Články k tématu: Armáda Francie

Francie zvažuje výjimečný stav. Protesty hraničí s válkou, Paříž je zdemolovaná

02.12. 10:12

Sobotní protesty proti zvyšování cen pohonných hmot ve Francii skončily velkými materiálními škodami a zraněním více než 130 lidí. V Paříži byl kromě jiného poškozen interiér Vítězného oblouku a památka dnes zůstane pro veřejnost zavřená. Prezident Emmanuel Macron svolal na dnešek mimořádnou schůzi…

Které státy budou mít v roce 2030 nejsilnější armádu na světě?

17.05. 07:53

Po Studené válce se terénní bojové operace staly mnohem důležitějšími než kdykoliv předtím. V dnešní době jen pár z těchto vojenských zásahů připomíná ozbrojené konflikty po druhé světové válce, kdy každá ze stran hájila svou sféru zájmů. Jak to pravděpodobně bude vypadat za dvanáct let?

Němci a Francouzi budou spolupracovat na zbrojních projektech za miliardy, chystá se i společný letoun

27.04. 08:16

Berlín - Německo a Francie chtějí Evropu vojensky osamostatnit od Spojených států. Dohodly se proto na miliardových zbrojních projektech včetně spolupráce na konstrukci společného bojového letounu. Smlouvy ve čtvrtek na berlínském leteckém veletrhu (ILA) podepsali zástupci ministerstev obrany obou…

reklama

Vojáci OSN se střetli s teroristy v boji o letiště

15.04. 10:45

Bamako - Islamisté v sobotu napadli základny mírových sil OSN a francouzské armády na letišti u severomaliského Timbuktu palbou minometů, desítkami raket a i dvěma vozidly řízenými sebevražednými atentátníky. Boj podle komuniké vlády trval od druhé hodiny odpolední místního času (16:00 SEČ) do půl…

Letadla, lodě i rakety. Jaká technika byla použita pro úder na Sýrii?

14.04. 10:03

Damašek - USA, Británie a Francie v noci na dnešek vyslaly přes stovku raket na vědecká centra, která podle spojenců vyvíjejí chemické zbraně. Zasáhly také několik vojenských základen v Sýrii. Zasažena byla dle Pentagonu trojice vývojových a skladovacích center.

V Sýrii by mohly udeřit USA i Francie. Jaká jsou rizika války?

12.04. 16:19

Paříž/Damašek - Francie se rozhodne ve shodě s USA o možných útocích proti Sýrii ve "vybranou chvíli". Prezident Emmanuel Macron dnes také řekl, že existují důkazy o tom, že chemický útok se skutečně stal a že byl použit přinejmenším chlór.

Muž ve Francii najel do vojáků, předtím jim arabsky nadával

29.03. 11:42

Isère – Muž ve čtvrtek dopoledne opakovaně najel vozidlem do skupiny vojáků, kteří v tu chvíli běhali u kasáren. K činu došlo jižně od Grenoblu ve francouzském departementu Isère. Informují o tom francouzská média.

Francie napadne Sýrii, pokud se prokáže chemický útok

13.02. 21:59

Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes zdůraznil, že jeho země "udeří" v Sýrii, pokud se potvrdí, že v ní bylo použito chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu.

Macron dá víc peněz na armádu, má být schopna zasáhnout všude ve světě

19.01. 17:44

Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron zvýší výdaje na obranu, aby zajistil bezpečnost státu a udržel vojenskou angažovanost v zahraničí. Také zopakoval přání posílit vojenskou spolupráci v rámci Evropské unie.

Faux pas? Marconovy vtípky na adresu afrického vůdce vzbudily polemiku

30.11. 12:50

Paříž - Návštěva francouzského prezidenta v Africe vzbudila i negativní ohlas. Emmanuel Macron dostal během diskuse se studenty otázku týkající se poruch klimatizace na univerzitě. Jeho odpověď prý byla faux pas.

Letadlo se při startu v Pobřeží slonoviny rozlámalo na kusy

14.10. 16:08

Abidžan - U města Abidžan v Pobřeží slonoviny se dnes zřítilo nákladní vrtulové letadlo. Zahynuli čtyři lidé a šest jich utrpělo zranění.

Francouzská armáda není bez spojenců soběstačná, varuje šéf generálního štánu

19.09. 21:10

Paříž - Šéf francouzského generálního štábu Jean-Pierre Bosser uvedl, že francouzská armáda není v současnosti schopná samostatné operace a musí se opírat o svoje evropské spojence. Za tuto neutěšenou situaci podle něho mohou dvě desítky let úsporných opatření.

Ozbrojený muž v Paříži zaútočil na vojáka

15.09. 10:13

Paříž – Muž ozbrojený nožem napadl v Paříži vojáka, který byl na právě na hlídce. Podle serveru The Independent o tom informovala francouzská ministryně ozbrojených sil.

Útok autem na vojáky v Paříži měl podle prokuratury teroristický motiv

23.08. 21:24

Paříž - Útok autem na skupinu francouzských vojáků, ke kterému došlo před dvěma týdny v Paříži, měl zřejmý teroristický motiv. Dnes to uvedl pařížský prokurátor.

Řidič, který najel do vojáků u Paříže, nemůže vypovídat. Stále se zotavuje v nemocnici

10.08. 11:12

Paříž – Muž, který ve středu najel autem do skupiny francouzských vojáků a kterého po několika hodinách dopadla policie, je stále v nemocnici a nemůže vypovídat.

Útok v Paříži je už šestým na protiteroristické jednotky operace Sentinelle

09.08. 16:39

Paříž - Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb připomněl, že dnešní incident v Paříži je šestým útokem na jednotky protiteroristické operace Sentinelle.

Vozidlo v Paříži najelo do vojáků, zraněno bylo šest osob

09.08. 10:25

Paříž - Neznámý řidič najel autem do skupiny francouzských vojáků. K incidentu došlo asi v 8:00 na severozápadním předměstí Paříže. Policie nyní pátrá po pachateli, uvádějí média.

Netradiční konec přehlídka v Paříži: Vojenská kapela zahrála taneční hit

14.07. 17:22

Paříž - Francouzská vojenská kapela tradičně uzavírající vojenskou přehlídku v Den Bastily svou produkci ukončila nečekaně, a to orchestrální úpravou elektronického hitu Get Lucky hudebního dua Daft Punk.

Francie má v plánu od roku 2018 zvyšovat výdaje na armádu

14.07. 07:58

Paříž – Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že výdaje jeho země na armádu v příštích letech porostou. Francie podle něj od příštího roku začne zvyšovat vojenský rozpočet tak, aby do roku 2025 dosáhla hranice dvou procent hrubého domácího produktu. 

Porážka Francie v roce 1940? Nacisté neměli silnější armádu v té době

05.05. 09:54

V květnu 1940 německý Wehrmacht zahájil bleskový útok na Francii a během několika týdnů zničil kombinované síly francouzské a britské armády. Rychlá porážka je tradičně připisována pokusům francouzského nejvyššího velení využít taktiku z první světové války. Rozhodujícím faktorem ale mohlo být také…

Francouzští vojáci zabili v Mali a Burkině Faso přes 20 radikálů

01.05. 12:39

Dakar - Vojáci francouzské armády o tomto víkendu zabili v západoafrických zemích Mali a Burkina Faso Více než 20 radikálů. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Francie povolává armádu, bude střežit nedělní volby

22.04. 15:42

Paříž - Francouzský premiér Bernard Cazeneuve v souvislosti se čtvrtečním útokem v Paříži uvedl, že nedělní hlasování v prvním kole prezidentských voleb nesmí nic narušit. Úřady proto chystají na na nedělní první kolo prezidentských voleb přísná bezpečnostní opatření.

Armáda v Mali při útoku na vojenské stanoviště zabila nejméně 12 extremistů

20.04. 11:41

Bamako - Francouzské a malijské síly zabily nejméně 12 islamistických extremistů. Reagovaly na útok na vojenské stanoviště na severu Mali

Dravci budou bojovat proti dronům? Francie si cvičí armádu orlů + VIDEO

17.02. 09:21

Paříž - Hrozba ze strany dronů nad letišti a dalšími citlivými místy je v poslední době stále větší. Francouzská armáda proto začala s výcvikem orlů, kteří mají zneškodňovat nepřátelské či zbloudilé bezpilotní letouny. Nejedná se o novinku, k obdobnému kroku se přes časem úchylilo i Nizozemí.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie