Články k tématu: deprese

Jak se epidemie koronaviru podepsala na psychice Čechů? Zde jsou výsledky studie

06.08. 08:54

V době koronavirové nákazy v Česku přibylo lidí s nejméně středně těžkými depresemi a úzkostí. Na počátku epidemie měla příznaky pětina dospělých, tedy zhruba třikrát víc než před nouzovým stavem s nařízenými omezeními. Nejvíc situace dopadala na ženy, mladé lidi a osoby, kterým se propadl příjem.

Lidem s depresí může pomoci nová experimentální léčba

Aktualizovali jsme 24.7.2020, 22:05, 24.07. 09:52

Lidem s depresí může pomoci nová experimentální léčba. Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) budou zkoumat a porovnávat účinky halucinogenu z lysohlávek jako antidepresiva. Jedná se o látku zvanou psilocybin, srovnávat ji budou jako první v Evropě s již používaným antidepresivem s…

Přepíšou se učebnice psychiatrie? Čeští lékaři zpochybňují jednu diagnózu

15.01. 11:55

Výzkum vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zpochybnil existenci diagnózy deprese se sezonním průběhem. Podle této diagnózy se epizody deprese objevují vždy v návaznosti na konkrétní roční období. Nová studie vycházející z údajů o více než jednom milionu hospitalizací sice potvrdila, že…

reklama

Máte v zimě deprese? Vědec přišel s nápadem, jak je porazit

02.01. 19:43

Finům, kteří se během zimního období špatně vyrovnávají s polární nocí, by v budoucnu mohla ve vlacích a dalších prostředcích hromadné dopravy pomáhat světelná terapie. S tímto nápadem přišel podle televize YLE Timo Partonen z finského institutu národního zdraví (THL).

Usmívající se deprese: Vážné duševní onemocnění je časté a velmi nebezpečné

Aktualizovali jsme 19.2.2019, 10:33, 19.02. 10:20

Deprese je vážným duševním onemocněním. Neléčené depresivní stavy mohou vést až k sebevraždě. Ne každá deprese je však stejná. Odborníci rozlišují mnoho druhů, přičemž některé mají vážnější průběh, než jiné. „Usmívající se deprese“ není odborný termín, popisuje však stav, který je poměrně častý a…

Marihuana na pranýři: Může její užívání v mladém věku vést k depresím?

Aktualizovali jsme 14.2.2019, 13:59, 14.02. 09:53

Nová rozsáhlá studie zkoumala vztah mezi depresemi a užíváním marihuany. Vědci došli k závěru, že až v sedmi procentech případů má deprese u dospělých jedinců své kořeny v užívání látky v mladém věku.

Deprese mohou mít i kojenci. Jak rodiče nemoc rozpoznají?

02.12. 20:30

Deprese u dospělých bývá velmi často podceňována. Co však říci, když jde o docela malé dítě? Pro většinu z nás je vždy obtížné si představit, že by dítě, zvláště maličké, mohlo trpět depresemi. Byť to bývá výjimečné, deprese se mohou objevovat již od narození, píše francouzský deník Le Figaro.

Trápí vás podzimní deprese? Splín mohou zahnat správně zvolené potraviny

05.11. 14:55

Málo energie, ospalost, trudnomyslnost a snížení výkonnosti jsou jen některé příznaky změny ročního období. Abychom znovu získali vitalitu a pohodu, poslouží nám dobře výběr pokrmů. Celá řada potravin totiž stimuluje produkci látek, které pomáhají zachovat si dobrou náladu, píše italský deník La…

Nedostatek spánku, práce, výčitky i málo světla. Co vše vás může zlomit?

11.09. 09:57

Špatné návyky, jako je zkracování doby spánku, přílišná konzumace alkoholu nebo výčitky mohou podlomit naše duševní zdraví a vést ke krizi, depresím a stavům úzkosti. Naštěstí se ale některým těmto nástrahám nebo špatným návykům můžeme vyhnout. Upozornil na to italský deník Corriere della Sera.

Proč páchají celebrity sebevraždu? Svět řeší vážný problém s léky

09.06. 19:09

Chicago - Sebevraždy známého amerického šéfkuchaře Anthonyho Bourdaina a módní návrhářky Kate Spadeové tento týden ukázaly, jak moc je potřeba najít efektivnější léčbu klinických depresí. S tím, jak roste dostupnost levných generických antidepresiv, z nichž mnohá mají jen velmi slabý účinek, je…

Fungují antidepresiva? Lékaři mají dobré i špatné zprávy

31.03. 09:59

New York - Někteří lidé věří, že krátkodobé výhody antidepresiv jsou mnohem nižší, než se všeobecně předpokládá, a že z dlouhodobého hlediska mohou tato psychofarmaka více uškodit, než prospět. Jiní naopak věří, že fungují a mohou člověku změnit život. Vyřešit tuto diskusi je mnohem těžší, než by…

Stephen Hawking nechal před smrtí lidstvu zásadní radu. Téměř nikdo si jí nevšiml

Aktualizovali jsme 26.3.2018, 11:13, 26.03. 08:03

Zesnulý britský vědec Stephen Hawking byl především celosvětově známý fyzik, který se zabýval studiem vesmíru. Některé své myšlenky a rady ale směřoval i lidem, které trápí úplně jiné problémy, než černé díry. Ty ale šly většinou do pozadí.

