Články k tématu: šumava

Výstraha: Opět dorazí větrné počasí, po deštích mohou stoupat řeky

11.03. 13:46

Ve čtvrtek zasáhne většinu českých krajů silný vítr s nárazy až 70 kilometrů za hodinu. V noci foukat přestane, podle meteorologů se ale během pátku silný nárazový vítr znovu objeví kromě Čech také v části Moravy.

Počasí s výstrahou: Déšť může zvednout hladiny řek, přidá se silný vítr

10.03. 12:37

Vydatnější déšť a tání sněhu ve středu zvednou hladiny řek pramenících na Šumavě. Na Vydře a Křemelné se očekává ve středu odpoledne a večer překročení druhého povodňového stupně, tedy povodňová pohotovost, kulminovat by měly kolem půlnoci. Stoupnout by měla i hladina Otavy, Teplé a Studené Vltavy,…

Počasí bude běsnit: Vichřice, lijáky i sněžení. Hladiny řek mohou stoupat

03.02. 12:54

Části České republiky hrozí v úterý silný vítr s nárazy o rychlosti nad 65 km/h. Kvůli vydatným srážkám se už dnes také mohou opět rozvodnit řeky v okolí Sušice v Plzeňském kraji, překročit by ale měly jen první ze tří povodňových stupňů.

reklama

V Česku udeřilo zemětřesení. Na dosti nezvyklém místě, expert se diví

13.01. 13:07

Seismické stanice zaznamenaly v neděli půl hodiny před polednem slabé zemětřesení u Nové Hůrky na Šumavě mezi Prášily, Hartmanicemi a Železnou Rudou. Otřes s magnitudem 1,8 z desetibodové stupnice je na hranici mikrozemětřesení. Přístroje ho zaznamenají, ale zemětřesení žádné škody nepůsobí. Pokud…

Počasí: Mrazy opět potrápily Česko. Jaký bude začátek podzimu? Předpověď

21.09. 13:13

Dnešní ráno bylo obdobně studené jako páteční. Ranní minimální teploty se ve dvou metrech nad zemí pohybovaly mezi pěti až nula stupni Celsia. Nejchladněji bylo opět v mrazových kotlinách na Šumavě, kde klesaly k hodnotám kolem minus šest stupňů Celsia. Přízemní mráz postihl hlavně kraje v…

Zeman hlásá nesmysly? Vědec rozcupoval prezidentům výrok o Šumavě

23.08. 15:43

Prezident Miloš Zeman podle vědce Pavla Kindlmanna pronáší o Šumavě nepravdivé výroky. Týkají se například toho, že oblast současného národního parku byla v minulosti hospodářským lesem. Zeman to řekl na zahájení agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích.

Kdy mrazy ustoupí? Podívejte se na předpověď do konce týdne

Aktualizovali jsme 23.1.2019, 22:17, 23.01. 12:46

Na šumavské Jezerní slati bylo dnes v noci minus 30,8 stupně. Je to nejnižší teplota, kterou dnes meteorologové v jižních Čechách naměřili. I v nížinách budou teploty v kraji přes den v kraji až do konce týdne lehce pod nulou. Uvedl to Daniel Maňhal z českobudějovické pobočky Českého…

Mrzne až praští: Na šumavské Jezerní slati naměřili -30,8 stupně

23.01. 07:56

Na šumavské Jezerní slati bylo dnes v noci minus 30,8 stupně. Je to nejnižší teplota, kterou dnes meteorologové v jižních Čechách naměřili.

Na Prachaticku řádí bouřka a přívalové lijáky

12.05. 18:47

Prachactice - Na Šumavě v okrese Prachatice se vyskytuje velmi silná bouřka, která je doprovázená přívalovým deštěm. Za hodinu v ní podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napršelo na stanici Lenora přes 50 milimetrů srážek.

Dobrá zpráva: Vzácným sovám se v ČR daří, jejich počet je stabilizovaný

12.05. 10:19

České Budějovice - V Česku žije přibližně osm desítek párů vzácné sovy puštíka bělavého, většina z nich se vyskytuje na Šumavě. Kriticky ohrožený puštík bělavý z české přírody prakticky zmizel ve 30. letech minulého století. Masivnější návrat pak přinesl rok 1995, kdy sovu ornitologové na Šumavě…

Jelen ze šumavské Kvildy je zachráněn? Ministr Brabec vyjednal jeho přesun

23.02. 14:32

Vimperk - Jelen, který na začátku února v návštěvnickém centru u Kvildy na Prachaticku zranil turistu, patrně poputuje do obory v Lánech. Přesun vyjednal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Jelenovi hrozilo utracení, proti čemuž se zvedla vlna nevole, vznikla i petice.

Lesy ČR chtějí zrušit zákaz vstupu do některých částí Boubínského pralesa

28.11. 11:54

Vimperk - Lesy České republiky chtějí začátkem prosince zrušit zákaz vstupu do některých částí Boubínského pralesa na Prachaticku. Podle společnosti není ohrožený tradiční silvestrovský výšlap k rozhledně na vrchu Boubín.

Jeden z vlků, kteří tekli z obory v Bavorsku, zřejmě zabil ovci

14.10. 18:33

Mnichov - Jeden z vlků, kteří minulý týden uprchli z výběhu v německém Národním parku Bavorský les, zabil zřejmě na pastvě poblíž české hranice ovci. Patrně jde o tutéž šelmu, kterou spatřili svědci před týdnem na české straně Šumavy.

Turisté mají smůlu, kvůli popadaným stromům nesmí vstupovat do vojenských lesů na Šumavě

22.08. 14:29

Český Krumlov - Vojenský lesní úřad vyhlásil zákaz vstupu do lesů na několika místech v okolí Horní Plané na Českokrumlovsku. Nařízení zatím platí do 21. října. Je ale možné, že se doba uzavření zkrátí.

Lidé na jihu Čech stále zůstávají bez elektřiny, část šumavského parku je uzavřena

21.08. 10:53

České Budějovice - Na Českokrumlovsku jsou po sobotních bouřkách stále některé domácnosti bez elektřiny. Problémy jsou především v obcích Pořešínec, Přísečno a Červený Dvůr. Dodávky energie by měly být obnoveny během dneška.

Bouřky vyvrátily tisíce stromů, na Trutnovsku a Náchodsku platí zákaz vstupu do lesa

19.08. 17:47

Prachatice/Hradec Králové - Bouřka a silný vítr v noci na dnešek poničily na Šumavě desítky tisíc krychlových metrů dřeva. Polomy nejvíce zasáhly oblasti Nové Pece a Stožce na Prachaticku. Do lesů na Trutnovsku a Náchodsku, které minulý pátek poškodila větrná smršť, platí zákaz vstupu.

Český turista spadl ze skály na Šumavě

30.07. 19:06

Železná Ruda (Klatovsko) - Vážná zranění utrpěl dnes odpoledne čtyřicetiletý český turista, který spadl ze skály na vrchu Ostrý na Klatovsku.

Vzájemná propagace šumavských parků nese výsledky, turisté projevují velký zájem

15.07. 20:26

Klatovy - Spolupráce Národního parku Šumava (NPŠ) a Národního parku Bavorský les, které se vzájemné propagují, se vyplácí. Návštěvnost české části se od roku 2013 zvýšila o 15 až 20 procent na loňské více než dva miliony turistů.

Vrtulník na Šumavě zachraňoval matku s dítětem

06.07. 20:24

Prachatice - Mladá matka dnes fyticky nezvládla výlet na Medvědí stezku poblíž osady Jelení. Žena byla v terénu s miminkem a manželem, který zavolal pomoc.

Šumava očekává vytrvalý déšť a zvýšení hladin řek

18.03. 16:49

Praha - Na Šumavě meteorologové předpovídají od dnešního odpoledne vytrvalý déšť, kvůli kterému by mohly v noci na neděli stoupat hladiny toků na jihu a západu Čech. V regionu fouká silný vítr, uklidňovat se má dnes večer.

Zeman vetoval zákon o národních parcích

10.03. 18:38

Praha - Prezident Miloš Zeman dle očekávání vetoval zákon o národních parcích. Novela o ochraně přírody a krajiny podle Hradu nepřihlíží ke zvláštnostem Národního parku Šumava.

Jaderné úložiště tu nechceme, vzkazují lidí z Pošumaví. I přes mráz se vydali na protestní pochod

07.01. 13:24

Chanovice - Obyvatelé pošumavských vesnic dnes opět protestovali proti plánované stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. V průvodu byly předškolní děti i dvě osmdesátileté ženy. Účast byla oproti loňsku nižší, lidi odradily mrazivé teploty.

Veleba se musí vědcům omluvit za výroky o Šumavě

Aktualizovali jsme 19.10.2016, 12:56, 19.10. 11:56

Brno - Senátor Jan Veleba (SPO) neuspěl u odvolacího soudu a musí se omluvit vědcům za své výroky o motivaci k výzkumům na Šumavě. Žalobu na ochranu osobnosti podali Pavel Kindlmann, Jakub Hruška a Hana Šantrůčková.

Šumava nebude národní park, pokud nesplní kritéria, varuje kongres

07.09. 09:40

Praha - Pokud má Šumava zůstat národním parkem, musí splnit mezinárodní kritéria. Světový kongres Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN) přijal rezoluci, v níž Česko vyzval k nápravě péče o Šumavu.

reklama
Fotogalerie