Články k tématu: vesmir

Konec naší planety? Srazí se s Měsícem a bude to velkolepé

03.02. 02:07

Americký vědec varuje před tím, že planeta Země a Měsíc se v budoucnu dostanou do kolizního kurzu. To podle něj způsobí, že se  jediná známá přirozená družice naší planety zřítí směrem k Zemi, což způsobí katastrofu.

Vědci poslali na ISS rybičky. Nestačili se divit, co se stalo

Aktualizovali jsme 20.1.2017, 00:37, 17.01. 18:20

Tokio – Do vesmíru se už podívali psy i opice. Teď tam vědci vyslali také rybičky. Ty by měly pomoci výzkumníkům pomoci odhalit, jak na těla astronautů působí nulová gravitace. Informuje o tom server Express.

Černou díru dosud nikdo neviděl. Co se stane, když vás pohltí? Z odpovědi vědců mrazí

13.01. 07:39

Londýn - Černé díry jsou jedny z nejznámějších kosmických objektů, přesto o nich zatím má lidstvo jen zlomek informací. Kromě otázek týkajících se vzniku a účelu nyní nejnověji řeší možnost úniku v případě, že do ní něco spadne. A z odpovědi vědců mrazí.

reklama

Nové naděje: V roce 2017 může být potvrzen mimozemský život, tvrdí vědci

09.01. 09:16

S několika sondami obíhajícími různé planety v naší sluneční soustavě a průzkumným vozítkem na planetě Mars odborníci doufají, že v roce 2017 lidé konečně objeví mimozemský život.

V říjnu bude konec světa. Bohatí lidé o tom vědí a staví si bunkry, tvrdí vědec. Co na to NASA?

06.01. 15:35

Londýn - Spisovatel a britský vědec David Meade tvrdí, že v říjnu tohoto roku bude naše planeta Země na pokraji zkázy. Dojde totiž údajně ke kolizi s jinou planetou a velká část lidstva zahyne. Podle NASA je ale vše jinak.

Nový vesmírný objev: Vědci našli zcela neznámý typ galaxie

06.01. 15:05

Raleigh - Vědci ze Severní Karolíny objevili vzácný typ galaxie, která se nachází 359 milionů světelných let od Země. Tato galaxie obsahuje jedinečnou kruhovou strukturu, která nikdy předtím nebyla identifikována.

Stephen Hawking oslaví 75. narozeniny

06.01. 10:55

Oxford - Britský astrofyzik Stephen Hawking oslaví 8. ledna 75. narozeniny. Je patrně nejznámějším vědcem současnosti. A to nejen díky převratným idejím, ale i díky své fascinující vůli, se kterou překonává tělesný handicap.

VIDEO: Slzy ve vesmíru? Astronauti nebrečí, mohlo by to dopadnout zle

04.01. 21:54

Mys Canaveral/ISS - Astronauti ve vesmíru nebrečí. Teoreticky vzato ani nemohou. Ne že by měl beztížný stav vliv na tvorbu slz, nulová gravitace ale zapřičiní, že se slzy hromadí u oka a hrozí jejich vdechnutí. Zdánlivě nicotnou slzou by se tak astronauti mohli utopit, jak demonstruje video Chrise…

Na obloze lze pozorovat meteorický roj Kvadrantidy

03.01. 08:06

Praha - Od 1. do 10. ledna můžete na obloze pozorovat jeden z největších meteorických rojů Kvadrantidy. Letos bude pozorování přát i Měsíc, který nebude rušit svým svitem.

Astronomové očekávají v příštím roce řadu zajímavých úkazů

29.12. 10:53

Praha - Astronomické úkazy budou oproti letošku v roce 2017 podle vědců bohatší. Nový rok začne hned zajímavostí, protože v noci z 31. prosince na 1. ledna bude po 0:59:59 středoevropského času (SEČ) vložena jedna sekunda navíc.

Fotografií dne NASA se už popáté stala fotka z Česka

Aktualizovali jsme 23.12.2016, 15:05, 23.12. 10:09

Washington - Fotografie českého autora Petra Horálka s názvem "Kdysi dávno za zimního slunovratu" dnes americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vybral jako snímek dne. Za dvacet let, kdy NASA snímky dne zveřejňuje, je to pátá fotografie z Česka.

Astronaut John Glenn skončil nemocnici. Možná má rakovinu

08.12. 08:15

Chicago - Bývalý americký astronaut a někdejší stíhací pilot John Glenn (95) před týdnem hospitalizován. Leží v nemocnici, která se specializuje na rakovinu.

Lety k Marsu v ohrožení? Společnost Mars One posunula termíny

07.12. 20:12

Haag – Hned o několik let odloží britsko-nizozemská společnost Mars One plánované lety na Mars. První misi bez pasažérů chce uskutečnit v roce 2022, místo dosud plánovaného roku 2018, první cestu s lidmi pak v roce 2032, místo dosud uváděného roku 2026.

VIDEO: Kosmická loď Progress odstartovala. Po pár minutách se zřítila

02.12. 16:08

Moskva - Loď Progress MS-04, která měla na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) dovést 2,5 tuny nákladu, havarovala několik minut po startu z kazašského kosmodromu Bajkonur.

České vědkyně popsaly, jak vznikají nové hvězdy

24.11. 16:58

Brno - Vědkyně Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity popsaly mechanismus, podle kterého hvězdy mohou vznikat v místech srážek takzvaných mezihvězdných bublin.

Vzhůru na Měsíc: Rusko chce během několika let vybudovat vesmírnou základnu

18.11. 16:59

Moskva – Ruská raketová a vesmírná korporace Energiya plánuje, že v roce 2031 pošle na měsíc prvního Rusa. Uvádí to agentura TASS s odvoláním na generálního ředitele korporace Vladimira Solntseva.

Vesmír může zaniknout každým okamžikem, lidstvo si svůj zánik ani nestačí uvědomit

12.11. 16:03

Londýn - Jaký osud postihne naše universum čili vesmír v budoucnosti? Tato otázka do pranice je antipodem „hádanky”, v rámci níž by lidé rádi věděli, kde se tu vzali a jaký je počátek kosmu vůbec. Teorii velkého počátku vědci nazývají velkým třeskem, v angličtině je koncepce známá jako The Big Bang…

Český úspěch: Astronomové objevili už tisící proměnnou hvězdu

12.11. 15:07

Praha - Čeští astronomové hlásí jubilejní proměnnou hvězdu. Pořadové číslo 1000 získal objekt, který objevil Pavel Cagaš na hvězdárně ve Zlíně.

Dobývání vesmíru začalo? Lucembursko předložilo zákon na těžbu v kosmu

11.11. 20:01

Lucemburk - Lucemburská vláda jako první v Evropě předložila zákon vytvářející právní podmínky pro těžbu nerostů na planetkách a jiných nebeských tělesech.

Magnetické pole chránící Zemi před radiací slábne. Z Indie přišly dramatické zprávy

04.11. 15:21

Dillí – Magnetické pole kolem Země, které jako neviditelný štít chrání naši planetu před vražedným kosmickým zářením, slábne. Ačkoliv je to problém, na který vědci upozorňují dlouhodobě, z Indie teď přichází varování, že se situace dramaticky zhoršila.

Proč jsme dosud nenašli mimozemšťany? Fyzik nastínil možnou odpověď

31.10. 17:40

Manchester - Věříte na mimozemšťany? Uznávaný britský částicový fyzik, pracovník Královské společnosti (Royal Society for the Improvement of Natural Knowledge) a profesor na University of Manchester Brian Edward Cox také. Prozradil ale, proč jsme se s nimi dosud nesetkali.

Za výbuch rakety Falcon 9 zřejmě může technická závada, lety by ale měly být brzy obnoveny

29.10. 10:55

Mys Canaveral - Soukromá vesmírná společnost SpaceX v dnešním prohlášení uvedla, že nejpravděpodobnější příčinou zářijové exploze rakety Falkon 9 byla závada tankovacího systému.

Čína dobývá vesmír. KOsmická Šen-čou 11 se spojila s laboratoří na orbitě

19.10. 12:18

Peking - Čínská kosmická loď Šen-čou 11 se v úterý pozdě večer SELČ spojila s čínskou experimentální laboratoří Tchien-kung 2 (Nebeský palác), která je na oběžné dráze od září.

Mír ve vesmíru zajistí nový národ. Asgradianem se může stát každý, tvrdí vědci

18.10. 16:14

Vídeň - Prvním národem, který bude obývat kosmický prostor, budou takzvaní Asgardiané. Rozhodli o tom vědci z Mezinárodního vesmírného výzkumného centra (Aerospace International Research Centre) ve Vídni. Dobrou zprávou je, že se k tomuto národu může přidat každý už dnes.

reklama
Fotogalerie