Jsou antidepresiva zbytečná? Lékaři odhalili, zda jsou nejběžnější léky na světě vůbec k něčemu dobré

07.03. 16:50

V uplynulých desetiletích se ve společnosti vedla řada diskuzí o antidepresivech. Někteří pochybovali o jejich účinnosti, jiní se báli jejich nadužívání a množné závislosti. Nová velká studie zveřejněná v magazínu The Lancet usiluje o to, aby tyto debaty zůstaly v klidu a nehnaly se až do extrémů.

Cítíte se osamělí? Svět zachvacuje nová moderní epidemie, může být velmi nebezpečná

22.02. 09:34

Podle vědců se z osamělosti pomalu stává celosvětová moderní epidemie. Velká Británie má dokonce speciální resort ve vládě zvaný Ministr pro osamělost, který vede Tracey Crouchová. Stává se z toho smutný trend? A máme se obávat, že se situace ještě zhorší?

Tajemství deprese: Proč jde o jedinou psychickou nemoc, kterou trpí i zvířata?

03.02. 10:50

Jen těžko si představit nějakou psychickou nemoc u zvířat. Zvýšená agresivita by se sice dala považovat za poruchu, většinou ale vyplývá z přirozené povahy zvířat. Oproti tomu deprese byla donedávna výhradně lidskou záležitostí. Jak se nyní ukázalo, netrpíme jí sami.

Kritické období přichází. Proč máme zimní deprese a jak na ně vyzrát?

11.12. 10:30

Řím - U mnoha lidí se nálada mění podle ročního období, u některých jde ale o skutečnou chorobu. Nejrozšířenější je zimní deprese. Touto nemocé trpí především ženy v dospělém věku: jde o 80 procent z celkového počtu postižených.

Konec zimnímu splínu. Nedostatek světla na lidi působí depresivně

14.10. 11:49

Paříž - Mnoho lidí trpí sezónními depresemi. Ovšem pozor. Tento stav nelze směšovat se skutečnými depresemi, které nemají co dělat s počtem slunečních hodin za den.

Stres, úzkost, nespavost vás mohou zabít. Jak si pomůžete sami?

Aktualizovali jsme 11.10.2017, 22:09, 11.10. 10:55

V souvislosti se stále uspěchanější dobou trpí stále více lidí určitou formou psychických problémů. Může jít o stres, úzkost, nespavost, ale i počínající deprese. Ideálním řešením je v těchto případech návštěva psychologa, ne každý ale má tu možnost.Jak si mohou takoví lidé pomoci sami?

Stěžujete si na nedostatek spánku? Podle vědců to může být prospěšné

Aktualizovali jsme 30.9.2017, 18:13, 30.09. 10:30

Pro toho, kdo trpí častými depresemi, mají vědci kontroverzní lék. Příliš dlouhý spánek nebo chronická nespavost může vaše stavit jenom zhoršit. Pokud ale spánek úplně vynecháte a budete ho šidit den co den, vaše deprese mohou zmizet.

Drogy budou pomáhat? V Česku by se mohl testovat vliv lysohlávek na léčbu deprese

30.09. 12:52

Washington - Americké úřady klasifikují extázi (MDMA) jako drogu první kategorie, společně například s heroinem. Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) však projevil ochotu zpřístupnit MDMA osobám s duševními problémy. Látka navozuje euforické a empatické stavy, je proto oblíbená u návštěvníků…

Mlsáte rádi? Ze sladkostí se můžete zbláznit, zjistili vědci

Aktualizovali jsme 1.8.2017, 22:10, 01.08. 09:05

Vědci zjistili, že muži, kteří jedí množství potravin bohatých na cukry, mají větší riziko, že se u nich vyvinou mentální poruchy v porovnání s ostatními muži. Jedná se o problémy jako úzkostná porucha či deprese. U žen tomu tak není.

Muži a ženy prožívají deprese jinak, zjistili vědci

25.07. 10:13

Londýn/Paříž - Úroveň psychického utrpení je u mužů a žen sice stejná, ale vyjadřují je jinými způsoby: deprese a úzkosti jsou častější u žen, zatímco závislé chování (alkohol, drogy, hry) se více vyskytuje u mužů. Ukázala to studie britských neurologů.

Terapie nahotou, sexem i hračkami? Originální způsoby, jak se zbavit depresí

17.07. 08:57

Deprese patří do psychických nemocí, které se v současnosti dají velmi dobře léčit. Depresemi trpí dle odhadů až 30% populace. Často ale lépe než medikamenty pomáhají terapie nejrůznějších druhů.

Deprese je dědičná? Dlouholetá studie odhalila zajímavou skutečnost

05.05. 18:34

Deprese patří k vážným zdravotním problémům, které se začínají podrobně zkoumat až v moderní době. Nová studie, na kterou upozornil server Science Daily a která byla publikována v lékařském časopise American Journal of Psychiatry, varuje, že děti rodičů s depresemi mají samy větší riziko depresí.

reklama
Fotogalerie