Články k tématu: vesmir

Rusko jako světová velmoc? Za pokroky vděčí jednomu muži

Aktualizovali jsme 18.8.2017, 22:12, 18.08. 11:21

Rusko dnes funguje jako protiváha západních zemí a ne nadarmo se říká, že v řadě oblastí jsou největšími hráči na trhu právě Ruská federace a Spojené státy. Zatímco USA ale vděčí za své technologie a pokroky zdravé ekonomice a prakticky permanentnímu zapojení v konfliktech, u Ruska je situace…

Jak by mohli vypadat mimozemšťané?

17.08. 09:39

Existuje ve vesmíru život? A pokud ano, je inteligentní? A jak by mimozemšťané mohli vypadat? To jsou jen některé otázky, které se hodí hlavami celé řady z nás. Server Business Insider shromáždil informace od předních světových vědců a na jejich základě vytvořil možnou podobu inteligentní životní…

Buran: Sovětský raketoplán byl velmi drahý, nakonec skončil zapomenutý v poušti

Aktualizovali jsme 10.8.2017, 22:13, 10.08. 07:58

Sovětský vesmírný program „Buran“ měl být reakcí na raketoplány americké společnosti NASA. Jednalo se o pravděpodobně nejdražší projekt sovětského objevování vesmíru. První – a také jediným funkčním – raketoplánem byl Buran. Sovětské naděje však dnes leží v muzeu a také v poušti.

reklama

V noci o víkendu budou padat Perseidy, nejvíc v sobotu

10.08. 16:18

Praha - Meteorický roj Perseidy, který je na noční obloze viditelný od 17. července, tento víkend vyvrcholí. Maxima dosáhne v sobotu po 23. hodině.

Před 40 lety byl objeven záhadný signál. Pokoušeli se mimozemšťané navázat kontakt?

09.08. 14:15

Je tomu téměř 40 let, když 15. srpna 1977 astronom Jery Heman zaznamenal signál pomocí Big Ear rádiového teleskopu, který patřil Ohio State University. Funguje jako detektor signálu a byl zaměřený na hvězdy v okolí souhvězdí Střelce.

Dnes večer bude možné pozorovat částečné zatmění Měsíce

07.08. 09:30

Praha - Na obloze dnes bude zřejmě velmi dobře viditelné částečné zatmění Měsíce. Pravý spodní okraj Měsíce, který zakryje stín Země, bude navíc lomem světla v atmosféře zabarven do hněda.

Co se skrývá uvnitř Slunce? Vědci poprvé zjišťují, s čím máme co do činění

Aktualizovali jsme 6.8.2017, 22:04, 06.08. 14:31

Střed Slunce je skrytý lidskému zraku a vrstvy kolem něj téměř znemožňují vědcům ho pozorovat a zkoumat. Až letos poprvé zjistili, jakou rychlostí se jádro naší hvězdy točí. A byli velmi překvapení, když se ukázalo, že o proti zbytku hvězdy je jeho rychlost téměř čtyřnásobná.

Lidstvo pátrá po mimozemšťanech. Využívá obří teleskopy

05.08. 18:06

Lidé dodnes neví, jestli jsou ve vesmíru sami. Rozhodně ale nelení a snaží se prakticky bez ustání monitorovat okolní vesmír a pátrat po jakýchkoliv náznacích, které by mohly svědčit o existenci jiných mimozemských civilizací. Slouží jim k tomu poměrně rozsáhlá a složitá soustava teleskopů, z nichž…

K nejbližší hvězdě bychom letěli tisíc let. Kdy opustíme naši soustavu?

03.08. 13:20

Cestování za hranice naší sluneční soustavy odjakživa fascinovalo jak vědce tak, spisovatele. V současnosti takové vize nejsou příliš realistické, ale vzhledem k bleskovému postupu vývoje nových technologií je třeba zachovat optimismus. Kdy se první člověk podívá za hranice naší soustavy?

Pocházíme z hlubin kosmu? Možná jsme vesmírní cestovatelé, naznačují vědci

02.08. 12:59

Ve vesmíru je sice vakuum a ve vakuu není vzduch, i tak to tam ale může pěkně foukat. Vítr tvořený částečkami plynů profukují vysokými rychlostmi kolem galaxií, jejich rychlost může být od 100 či 1000 kilometrů za sekundu.

Na saturnském měsíci Enceladu existuje potrava pro mikroby. Objevíme tam i mimozemský život?

01.08. 13:17

Sonda Cassini určená pro průzkum planety Saturn, jejích prstenců a systému jejích měsíců byla vypuštěna v roce 1997 a i v roce 2017 je stále funkční. Při své misi sonda zjistila, že pod ledem Saturnova měsíce Enceladu zřejmě existuje prostředí podobné tomu, které v zemských oceánech hostí bohatý…

Na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) po šestihodinovém letu dorazila nová posádka

29.07. 11:05

Bajkonur - Nová tříčlenná posádka dorazila na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Zhruba šestihodinový let na stanici absolvovali ruský kosmonaut Sergej Rjazanskij, americký astronaut Randolph Bresnik a jejich italský kolega z Evropské kosmické agentury (ESA) Paolo Nespoli.

Vědci objevili maličkou hvězdu, menší prý už existovat nemůže

25.07. 17:03

Londýn - Je jen o něco větší než Saturn, ale gravitace na jejím povrchu je 300násobně větší než na Zemi. Právě tak podle mezinárodního týmu vědců z britské univerzity v Cambridgi vypadá dosud nejmenší objevená hvězda.

Co skutečně ohrožuje Zemi? Sluneční bouře zaútočí bez varování

22.07. 12:48

Katastrofické scénáře, které jakýmkoliv způsobem nastiňují možné ohrožení planety Země, nejčastěji kalkulují se zemětřesením, pádem asteroidu, globálním oteplováním nebo jaderným výbuchem. O jednom z největších rizik, které může přijít každým dnem, se ale nemluví skoro vůbec. Sluneční erupce totiž…

Ve vesmíru se něco děje. Od hvězdy Ross 128 přicházejí záhadné signály

17.07. 19:07

San Juan - Vědci z observatoře Arecibo v Portoriku zaznamenali záhadné signály přicházející z oblasti kolem hvězdy Ross 128, která je od Země vzdálená 11 světelných let. Signál je v téměř pravidelných pulzech

Čínští vědci poprvé "teleportovali" foton z povrchu Země na oběžnou dráhu

Aktualizovali jsme 13.7.2017, 22:05, 13.07. 17:44

Peking - Čínští vědci tento týden poprvé přenesli pomocí takzvané kvantové teleportace stav částice z povrchu Země na oběžnou dráhu. Díky kvantové provázanosti částic se jim podařilo přemístit vlastnosti fotonu na párový foton na satelitu Micius. Nejde však o faktický přenos částice, ale pouze o…

Slovenská družice má technické problémy, zřejmě ji poškodila radiace

10.07. 19:01

Bratislava – Asi po dvou týdnech od vynesení první slovenské družice na oběžnou dráhu kolem Země začala se objevily první technické problémy. Zařízení odeslalo pouze údaje z komunikačního systému a chyběla data z dalších senzorů. 

Dobudeme Mars a vrátíme se na Měsíc, slibuje viceprezident USA Pence

07.07. 08:39

Houston - Americký viceprezident Mike Pence navštívil Kennedyho vesmírné středisko u mysu Canaveral na Floridě. Řekl, že USA zahajují novou éru průzkumu vesmíru a slíbil, že jeho země vyšle lidskou posádku na Mars a rovněž zpátky na Měsíc.

Hawking vydal další varování. Pro lidstvo má špatné zprávy

21.06. 17:29

Trondheim – Teoretický fyzik a jeden z nejznámějších vědců vůbec, Stephen Hawking, vystoupil jako řečník na vědecké konferenci Starmus Festival v norském Trondheimu. Ta začala v neděli a skončí v pátek. Při té příležitosti Hawking varoval vědeckou komunitu, že lidstvo musí opustit Zemi během…

Teleskop Kepler objevil planety, na kterých by mohl být život. Podle vědců možná nejsme ve vesmíru sami

21.06. 08:05

Washington - Vědci naznačili, že lidé pravděpodobně nejsou ve vesmíru sami. Stalo se tak poté, co vesmírný teleskop amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) objevil mimo naši sluneční soustavu deset nových planet, které podle něj mají vhodnou velikost i teplotu na to, aby se na nich…

Asteroid by Zemi vymazal z vesmírných map? Nejsme na to připraveni, obávají se vědci

Aktualizovali jsme 19.6.2017, 22:27, 19.06. 18:05

Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) varují před nebezpečnými asteroidy. Poukazují, že je planeta Země odsouzena k zániku, pokud bude hrozit jakákoliv větší kolize. Tvrdí, že země je na něco takového „silně nepřipravena“.

Kolonizace Marsu se blíží? Lidi a náklad tam má dopravit vesmírná archa

Aktualizovali jsme 17.6.2017, 18:35, 17.06. 11:28

Od posledního přistání na Měsíci uplynulo více než 40 let a šlo o první a poslední případ, kdy lidstvo "bosou" nohou vstoupilo na jinou planetu. Ačkoliv se od té doby nic podobného nepovedlo, v blízké budoucnosti bychom se mohli dočkat nejen přistání na Marsu, ale i jeho kolonizace. Počítá s tím…

Čína vypustila do vesmíru svůj první rentgenový teleskop

15.06. 15:40

Peking - Čína do vesmíru vypustila svůj první rentgenový teleskop. Vědci chtějí s jeho pomocí pozorovat magnetická pole pulsarů, tedy rotujících neutronových hvězd, a také černé díry.

Velké výročí: Před padesáti lety odstartovala sonda Veněra 4 na cestu k Venuši

12.06. 09:47

Moskva - 12. června 1967 se na misi k Venuši vydala sovětská meziplanetární sonda Veněra 4. O čtyři měsíce později se stala prvním přístrojem, který poslal na Zemi údaje o složení atmosféry cizího kosmického tělesa.

Fotogalerie