Články k tématu: Chile

Přístav Valparaíso zapálili žháři? 150 domů zničeno, lidé brali nohy na ramena

Aktualizovali jsme 25.12.2019, 21:06, 25.12. 08:58

Nejméně 150 domů v chilském přístavu Valparaíso zničil mohutný lesní požár, který se rozšířil z okolních oblastí do města. Úřady preventivně přerušily dodávky elektřiny zhruba pro 90.000 domácností a evakuovaly několik čtvrtí města na západě této jihoamerické země, informoval dnes server BBC.…

Drakeův průliv se stal osudným pro vojenské letadlo, zahynulo 38 osob

10.12. 16:43

Na jihu Chile se zřítilo vojenské letadlo s 38 lidmi na palubě. Stroj se ztratil z radarů v opuštěné oblasti mezi Jižní Amerikou a Antarktidou. Pátrací tým hledá trosky letadla a přeživší, uvedla s odkazem na chilskou armádu agentura Reuters. Letadlo mířilo z města Punta Arenas na chilskou základnu…

Protesty v Chile. Prezident tvrdí, že policie na vandalizmus sama nestačí.

28.11. 11:36

Protivládní protesty v Chile, které vypukly v polovině října a vyžádaly si nejméně 26 obětí, opět zesílily a provází je na řadě míst i násilí radikálních skupin. Chilský prezident Sebastián Piňera ve středu prohlásil, že policie na vandalismus v ulicích sama nestačí, a vyzval proto parlament, aby…

reklama

Papež kvůli zneužívání odvolal další chilské biskupy

13.10. 16:27

Vatikán dnes oznámil, že papež František zbavil kněžských povinností dva chilské biskupy obviněné v rámci krize kolem sexuálního zneužívání mladistvých chilskými duchovními. Odvoláni byli Francisco José Cox Huneeus a Marco Antonio Órdenes Fernándes, informovala agentura Reuters. Papež od června…

Církev přestřelila? Manuál o slušném chování vyvolal bouři nevole

03.10. 18:22

Chilská katolická církev se omluvila za dokument, který zveřejnilo na internetu minulý týden arcibiskupství v Santiagu de Chile. Popisovalo v něm zásady dobrého chování a vyjmenovávalo praktiky, jichž se mají církevní představitelé vyvarovat, aby se nedopouštěli zneužívání nezletilých. Text vzbudil…

Vatikán kvůli zneužívání dětí sesadil dalšího kněze

16.09. 12:58

Santiago de Chile - Vatikán zbavil úřadu chilského kněze Cristiana Prechta, který je podezřelý z pohlavního zneužívání dětí a který byl už v roce 2012 potrestán kvůli nevhodnému chování vůči nezletilým. Podle agentury AFP to oznámilo arcibiskupství v chilské metropoli. Chilská prokuratura uvedla,…

Rodina diktátora Pinocheta musí vrátit 1,6 milionu dolarů ukradených ze státní kasy

26.08. 20:18

Santiago de Chile - Nejvyšší soud v Chile rozhodl, že vdova po diktátorovi Augustu Pinochetovi a jeho potomci musí vrátit 1,6 milionu dolarů (asi 35,2 milionu korun). Končí tak kauza, která se táhla 14 let.

Neštěstí v Chile: Při požáru domova důchodců zahynulo deset seniorek

14.08. 22:03

Santiago de Chile - Na jihu Chile dnes při požáru zahynulo deset seniorek. Pouze další tři ženy se podařilo z hořících prostor zachránit, přičemž jedna musela být hospitalizována, informovala agentura AP.

Lidé dostanou odškodnění od výrobce toaletního papíru

03.08. 09:24

Santiago de Chile - Papírenský holding CMPC Tissue začal vyplácet všem dospělým Chilanům částku 7000 pesos (zhruba 240 korun) jako odškodnění za to, že několik let profitoval z kartelu na trhu s toaletním papírem.

Zemřel údajně nejstarší muž světa, bylo mu 121 let. Spadl z postele

19.04. 20:33

Santiago de Chile - V Chile tento týden zemřel údajně nejstarší člověk světa, 121letý Celino Villanueva. Muži, který žil přes 20 let v adoptivní rodině, se stal osudným pád z postele, při němž si poranil plíci, informoval dnes britský deník The Guardian.

Ráj astronomů v nebezpečí? Poušť Atacama je ohrožena světelným znečištěním

26.03. 10:58

Santiago de Chile - Poušť Atacama až dosud nabízela ideální podmínky pro sledování oblohy. Světelný smog, který znesnadňuje astronomům práci, už ale dorazil i sem.

Sever Chile postihlo zemětřesení o síle 6,3 stupně

21.01. 09:49

Santiago de Chile - Sever Chile zasáhlo v noci na dnešek zemětřesení o síle 6,3 stupně. Otřesy byly podle agentury EFE cítit i na jihu Peru až ve městě Arequipa.

Na papeže se v Chile svalila kritika. Zastal se biskupa, který zneužíval mladistvé

19.01. 16:11

Santiago de Chile - Sexuální skandál z roku 2011 podkopal vážnost církve v Chile a papežova návštěva měla situaci zlepšit. Pontifik se však zastal biskupa Juana Barrose, což vyvolalo vlnu nevole.

Svatba v letadle. Letušku a stevarda oddal papež František

18.01. 16:40

Santiago de Chile - Papež František dnes cestou na sever Chile oddal v letadle letušku a stevarda, kteří ho od začátku týdne doprovázejí při jeho cestě v této jihoamerické zemi.

Papež František odsloužil mši na jihu Chile, vyzval k jednotě a zmínil oběti diktatury

17.01. 20:24

Santiago de Chile - Papež František dnes navštívil jih Chile, kde žije početná domorodá menšina Araukánců. Při mši, kterou tam odsloužil na vojenském letišti Maquehue u města Temuco, vyzval všechny obyvatele regionu k jednotě. Papež podle programu ve městě poobědvá s několika Araukánci a poté se…

Papež se v Chile zastal domorodců a odsoudil zneužívání dětí

16.01. 15:37

Santiago de Chile - Papež František dnes na návštěvě Chile vyjádřil bolest a hanbu nad sexuálním zneužíváním dětí, kterého se dopustili místní církevní představitelé. Podle papeže je také potřeba naslouchat domorodcům, na které se často zapomíná.

Sesuv půdy na jihu Chile zabil pět lidí

17.12. 09:41

Santiago de Chile - Proud bahna se v sobotu po prudkém nočním lijáku prohnal vesničkou Villa Santa Lucía v horách v jižním Chile a zanechal po sobě nejméně pět mrtvých a 15 nezvěstných.

Unikátní podívaná: Evropská jižní observatoř nabídne lístky na zatmění Slunce

21.11. 08:12

Santiago de Chile - Fanoušci astronomie budou moci v observatoři La Silla v Chile, která je součástí Evropské jižní observatoře (ESO), sledovat úplné zatmění Slunce. Ve středu začne prodej sedmi set lístků, cena je 200 eur (5100 korun).

První kolo prezidentské volby v Chile vyhrál Piňera, utká se se senátorem Guillierem

20.11. 08:53

Santiago de Chile - Prezidentské volby v Chile vyhrál Sebastián Piňera, kandidát pravice. V kole 17. prosince se utká se středolevicovým senátorem Alejandrem Guillierem. Současné prezidentce Michelle Bacheletové končí mandát v březnu příštího roku.

Chile volí nový parlament i prezidenta, šanci má Piňera

19.11. 17:42

Santiago de Chile - V Chile se dnes konají prezidentské a parlamentní volby. Favoritem je podle průzkumů bývalý prezident Sebastián Piňera.

V Chile budou volby, kdo je favoritem?

17.11. 10:01

Santiago de Chile - Favoritem nedělních prezidentských voleb v Chile je podle průzkumů bývalý prezident Sebastián Piňera. Zatím vše nasvědčuje tomu, že v nedělním kole vyhraje.

"Chilský Titanik" objeven. Vrak byl na dně oceánu kousek od pobřeží

10.11. 15:50

Santiago de Chile - Na dně Tichého oceánu u oblasti Coquimbo na severu Chile byl objeven vrak parníku, který se před 95 lety v bouři potopil s více než 400 lidmi na palubě.

Byl Pablo Neruda skutečně otráven? Podle expertů nezemřel na rakovinu

21.10. 09:09

Santiago de Chile – Slavný chilský básník Pablo Neruda nezemřel na rakovinu, jak je uvedeno v úmrtním listu. Oznámil to podle agentury AFP mezinárodní tým expertů. 

Z Venezuely utíkají soudci, Maduro jim vyhrožoval zatčením

20.10. 10:57

Caracas - Pět venezuelských soudců požádalo o azyl v Chile. Prezident Nicolás Maduro jim hrozil zatčením. Několik dalších soudců podle médií prchlo do Spojených států či Kolumbie, osud dalších je nejasný.

reklama
Fotogalerie