Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéfka MMF jde před soud kvůli sporné arbitráži. Hrozí ji i vězení

Christine Lagardeová, šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF)
Christine Lagardeová, šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF)
Foto: European Union

Paříž - Odvolací soud ve Francii rozhodl, že šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová bude souzena kvůli sporné arbitráži z roku 2008.

Sporná arbitráži z roku 2008 přiřkla 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč) podnikateli Bernardu Tapiemu, Lagardeová byla tehdy ministryní financí ve vládě premiéra Françoise Fillona.

V případu údajného organizovaného finančního podvodu s politickým pozadím, jehož kořeny sahají do roku 1993, je kromě Tapieho a Lagardeové vyšetřováno dalších pět osob. Tapie se v době kontroverzní arbitráže přátelil s tehdejším pravicovým prezidentem Nicolasem Sarkozym. Lagardeová jako ministryně financí rozhodla, že Tapieho vleklý spor s bankou se bude řešit v rozhodčím řízení, což se považovalo za velice neobvyklé.

Bývalá ministryně trvá na své nevině. Chtěla prý jen ukončit dlouhý a nákladný proces mezi Tapiem a bankou Crédit Lyonnais. V případě prokázání nedbalosti by mohla být Lagardeová odsouzena až k roku vězení. Za prokázání přímého podílu na podvodu by jí hrozilo až desetileté vězení.

Témata:  Christine Lagardeová arbitráž Francie

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 17:48

Policie šetří nález těla na Mělnicku, zřejmě jde o sebevraždu

Středočeská policie se zabývá nálezem bezvládného těla na Mělnicku. Muž se zřejmě zastřelil po předchozí dopravní nehodě, vyplývá z dosavadních informací. Tragická událost je nadále předmětem vyšetřování. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Dmitrij Peskov

Peskov: Kyjev a Kreml se před dvěma lety dohodli na mírové smlouvě, pak ji Ukrajina zrušila

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.