Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orbán: Maďarsko schválí vstup Švédska a Finska do NATO začátkem příštího roku

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes na schůzce šéfů vlád zemí Visegrádské skupiny (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko) řekl, že Maďarsko jistě schválí vstup Švédska a Finska do NATO na příštím zasedání parlamentu začátkem příštího roku, informovala agentura MTI.

"Maďarský parlament jejich přijetí schválí hned poté, co tak učiní vláda. Švédové a Finové kvůli Maďarsku neztratili jedinou minutu," řekl Orbán a dodal, že jeho země je odhodlaná vyslovit se pro přijetí dvojice severských zemí do aliance. Maďarsko a Turecko jsou poslední dvě země NATO, které rozšíření o dvojici severských zemí zatím neschválily.

O co nejrychlejší ratifikaci vstupu Finska a Švédska do NATO požádal dnes Orbána i polský premiér Mateusz Morawiecki. "Dostal jsem od něho slib, že parlament to ratifikuje na své první schůzi v novém roce, tedy za měsíc a kousek," uvedl také šéf polské vlády.

Přesný termín, kdy maďarský parlament odsouhlasí přijetí Finska a Švédska do NATO, nicméně zatím není jasný, jelikož parlament začíná běžně zasedat až v únoru každého roku. Parlament může být nicméně svolán k mimořádnému zasedání dříve.

Finsko a Švédsko o vstup do NATO požádaly letos na jaře v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Narazily ale na odpor Turecka, které je viní z podpory kurdských skupin, jež Ankara pokládá za teroristické.

Témata:  Maďarsko NATO (Severoatlantická aliance) Švédsko Finsko Mateusz Morawiecki Viktor Orbán

Související

Aktuálně se děje

12. května 2025 12:28

Přijď, nebo přiznej, že o mír nestojíš. Má Putin odvahu jednat jako muž?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj postavil Moskvu před nevyhnutelnou volbu. Buď zastavíte vraždění, nebo ponesete plnou odpovědnost za pokračující válku. Teď je všechno na ruském vůdci Vladimiru Putinovi. A jeho reakce ukáže, jestli je jen zbabělý diktátor, nebo jestli mu ještě zbyl alespoň nástin racionálního uvažování.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy