Články k tématu: Jižní Súdán

Kvůli bojům v Jižním Súdánu muselo opustit domov dalších 25.000 lidí

27.04. 08:08

Juba – Kvůli úterních bojům ve městě Kodok v Jižním Súdánu bylo vysídleno nejméně 25 tisíc lidí. S odkazem na dnešní prohlášení Lékařů bez hranic o tom informovala agentura AP.

Krize v Jižním Súdánu: Hladomor sužuje tisíce obyvatel a vyhání děti ze škol

21.04. 14:59

Juba - Děti v Jižním Súdánu mají problémy se učit. Trpí totiž hlady kvůli nedostatku potravin. Řada z nich kvůli tomu odchází ze škol, píše agentura AP.

Skupina sto uprchlíků zajala 13 pracovníků OSN, chtějí je vyměnit za cestu do jiného státu

19.04. 08:06

Goma (Kongo) - Sto neozbrojených uprchlíků z Jižního Súdánu na východě Konga zajala 13 pracovníků mise OSN. Chtějí je používat jako rukojmí pro převoz do jiného státu.

reklama

Hladomor v Africe a Jemenu se zhoršuje, hrozí další uprchlická krize

11.04. 13:55

Ženeva - OSN dnes opět varovala před hladomorem, který sužuje části Somálska, Jižního Súdánu, Nigérie a Jemenu. Kromě masových úmrtí hrozí další eskalace uprchlické krize.

Krvavý útok: V Jižním Súdánu bylo zabito šest humanitárních pracovníků

27.03. 08:07

Nairobi - V Jižním Súdánu se v sobotu odehrál nejsmrtelnější útok na humanitární pracovníky od začátku občanské války před více než třemi lety. Během cesty z jihosúdánské metropole Džuba do města Pibor bylo zabito šest humanitárních pracovníků.

Uganda zažívá migrační krizi. Denně přichází 3000 lidí

23.03. 17:52

Kampala - Uganda zažívá vážnou uprchlickou krizi, protože do země podle OSN každý den proudí na 3000 uprchlíků z Jižního Súdánu. Někteří nově příchozí běženci žijí pod plachtami, na které žhne slunce. Začínají se potýkat s nedostatkem potravin a pitné vody. 60 procent uprchlíků tvoří děti.

V Jižním Súdánu havarovalo letadlo, čtyři lidé se zranili

20.03. 20:57

Juba - Letadlo se 44 lidmi na palubě dnes havarovalo při přistání na letišti ve městě Wau, na severozápadě Jižního Súdánu. Nejméně čtyři lidé utrpěli zranění, žádné mrtvé si nehoda nevyžádala.

Ozbrojenci v Etiopii zabili 28 lidí a unesli 43 dětí, hrozí občanská válka

15.03. 17:22

Addis Abeba - Jihosúdánští ozbrojenci vtrhli na území sousední Etiopie, kde zabili 28 lidí a unesli 43 dětí. Jihosúdánské a etiopské kmeny na sebe v oblasti Gambella útočí už roky. Nyní je situace tak vážná, že hrozí občanská válka.

OSN varuje: Jižní Súdán je na prahu genocidy, trápí ho hladomor. Nic se tu neděje, oponuje vláda

08.03. 09:17

Juba - Jižním Súdánem v současné době zmítá hladomor, kvůli etnickému násilí se nejmladší stát světa navíc ocitá na prahu genocidy. Uvádí to zpráva Rady OSN pro lidská práva, že které cituje agentura AP.

Jižní Súdán se potýká s migrační krizí, lidé prchají před sexuálním násilím

02.03. 10:28

Palorinya (Uganda) - S uprchlickou a humanitární krizí se potýká několik afrických zemí. Například od léta 2016 uteklo před násilím v Jižním Súdánu do Ugandy zhruba půl milionu lidí.

Propuštění Jaška ze Súdánu je úspěch diplomacie, myslí si Sobotka

27.02. 13:24

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil propuštění Čecha Petra Jaška odsouzeného v Súdánu za skvělý úspěch české diplomacie.

Praha za propuštění Petra Jaška obnoví vztahy se Súdánem, oznámil Zaorálek

27.02. 09:10

Praha - Součástí dohody o propuštění českého občana Petra Jaška ze súdánského vězení bylo podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) obnovení česko-súdánských vztahů v ekonomické i bezpečnostní oblasti.

Súdán propustil vězněného Čecha Jaška, přijede se Zaorálkem

26.02. 18:50

Chartúm/Praha - Súdánský prezident Umar Bašír nařídil propuštění Čecha Petra Jaška, který byl v zemi odsouzen k mnohaletému trestu vězení.

Jihosúdánská armáda platí neexistující vojáky

27.01. 11:09

Džuba - Americká neziskovka Enough Project upozornila na závažný problém v armádě Jižního Súdánu. Prý je prolezlá korupcí, což má mimo jiné za následek pokračování násilí v africké zemi.

Jižnímu Súdánu hrozí genocida, OSN chce do země poslat 4000 vojáků

24.01. 13:14

Džuba - Bezpečnostní situace v Jižním Súdánu se zhoršuje každým dnem. Rada bezpečnosti OSN proto navrhla vyslat do africké země kontingent 4000 vojáků. Ten by měl posílit současnou mírovou misi, která čítá 12 tisíc vojáků.

Situace v Jižním Súdánu je špatná, hrozí etnické čistky, varuje OSN

01.12. 20:16

Juba/Ženeva/Johannesburg - Expertka Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) Yasmina Sookaová podnikla desetidenní cestu do Jižního Súdánu. Po návratu z nejmladšího státu světa konstatovala, že obyvatelé některých oblastí země čelí etnickým čistkám a dalším násilnostem.

Jižní Súdán útočí na civilisty, chystá velkou ofenzivu, varuje diplomat USA

30.11. 15:06

Juba - Americký velvyslanec při Radě OSN pro lidská práva (UNHRC) Keith Harper dnes v Ženevě varoval, že vláda Jižního Súdánu útočí na jihu země na civilisty a chystá v oblasti velkou ofenzivu. Jihosúdánská diplomacie to obratem popřela.

Neznámí útočníci zabili v Jižním Súdánu 21 civilistů

10.10. 19:21

Juba - V Jižním Súdánu zavraždili neznámí útočníci 21 civilistů.

Jižní Súdán pod tlakem OSN odsouhlasil mírové síly na svém území

04.09. 20:28

Juba - Jihosúdánská vláda původně odmítala rozmístění mezinárodních mírových jednotek na svém území, pod tlakem OSN ale nakonec svolila.

Jižní Súdán se chystá na konflikt, tvrdí OSN. Shání dětské vojáky

19.08. 14:50

Juba - Podle interního dokumentu OSN vláda Jižního Súdánu minulý týden rekrutovala dětské vojáky. To by mohlo dokazovat přípravy na obnovení bojů s přívrženci bývalého viceprezidenta Rieka Machara. Mezinárodní trestní soud (ICC) považuje za válečný zločin rekrutování dětí a mladistvých do 15 let.

Vůdce súdánských rebelů Machar uprchl ze země

18.08. 09:04

Juba - Vůdce jihosúdánských povstalců a bývalý viceprezident Riek Machar uprchl ze země. Vláda prezidenta Salvy Kiira tento týden schválila přijetí nových mírových sil OSN, které mají přispět k uklidnění situace.

Tisícovky mírových jednotek OSN posílí Jižní Súdán

13.08. 02:16

New York/Juba - V Jižním Súdánu se posílí mírové jednotky, a to rovnou o několik tisíc. Rozhodla o tom rada bezpečnosti OSN, která zasedala v New Yorku.

V Jižním Súdánu hrozí epidemie cholery. Úřady už se připravují na nouzový plán

19.07. 14:12

Juba - Jížní Súdán, kde i přes uklidnění situace stále hrozí občanská válka, se navíc potýká s epidemií cholery. Zemřelo již 11 lidí a podle zdravotníků bude mnohem hůř.

Příměří v Jižním Súdánu se zatím dodržuje, napětí je ale velké

12.07. 14:46

Juba - Obě znepřátelené strany v Jižním Súdánu zatím dodržují příměří, k němuž v pondělí vyzvali prezident Salvo Kiir a viceprezident a bývalý povstalecký vůdce Riek Machar. Humanitární situace v metropoli ale zůstává špatná.

reklama
Fotogalerie