Články k tématu: československo

Slovák zaprodal a zradil Čechy? Husák byl symbolem normalizace, skončil jako oběť komunismu

16.04. 08:17

Poslední komunistický prezident Československa Gustáv Husák byl rozporuplnou osobností s osudem plným zvratů. Byl jednou z vůdčích osobností Slovenského národního povstání, prvním slovenským poválečným "premiérem" a obětí komunistických čistek, ale také hlavním představitelem tvrdé linie téhož…

Ryan a Vondráček podepsali prohlášení, zmiňuje americký podíl na vzniku Československa

27.03. 16:50

Praha - Předsedové Sněmovny reprezentantů USA Paul Ryan a Poslanecké sněmovny ČR Radek Vondráček dnes podepsali deklaraci, která zmiňuje americký podíl na vzniku někdejšího Československa.

Temná skvrna naší historie? Vláda se na unesené Čechoslováky vykašlala, zachránil je dlouhý pochod

22.03. 15:36

Píše se 12. březen 1983 a angolské povstalecké jednotky Národního svazu pro úplnou nezávislost Angoly (UNITA) unášejí v oblasti města Alto Catumbela 66 československých občanů. Očekává se, že československá vláda začne s únosci jednat o jejich propuštění, o to více pak všechny šokuje, že opak se…

reklama

Smrt Jana Masaryka je obestřena tajemstvím. Co se stalo osudnou noc?

08.03. 11:08

Jan Masaryk byl nekonvenčním politikem s puncem dobráckého lva salonů. Po zhroucení demokracie v Československu se chtěl usadit v Londýně a začít nový život. Stihla ho však tragická smrt. Co se během noci z 9. na 10. března 1948 ve služebním bytě ministra zahraničí odehrálo, zůstává stále záhadou.

Novinář BBC tvrdí, že se stal terčem komplotu v Československu

24.02. 16:04

Londýn - Zahraniční zpravodaj britské stanice BBC John Simpson tvrdí, že se v komunistickém Československu stal terčem milostného komplotu, aby mohl být zatčen v Maďarsku a donucen "podepsat nějaká prohlášení".

Měli o zániku ČSFR rozhodnout občané? Exministři Pithart a Čarnogurský se neshodli

22.02. 21:09

Praha - Někdejší premiéři Česka a Slovenska Petr Pithart a Ján Čarnogurský se dnes shodli na tom, že federativní uspořádání ČSFR bylo nepraktické. V diskusi k výročí 25 let od rozdělení Československa se však rozešli v názoru, zda o rozpadu státu měli rozhodovat občané v referendu. Dnes se někdejší…

Únor 1948 má cenu připomínat, když čelíme fake news, míní historik

19.02. 17:47

Praha - Komunistické převzetí moci v únoru 1948 má stále cenu si připomínat a čerpat z něj zkušenost i pro dnešek, současnost tyto události totiž v mnohém připomíná, uvedl v rozhovoru pro ČTK historik Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd ČR.

Corbyn s StB spolupracoval vědomě, platili mu za to, tvrdí bývalý agent

16.02. 17:54

Bratislava/Londýn - Jeremy Corbyn v 80. letech vědomě spolupracoval s československou Státní bezpečností (StB) a dostával za to peníze. Navíc nebyl jediným představitelem britských labouristů, který spolupracoval s komunistickými agenty. Řekl to dnes na dotaz ČTK bývalý příslušník StB Ján Sarkocy.

Labourista Corbyn nelže? Bývalý estébák, s nímž se scházel, prý exituje

15.02. 14:33

Praha - Britský bulvární list The Sun dnes napsal, že se šéf labouristů Jeremy Corbyn v minulosti opakovaně scházel s příslušníkem československé tajné služby. Ten opravdu existoval, potvrdila ředitelka Archivu bezpečnostních složek Světlana Ptáčníková, která nyní materiály studuje.

Den, kdy se rozhodlo o naší budoucnosti? Jak bychom žili, kdybychom neodmítli Marshallův plán?

06.02. 07:44

Den, kdy Československo rozhodlo o své budoucnosti. Tak by se dal definovat 10. červenec roku 1947. Tehdy totiž země odmítla takzvaný Marshallův plán. Program, pojmenovaný podle bývalého náčelníka generálního štábu USA George Marshalla, vytvořili Američané na obnovu válkou poničené Evropy.

Češi jsou debilní, dementní nebo alkoholici? Připomeňte si Zemanův slavný projev

23.01. 15:23

V neděli uplyne přesně 26 let ode dne, kdy současný prezident Miloš Zeman pronesl, tehdy ještě jako poslanec, na půdě Sněmovny národů Federálního shromáždění svou legendární řeč. V ní v citaci nazval občany tehdejšího Československa několika hanlivými výrazy, které jsou připomínány i v těchto dnech…

Paradox českých dějin? Čechoslovákům bojujícím proti nacismu házeli klacky pod nohy komunisté

14.01. 19:16

Počátky československé armády byly krušné. Vojáci, kteří bojovali beze zbraní v britských uniformách, se poprvé zformovali během druhé světové války v Buzuluku. Z československého samostatného praporu, který vznikl v polovině července 1942 byl postupně vybudován československý armádní sbor, který…

Proč je Zeman vulgární? Politolog prozradil, co ho k tomu vede

Aktualizovali jsme 13.1.2018, 22:46, 13.01. 08:37

Praha - Politolog a komentátor Jiří Pehe nesouhlasí s výroky prezidenta Miloše Zemana, které pronesl v úterý při slavnostním ceremoniálu, jenž odstartoval oslavy stého výročí založení Československa.

Dubček se podělal, řekl v projevu Zeman

09.01. 20:39

Praha - Nekomunističtí ministři, kteří v roce 1948 podali demisi, byli podle prezidenta Miloše Zemana blbí. Někdejší první tajemník ÚV KSČ Alexander Dubček patřil mezi ty, kteří se v roce 1968 podělali hrůzou, za vznik svobodného Československa po roce 1989 může tehdejší sovětský vůdce Michail…

Slovenský tisk: Češi si neuvědomili svou malost po rozpadu federace

02.01. 12:30

Bratislava - Slovenská média ve svých dnešních komentářích rozebírají rozpad ČSFR. Například podle Denníku N váha obou nových států dramaticky klesla, ačkoliv v očích Slováků paradoxně stoupla, protože jako národ byli povýšeni do kategorie sice malého, ale vlastního státu.

Byl konec Československa nutný? Co stálo za rozpadem federace

19.12. 08:52

O tom, že zdlouhavé vyjednávání o budoucnosti společného státu nabere jiný směr, bylo jasno hned po československých parlamentních volbách v červnu 1992. Předsedové vítězných stran Václav Klaus a Vladimír Mečiar se shodli, že jejich představy o budoucnosti společného státu jsou neslučitelné.

Slovensko si také připomíná výročí. Význam vzniku Československa přetrvává do dneška, řekl Kiska

28.10. 15:44

Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska vydal prohlášení k dnešnímu 99. výročí založení společného státu Čechů a Slováků. Uvedl v něm, že význam vzniku Československa (ČSR) přetrvává do dneška, Slovensko tehdy získalo nejen jasné hranice, ale i příležitost budovat politické, vzdělanostní a…

Zapomenuté hrdinství: Jak lidé při největší jaderné katastrofě u nás položili život za záchranu Česka?

03.09. 09:39

Jaderná elektrárna v Jaslovských Bohunicích nedaleko slovenské Trnavy byla první svého druhu na území někdejšího Československa. Zároveň se ale postarala o největší jadernou katastrofu v Československu. A ačkoliv její příběh vyplynul na povrch až mnoho let po tragických událostech, mezi Čechy i…

Virtuální dokument o Československu se začal točit v Obecním domě

01.09. 17:33

Praha - V secesním Obecním domě v Praze dnes začalo natáčení virtuálního filmového dokumentu, který se stane součástí výstavy Mladé Česko. Pořízené záběry pod vedením režiséra Jana Kadeřábka za pomocí virtuální reality přenesou diváky do revolučního dění 28. října 1918.

Rozdělení ČSFR je příkladem vyzrálosti obou národů, zní ze Slovenska

01.09. 16:31

Bratislava - Předseda slovenského parlamentu Andrej Danko dnes prohlásil, že klidné rozdělení Československa je příkladem politické vyzrálosti a přátelství obou národů. Slovenský prezident Andrej Kiska a premiér Robert Fico přijetí ústavy 1. září 1992 označili za základ svobodného státu.

S odstupem času je dobře, že bylo Československo rozděleno, přiznal Zeman

27.08. 13:51

Praha - S odstupem času je dobře, že bylo Československo rozděleno, domnívá se prezident Miloš Zeman. Pokud by se tak nestalo, na Slovensku by zůstaly silné nacionalistické skupiny, které by obviňovaly Čechy, že Slováky utlačují.

Při nejhorší jaderné katastrofě na našem území umírali lidé. Příběh hrdinství utajili komunisté

Aktualizovali jsme 26.8.2017, 23:36, 25.08. 10:41

Jaderná elektrárna v Jaslovských Bohunicích nedaleko slovenské Trnavy byla první svého druhu na území někdejšího Československa. Zároveň se ale postarala o největší jadernou katastrofu v Československu. A ačkoliv její příběh vyplynul na povrch až mnoho let po tragických událostech, mezi Čechy i…

Vztahy Česka a Slovenska? Jsou mimořádně skvělé a bratrské, myslí si Zeman

26.08. 10:09

Praha - Prezident Miloš Zeman se domnívá, že Česko a Slovensko mají po téměř čtvrtstoletí od rozdělení společného státu mimořádně skvělé a bratrské vztahy. Jeho odpověď, kterou komentoval dnešní 25. výročí uzavření dohody o rozdělení Československa, tlumočil pro ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Rozpad Československa byl dobrým krokem, říká herec Kňažko

20.08. 12:03

Bratislava - Rozdělení Československa bylo podle herce Milana Kňažka (71) z historického pohledu dobrým krokem a je důležité, že vztahy mezi Slovenskem a Českou republikou zůstaly přátelské.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací