Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie potřebuje ozdravné období, řekla bez nabídky řešení krize premiérka

Élisabeth Borneová
Élisabeth Borneová
Foto: facebook Élisabeth Borneová

Po týdnech někdy násilných pouličních protestů proti nepopulární důchodové reformě musí Francie projít ozdravným obdobím. Deníku Le Monde to dnes řekla francouzská premiérka Élisabeth Borneová, konkrétní cestu z politické krize ale nenabídla.

Protesty začaly jako hnutí vedené odbory proti důchodové reformě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Pak se obrátily proti samotné hlavě státu, když Macronova vláda návrh zákona prosadila bez hlasování v parlamentu.

Ačkoli klesající počet účastníků naznačuje, že protesty patrně ztrácejí na síle, reforma je hluboce nepopulární. Podtrhuje také Macronovu oslabenou pozici ve chvíli, kdy nemá jistou většinu v Národním shromáždění.

"Musíme být mimořádně opatrní, abychom na věci netlačili. Musíme je nechat odpočívat. Země potřebuje uklidnit," řekla Borneová listu Le Monde. Podle odborů je jediným východiskem z krize zrušení legislativy, což vláda odmítá.

"Pokud opravdu chcete uklidnění, musíte tuto reformu odložit," řekl televizi BFM TV předseda odborové konfederace CFDT Laurent Berger. CFDT patří k největším odborovým organizacím ve Francii.

Další den stávek odbory ohlásily na 13. dubna - den předtím, než se k Macronově důchodové reformě vyjádří francouzská Ústavní rada, která rozhodne o jejím osudu. Ústavní rada má pravomoc návrh zákona - nebo jeho část - zrušit, pokud se domnívá, že porušuje ústavu, ale jen zřídkakdy odmítá celý právní předpis. Pokud se přikloní na stranu vlády, bude to znamenat definitivní zelenou pro zavedení nepopulární reformy.

Penzijní reforma je podle vlády nezbytná, jinak hrozí krach důchodového systému. Kromě zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let se má zvýšit i počet odpracovaných let nutných pro získání plné výše penze. Díky reformě ale mají získat možnost dřívějšího odchodu do důchodu lidé, kteří začali pracovat velmi mladí nebo vykonávali vysoce náročné povolání, například v hlučném prostředí či v noci. Nově se má také započítávat mateřská či otcovská dovolená a například zvýšit minimální starobní důchod.

Témata:  Élisabeth Borneová Francie

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 10:33

Hanba, tvrdá rána poškození důvěryhodnosti. Fico čelí na Slovensku ostré kritice za cestu do Moskvy

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) do Moskvy, kde se zúčastnil oslav 80. výročí konce druhé světové války, vyvolala ostrou kritiku ze strany opozičních i mimoparlamentních stran sdružených v iniciativě Pravicový blok. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.