NATO doufá v dobré vyřešení vypjaté situace okolo Ukrajiny a Ruska, je ale připraveno na nejhorší, řekl dnes generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. NATO podle něj Moskvě nabídlo jednání o zlepšení vzájemných vztahů, odmítá ale vyslyšet ruský požadavek, aby aliance mezi své členy nepřijala Ukrajinu, píší tiskové agentury.
"Napětí stoupá," řekl Stoltenberg na tiskové konferenci v Bruselu. "Vidíme další vojáky nejenom na Ukrajině a v jejím okolí, ale nyní i v Bělorusku, kde Rusko nasazuje tisíce vojáků, stovky letounů, systémy protivzdušné obrany S-400 a mnoho dalších vyspělých technologií," uvedl Stoltenberg, podle kterého se to vše odehrává pod záminkou cvičení. O posilování pozic ruské armády v Bělorusku dnes informovala i polská média.
"Dnes večer jsme Rusku předali písemný návrh 30 spojenců NATO, který zahrnuje široký záběr témat. ... Znovu se snažíme s Ruskem jít cestou dialogu, jsme ale zároveň připraveni na nejhorší," uvedl Stoltenberg. Odpověď na své bezpečnostní požadavky dnes Moskva obdržela písemně i od Washingtonu. Podle šéfa NATO aliance mimo jiné ruské vládě učinila konkrétní návrh ohledně znovuotevření zastupitelských institucí v Moskvě a v Bruselu.
Obdržení návrhu NATO podle agentury Interfax potvrdil náměstek ruského ministra zahraničí Alexander Gruško. "Přečteme si jej. Prostudujeme jej. Našim partnerům trvalo náš projekt prostudovat téměř měsíc a půl," řekl Gruško.
"Politické řešení je stále možné, ale Rusko se musí zapojit do snížení napětí a zasednout k vyjednávacímu stolu," řekl Stoltenberg. "Jsme připraveni vyslyšet obavy Ruska a reálně diskutovat o zachování a posílení základních principů evropské bezpečnosti," dodal šéf aliance, podle kterého však takové principy zahrnují i právo všech států na vlastní rozhodování.
Rusko v posledních týdnech rozmístilo u hranic s Ukrajinou desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že Moskva připravuje možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo proruské povstalce v Donbasu, ale popírá, že by připravovalo útok proti svému sousedovi.
Právě možnost přijetí Ukrajiny do Severoatlantické aliance se stala jedním z ústředních bodů současné krize. Moskva požaduje, aby se NATO zavázalo nepřijmout Ukrajinu jako členský stát aliance. Západ naopak trvá na politice otevřených dveří.
Témata: Jens Stoltenberg, NATO (Severoatlantická aliance), Ukrajina, Rusko
Související
1. října 2024 11:02
30. září 2024 18:30
17. září 2024 15:58
11. července 2024 8:05
10. července 2024 16:39
10. července 2024 10:56