenechá, myslí si analytici

18.04. 10:05

Ankara - S vítězstvím tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v referendu se smířili i jeho odpůrci. Upozorňují ale na možnou manipulaci s výsledky, přesto si nedělají si iluze, že se Erdogan vítězství vzdá, byť ho dosáhl nečistou hrou.

Zvítězil v tureckém referendu skutečně Erdogan? Odborníci o tom pochybují

Aktualizovali jsme 17.4.2017, 22:30, 17.04. 20:56

Ankara - Tolik diskutované referendum rozhodující o navýšení moci tureckého prezidenta se konečně uskutečnilo. Těsná většina hlasů rozhodla, že Turecko nastoupí na prezidentský systém. Turecký premiér Binali Yildirim, jehož pozici nyní kompletně převezme turecký prezident Recep Tayyip Erdogan,…

Zastavte vstupní jednání s Ankarou, vzkazuje Vídeň do Bruselu

17.04. 19:21

Vídeň - Turecko v referendu mírnou nadpoloviční většinou podpořilo moc tamního prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, zároveň si ale zřejmě uzavřelo cestu do Evropské unie. Podle Rakouska by totiž měly přístupová jednání skončit.

Turecko čeli kvůli referendu ostré kritice. Česko ale jeho výsledek respektuje, říká Zaorálek

17.04. 19:03

Ankara - Hlavní turecká opoziční strana žádá zrušení výsledků nedělního referenda, ve kterém většina hlasujících podpořila ústavní reformu posilující pravomoce tureckého prezidenta. Část opozice, podle níž hlasování a sčítání hlasů provázely podvody, se hodlá obrátit na turecký ústavní soud,…

Turecká opozice se bouří: Výsledky referenda musí být zrušeny, jinak se obrátíme na soud

17.04. 13:54

Ankara - Podle čerstvé informace agentury Anadolu podpořilo ústavní reformu v Turecku 51,18 procenta hlasujícíh, proti bylo 48,82 procenta. Množí se informace, že hlasování neproběhlo dle zákona. Opozice už vyzvala ke zrušení výsledků. Turecká agentura pro průzkum veřejného mínění Eurasia Opinion…

Turecká bezpečnostní rada bude jednat o prodloužení výjimečného stavu

17.04. 13:21

Ankara - Po nedělním referendu o ústavní změně v Turecku se sejde národní bezpečnostní rada. Výjimečný stav, který trvá o loňského nezdařeného pokusu o převrat, s největší pravděpodobností bude prodloužen.

reklama
Fotogalerie