"Napětí stoupá," řekl Stoltenberg na tiskové konferenci v Bruselu. "Vidíme další vojáky nejenom na Ukrajině a v jejím okolí, ale nyní i v Bělorusku, kde Rusko nasazuje tisíce vojáků, stovky letounů, systémy protivzdušné obrany S-400 a mnoho dalších vyspělých technologií," uvedl Stoltenberg, podle kterého se to vše odehrává pod záminkou cvičení. O posilování pozic ruské armády v Bělorusku dnes informovala i polská média.

"Dnes večer jsme Rusku předali písemný návrh 30 spojenců NATO, který zahrnuje široký záběr témat. ... Znovu se snažíme s Ruskem jít cestou dialogu, jsme ale zároveň připraveni na nejhorší," uvedl Stoltenberg. Odpověď na své bezpečnostní požadavky dnes Moskva obdržela písemně i od Washingtonu. Podle šéfa NATO aliance mimo jiné ruské vládě učinila konkrétní návrh ohledně znovuotevření zastupitelských institucí v Moskvě a v Bruselu.

Obdržení návrhu NATO podle agentury Interfax potvrdil náměstek ruského ministra zahraničí Alexander Gruško. "Přečteme si jej. Prostudujeme jej. Našim partnerům trvalo náš projekt prostudovat téměř měsíc a půl," řekl Gruško.

"Politické řešení je stále možné, ale Rusko se musí zapojit do snížení napětí a zasednout k vyjednávacímu stolu," řekl Stoltenberg. "Jsme připraveni vyslyšet obavy Ruska a reálně diskutovat o zachování a posílení základních principů evropské bezpečnosti," dodal šéf aliance, podle kterého však takové principy zahrnují i právo všech států na vlastní rozhodování.

Rusko v posledních týdnech rozmístilo u hranic s Ukrajinou desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že Moskva připravuje možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo proruské povstalce v Donbasu, ale popírá, že by připravovalo útok proti svému sousedovi.

Právě možnost přijetí Ukrajiny do Severoatlantické aliance se stala jedním z ústředních bodů současné krize. Moskva požaduje, aby se NATO zavázalo nepřijmout Ukrajinu jako členský stát aliance. Západ naopak trvá na politice otevřených dveří.