Články k tématu: EU

Srbský prezident chce urovnat vztahy s Kosovem

22.12. 17:58

Bělehrad - Srbský prezident Aleksandar Vučić chystá návrh urovnání vztahů s Kosovem, předložit by ho chtěl do dubna příštího roku. Spor o Kosovo je největší překážkou vstupu Srbska do Evropské unie, který Vučić označil za svůj hlavní cíl.

Nový ministr vnitra kvóty odmítá, chce být aktivnější uvnitř EU

22.12. 16:37

Praha - Nový ministr vnitra Lubomír Metnar nesouhlasí se systémem povinných uprchlických kvót, který předloni schválila EU. Proti předchozí vládě chce najít lepší model, který by proti migraci fungoval. Česko přijalo jen 12 migrantů.

Brusel znovu prodloužil hospodářské sankce vůči Rusku

21.12. 16:48

Brusel/Moskva - Členské země EU prodloužily do 31. července 2018 hospodářské sankce vůči Rusku. Poprvé byly uvaleny v roce 2014 v souvislosti s postupem Moskvy v ukrajinské krizi.

reklama

U brexitu ukazuje EU jednotu, spory v jiných oblastech ale dál trvají

21.12. 12:53

Brusel - Uplynulých 12 měsíců jednoznačně ukazuje, jak zásadní událostí je už nyní pro Evropskou unii odchod Británie v březnu 2019. Dalšími velkými faktory, které dění v EU nepřestávají ovlivňovat, je migrační krize a rozpory mezi západními a východními zeměmi bloku.

Babišova zahraniční politika? Odborníci nadšeni nejsou, chybí prý konkrétní závazky

20.12. 18:36

Praha – Experti poukazují na to, že v programovém prohlášení menšinové vlády Andreje Babiše (ANO) chybí konkrétní závazky pro českou zahraniční politiku. V přibližně třicetistránkovém dokumentu se o zahraniční politice Česka píše na necelých dvou stránkách. 

Přechodné období po brexitu? EU zveřejnila detaily

20.12. 16:00

Brusel - Přechodné období po britském odchodu z EU na konci března 2019 by nemělo trvat déle než do 31. prosince 2020 a po celou tuto dobu by Spojené království pokračovalo v celní unii i jednotném trhu se všemi jeho svobodami. Tento postoj Evropské komise odráží i pohled podnikatelů, kteří v…

Rakouský kancléř Kurz jednal v Bruselu, chce přispět ke snížení napětí mezi zeměmi EU

20.12. 15:49

Brusel - Nový rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes přijel do Bruselu, kde jednal s předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim. Rakousko chce podle šéfa rakouských lidovců (ÖVP) přispět ke snížení napětí mezi členskými státy EU z její západní a východní části.

V Polsku dochází k porušení práva? EU chce Varšavě sebrat hlasovací privilegium

20.12. 15:06

Brusel - V Polsku hrozí jasné riziko závažného porušení vlády práva. Evropská komise proto spustila zatím nikdy nepoužitý postup, na jehož konci zemi hrozí pozastavení hlasovacích práv v EU.

Uber je jako běžné taxi, firmu lze regulovat, potvrdil evropský soud

20.12. 13:15

Lucemburk - Soudní dvůr EU dnes rozhodl, že Uber je přepravní služba, a musí tedy žádat o licenci a povolení podle příslušných zákonů zemí unie. Firma v reakci uvedla, že verdikt nenaruší způsob, jakým své služby nabízí.

Eurokomise možná chystá mimořádné řešení sporu s Varšavou o právní stát

20.12. 07:58

Brusel - Evropská komise by dnes mohla navrhnout členským zemím EU hlasování o tom, zda v Polsku existuje trvající riziko vážného porušování základních hodnot unie.

Brusel se musel přiznat: Jen peníze nestačí k tomu, aby se zastavil příliv uprchlíků

18.12. 11:49

Brusel - Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos varuje před uprchlíky. Podle něj není moudré myslet si, že migranti zůstanou na druhé straně Středozemního moře, pokud se budou na řešení krize nabízet jen finanční prostředky.

Peníze uprchlíky nezastaví, připravte se na nejhorší, varuje vědec

Aktualizovali jsme 17.12.2017, 22:17, 17.12. 10:49

Brusel - Je načase, aby si Evropa uvědomila, že se z uprchlické krize nemůže vykoupit. Veškeré vynaložené peníze slouží jenom k tomu, aby se příchod uprchlíků oddálil, udržet je mimo Evropu je však nemožné, tvrdí profesor Alim Baluch. Jeho slova potvrzuje i šéf evropské diplomacie Federica…

Brusel ostře: Nikdy se kvót nevzdáme. Strhne se boj o migranty?

Aktualizovali jsme 16.12.2017, 22:15, 16.12. 11:43

Brusel - Předseda Evropské rady Donald Tusk navrhl, aby členské státy Evropské unii označily uprchlické kvóty za neefektivní. To se ovšem nelíbí řadě europoslanců, kteří ho neváhají ani pořádně zasypat kritikou. V Bruselu se tak nyní svádí nová bitva o budoucnost Evropy a přijímání uprchlíků.

Le Penová chce konec EU. Vyzvala k jejímu zničení

16.12. 20:17

Praha - Evropská unie je v současné podobě podle šéfky francouzské Národní fronty Marine Le Penové u konce s dechem. Protiimigrační strany by to měly využít a v příštích evropských volbách ji porazit zevnitř.

Protiimigrační strany v Praze žádají Evropu suverénních národů

16.12. 18:13

Praha - Odmítání současné podoby EU, varování před údajnou muslimskou kolonizací Evropy či vize spolupráce suverénních národních států patřily k tématům, které dnes v Praze spojovaly lídry evropských protiimigračních stran.

Ohrožení evropské civilizace je hloupost, tvrdí Juncker a dál se bije za uprchlíky

15.12. 15:54

Brusel - Dnes skončil dvoudenní summit EU, který krom brexitu řešil i migrační ktizi. Čtvrteční večerní debata prezidentů a premiérů ukázala, že hledání kompromisu v otázce přerozdělování migrantů podle kvót bude velmi těžké. Prohlásil to dnes předseda Evropské rady Donald Tusk.

Evropská unie potvrdila začátek druhé fáze brexitu

15.12. 14:09

Brusel - Prezidenti a premiéři 27 zemí EU dnes souhlasili s posunutím vyjednávání o brexitu do druhé fáze, tedy k rozhovorům o podobě přechodného období a o budoucích vztazích. Přesný právní text smlouvy, která bude řešit zachování práv občanů EU v Británii po brexitu, finanční vyrovnání a režim na…

Summit EU o migraci spory neodstranil. Někteří byli dost agresivní, přiznává Babiš

15.12. 08:26

Brusel - První den summitu EU neskončil dobře. Jednání se protáhlo do noci a politici při odchodu neskrývali, že pohledy zemí se liší především ve "vnitřním rozměru" migrační problematiky, tedy ohledně vzájemné solidarity mezi členskými státy. Zklamaná byla především německá kancléřka Angela…

Státy EU na status Jeruzaléma názor nezměnily

15.12. 08:04

Brusel - I poté, co Spojené státy uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele, lídři zemí Evropské unie nezmění svou pozici. Shodli se na tom při dnešním večerním jednání.

Země EU podpořily další prodloužení sankcí vůči Rusku

14.12. 21:54

Brusel - V otázce prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku je Evropská unie jednotná. Večer to na twitteru uvedl šéf unijních schůzek Donald Tusk.

Maďarsko takové ultimátum naposledy dostalo od Hitlera, zní z Budapešti kvůli federaci Evropy

14.12. 21:11

Budapešť – Vysoce postavený maďarský vládní činitel János Lázár dnes přirovnal šéfa německých sociálních demokratů (SPD) Martina Schulze k Hitlerovi. Podobně se podle agentury AP vyjádřil i bývalý maďarský místopředseda Evropského parlamentu László Surján.

Prezidenti a premiéři 25 zemí EU potvrdili užší spolupráci v obraně

14.12. 21:08

Brusel – V Bruselu se dnes sešli premiéři či prezidenti 25 zemí Evropské unie. Na okraj prosincového summitu potvrdili stálou posílenou spolupráci svých zemí v obranné oblasti.

Babiš se seznamuje s evropskými politiky v Bruselu. S Ficem mluvil slovensky

14.12. 19:22

Brusel - Nový český premiér Andrej Babiš si dnes v Bruselu potřásl pravicí s řadou evropských politiků. Už před odletem na summit Babiš novinářům řekl, že s některými premiéry či prezidenty se dnes bude snažit navázat osobní kontakty a domluvit bilaterální jednání, řadu z nich prý ale už zná.

Země EU slíbily přesídlit až 40.000 migrantů držených v Libyi

14.12. 19:20

Brusel - Přesídlení až 40.000 z migrantů momentálně držených v Libyi slíbily umožnit členské země Evropské unie. Podmínkou je, že budou tyto osoby způsobilé k získání ochranného statusu. 

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací