Články k tématu: vesmir

Zachrání nás 12 vyvolených? NASA má k dispozici plán pro konec světa

Aktualizovali jsme 22.4.2017, 17:49, 22.04. 17:45

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) má k dispozici plán pro možný konec světa. Ve chvíli, kdy se bude k Zemi blížit asteroid schopný vyhladit lidstvo, obdrží 12 vědců zprávu o hrozícím nebezpečí. A ti budou muset spolu s dalšími odborníky zachránit vše živé na naší planetě.

Sonda Cassini ukončuje poslední misi na Titanu, bude zničena

22.04. 15:47

Washington - Výzkumná sonda amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Cassini se dnes naposledy přehnala kolem největšího měsíce planety Saturn. Její mise se tak blíží ke konci.

Vesmírná loď Cygnus se úspěšně spojila s ISS

22.04. 14:01

Mys Canaveral (USA) - Americká nákladní kosmická loď Cygnus se dnes na oběžné dráze po čtyřech dnech letu spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS).

reklama

Co by se stalo, kdyby na Zemi dopadl velký asteroid?

20.04. 12:49

Minulou středu kolem Země proletěl ve vzdálenosti asi 1,8 milionu kilometrů velký asteroid arašídového tvaru. Pro představu jde o vzdálenost 4,6 krát větší, než je vzdálenost Měsíce. Může se to zdát jako velká dálka, ale když si uvědomíme, jak velký vesmír je, není to zase tak moc. Dobrá zpráva je,…

Ruský robot Fjodor se chystá do vesmíru, podobá se člověku

17.04. 09:59

Moskva - Rusko by rádo v roce 2021 vyslalo do vesmíru robota jménem Fjodor. Podobá se člověku a už umí střílet do terčů oběma rukama. Na internetu už zazněl návrh, že by bylo možná lepší ho vyslat do Rady bezpečnosti OSN.

Objev života ve vesmíru? NASA svolává velkou konferenci

11.04. 20:29

Mys Canaveral - Americký úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) svolává na čtvrteční odpoledne tiskovou konferenci týkající se nových objevů ve vesmíru. Podle serveru The Telegraph vědci představí nové výzkumy týkající se pátrání po mimozemském životě.

Tři kosmonauti se úspěšně vrátili na Zemi, na ISS strávili půl roku

10.04. 16:06

Astana - Návratový modul kosmické lodi Sojuz MS-02 s dvěma ruskými a jedním americkým kosmonautem dnes úspěšně přistál v Kazachstánu. Na Mezinárodní vesmrné stanici (ISS) strávili 173 dnů.

Zemřel někdejší sovětský kosmonaut Grečko

08.04. 20:19

Moskva - Ve věku 85 let zemřel bývalý sovětský kosmonaut Georgij Grečko. Do kosmu na orbitální stanici Saljut se dostal Grečko dostal třikrát na lodích Sojuz jako palubní inženýr.

Posádka ISS odložili pracovní výstup mimo stanici

06.04. 21:19

ISS (oběžná dráha) - Posádka Mezinárodní vesmírné stanice(ISS) odložila pracovní výstup mimo stanici, který se měl odehrát dnes.

Existuje tajemná planeta Devět? Záhada může být rozlousknuta již velmi brzy

05.04. 15:45

Londýn - Tajemná planeta Devět nedá astronomům a fyzikům spát už dlouhé měsíce. Podle nadšenců existuje a nachází se daleko za Plutem, podle skeptiků už v naší Sluneční soustavě žádná další planeta není. V rámci nového výzkumného projektu se proto do rozluštění této záhady pustilo hned 60 tisíc…

Ruský modul pro ISS Nauka má poruchu, zřejmě neodstartuje

04.04. 19:38

Moskva - Start ruského víceúčelového výzkumného modulu k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) bude kvůli závadám možná bude úplně zrušen.

Elon Musk mění historii: Poprvé vzlétla raketa s již jednou použitým stupněm

31.03. 08:51

Mys Canaveral - Z mysu Canaveral na Floridě ve čtvrtek v 18:27 místního času odstartovala raketa Falcon 9. Šlo o jedinečnou událost, při níž společnost SpaceX jako první na světě opakovaně použila první stupeň nosné rakety k vynesení družice na oběžnou dráhu.

Muž, který byl na Měsíci: Ve vesmíru nejsme sami, mimozemšťané o nás ale ještě neví

Aktualizovali jsme 30.3.2017, 21:23, 28.03. 12:51

Washington - Astronaut Alan Bean byl čtvrtým člověkem v historii, který se procházel po povrchu Měsíce. Nyní je přesvědčen, že ve vesmíru nejsme sami, ale stejně jako zatím my nevíme o existenci mimozemšťanů, oni podle něj nevědí o nás.

Vesmírná loď Dragon po návštěvě ISS přistála v Pacifiku

20.03. 10:21

Washington - Společnost SpaceX oznámila, že vesmírná loď Dragon v neděli přistála v Tichém oceánu u pobřeží Mecika. Po šestihodinové cestě z ISS na Zemi ji v konečné fázi sestupu brzdily tři obrovské padáky.

NASA plánuje tří pracovní směny astronautů mimo ISS

19.03. 18:02

Oběžná dráha - Členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čeká v nadcházejících týdnech série tří pracovních směn vně orbitálního komplexu. Jak informovala NASA, budou například přemisťovat box s výbavou pro vědecké experimenty.

Lidstvo nepochází ze Země? Vědci přišli s revoluční teorií

Aktualizovali jsme 16.3.2017, 22:55, 11.03. 16:05

Londýn - O tom, že se lidé v průběhu milionů let evolucí vyvinuli z drobných mikroorganismů až do současné podoby se dnes učí už děti ve školách. Podle některých vědců ale mohla být jedna fáze našeho evolučního cyklu jiná, než jak se doposud tvrdí. Nemusela se totiž odehrávat na planetě Zemi.

Rusko chystá expedici na Měsíc, shání kosmonauty

Aktualizovali jsme 14.3.2017, 22:35, 14.03. 19:01

Moskva - Ruská kosmická agentura zahájila nábor nových kosmonautů, kteří mají jako první Rusové použít novou kosmickou loď k cestě na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a na Měsíc.

Pojmenujte nové planety, vyzvala NASA lidi. Výsledek vás jistě pobaví

03.03. 14:36

New York - Zveřejnění objevu sedmi nových planet, které by mohly mít potenciálně vhodné podmínky pro život, je jednou z největších vědeckých událostí letošního roku. Naopak jednou z nejhumornějších je snaha veřejnosti tyto planety pojmenovat, mnohdy lze totiž nalézt opravdové unikáty.

NASA vyšle sondu přímo ke Slunci. Mise má lidstvo ochránit před katastrofální událostí

02.03. 12:56

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) plánuje vyslat kosmickou sondu ke Slunci. Jejím úkolem bude studovat sluneční vítr a záření, informuje server Science Times. Jedním z cílů mise je ochránit Zemi před potenciálně katastrofickými slunečními událostmi.

Nejsme ve vesmíru sami? Na nově objevených planetách může žít něco podivného

Aktualizovali jsme 27.2.2017, 22:11, 26.02. 14:23

Objev sedmi planet terastického typu obíhajících kolem jedné hvězdy vzbudil velký rozruch ve vědecké komunitě. Tři z těchto těles se zřejmě nacházejí v tzv. obyvatelné zóně, což nabízí rozsáhlé možnosti. Jeff Rodgers, ředitel floridského Bishopova planetária, se v rozhovoru pro server Brenton Patch…

Planet, kde může být život, jsou stovky. Život, který si ale vůbec neumíme představit...

Aktualizovali jsme 27.2.2017, 13:58, 26.02. 18:43

Možnost existence života ve vesmíru fascinuje nejenom spisovatele sci-fi. Jak vypadá nezemský život? Představuje pro nás nebezpečí? Na jakých planetách se vyskytuje? News.com.au. referuje o objevu 220 planet, které jsou schopny dát život. A většina z nich nejsou vůbec podobné naší zemi. Jejich…

Vesmírná loď Dragon přistála u ISS, přivezla zásoby a materiál

23.02. 16:26

Mys Canaveral - U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dnes na druhý pokus zakotvila kosmická loď Dragon. Přivezla zásoby a vědecký materiál, který je notné kvůli zpoždění rychle vyložit. Další zásilka dorazí na ISS v pátek. Dopraví ji ruská nákladní loď Progress.

Kousek od Země se nachází další obyvatelné planety. Objeví na nich vědci mimozemský život?

22.02. 21:54

S využitím kosmických i pozemních přístrojů, včetně dalekohledu ESO/VLT, se vědcům podařilo pozorovat přechody planet přes disk mateřské hvězdy, kterou je mimořádně chladný červený trpaslík s katalogovým označením TRAPPIST-1. Tři z těchto planet navíc leží v takzvané obyvatelné zóně. To znamená, že…

Lajka nebyla jediná. Sovětský svaz chtěl předstihnout americkou opici, do vesmíru vyslal 50 psů

17.02. 11:40

Moskva - Sovětský svaz poslal na oběžnou dráhu padesátku psů, přičemž dvacet z nich při letu zahynulo. Deníky o jejich osudu náhodně před několika měsíci nalezla Lada Lekajová v archivu Institutu pro lékařské a biologické otázky Ruské akademie věd.

reklama
Fotogalerie