Články k tématu: Tchaj-Wan

Čína vrací úder Hřibovi. Šanghaj utnula oficiální styky s Prahou

Aktualizovali jsme 14.1.2020, 14:04, 14.01. 09:33

Čínské finanční centrum Šanghaj dnes oznámilo, že pozastavuje veškeré oficiální styky s Prahou. Informovala o tom agentura Reuters. Česká metropole totiž podepsala partnerskou smlouvu s tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí a Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií. Snaží se přitom zabránit…

Prezidentka Tchaj-wanu obhájila mandát. Čína vyhrožuje, Pompeo gratuluje

Aktualizovali jsme 11.1.2020, 20:59, 11.01. 15:45

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v dnešních prezidentských volbách obhájila svůj mandát na další čtyřleté období. Její hlavní oponent Chan Kchuo-jü porážku přiznal a řekl, že soupeřce telefonicky poblahopřál. Oznámily to agentury AFP a AP, podle nichž voliči podpořili prezidentku v její…

Vojenský vrtulník spadl na Tchaj-wanu. Mezi mrtvými je i šéf armády

Aktualizovali jsme 2.1.2020, 11:07, 02.01. 08:41

Při nehodě armádního vrtulníku na Tchaj-wanu dnes přišlo o život osm lidí, včetně náčelníka generálního štábu Šen I-minga a dalších vysoce postavených představitelů armády. Uvedlo to místní ministerstvo obrany. Havárii přežilo pět ze 13 lidí, kteří vrtulníkem cestovali.

reklama

"Válka" proti Číně pokračuje: Praha uzavře přátelství s Tchaj-pej. Získá luskouna?

Aktualizovali jsme 2.12.2019, 14:20, 02.12. 13:37

Praha uzavře sesterskou smlouvu s tchaj-wanským hlavním městem Tchaj-pej. Smlouva se bude týkat ekonomické, obchodní a kulturní spolupráce. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Smlouvu musí ještě 12. prosince schválit pražští zastupitelé. Praha letos v říjnu ukončila…

Čína vyhlásila nejvyšší stupeň výstrahy, žene se supertajfun Lekima

09.08. 09:19

Čínský meteorologický ústav v noci na dnešek vyhlásil nejvyšší stupeň výstrahy kvůli supertajfunu Lekima, který provází vítr o rychlosti 190 kilometrů v hodině a který by měl zasáhnout východočínskou pobřežní provincii Če-ťiang v sobotu.

USA prodají Tchaj-wanu tanky a rakety. Čína bude zuřit!

09.07. 08:54

Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej tanků, raket a dalšího armádního vybavení Tchaj-wanu. Podle agentury Reuters o tom v pondělí informoval Pentagon. Očekává se, že proti obchodu v celkové odhadované hodnotě 2,2 miliardy dolarů (46,5 miliard korun) bude protestovat Čína, která považuje…

Peking se pustil do Američanů: Válka by byla katastrofální. Snaha rozdělit Čínu neuspěje

02.06. 09:08

Čínský ministr obrany Wej Feng-che dnes v závěru bezpečnostního fóra, které se koná v Singapuru, kritizoval americkou podporu samostatného Tchaj-wanu a námořní operace Spojených států v Jihočínském moři. Zároveň však vysoce postavený čínský politik poznamenal, že válka mezi Čínou a USA by byla…

Sexuální výlet primátora Hříba? Komunista Filip by si měl dát opáčko ze zeměpisu

29.05. 09:31

Opoziční poslanci chtěli na včerejší schůzi sněmovny projednávat cestu Zdeňka Ondráčka (KSČM) na Donbass, kde přijal pocty separatistické vlády podporované Ruskem nicméně neuznané mezinárodním společenstvím. Předseda komunistů Vojtěch Filip vystoupil na jeho obranu, na což záhy zareagoval pražský…

Americká provokace? Vojenské lodě propluly Tchajwanským průlivem, Číně se to nelíbí

23.05. 08:25

Dvě plavidla amerického námořnictva proplula Tchajwanským průlivem, který odděluje ostrov Tchaj-wan od pevninské Číny. V noci na dnešek to oznámila americká armáda. Agentura Reuters poznamenala, že tento krok vyvolá nelibost Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřenou provincii.

Čína použije sílu k nastolení svrchovanosti, hrozí prezident Si Tchaj-wanu

02.01. 10:50

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes prohlásil, že Tchaj-wan je součástí Číny. Lidé na obou stranách Tchajwanského průlivu by podle něj měli usilovat o "opětovné sjednocení". Si to podle agentury Reuters uvedl v projevu, předneseném u příležitosti 40. výročí klíčového prohlášení, které vedlo k…

Tchaj-wan vyzval Peking, aby respektoval demokracii

01.01. 11:37

Čína musí využít mírových prostředků ve vztahu s Tchaj-wanem a musí respektovat jeho demokratické hodnoty, prohlásila v noci na dnešek SEČ v novoročním projevu tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Zároveň podle agentury AP zdůraznila, že výsledky nedávných místních voleb, ve kterých utrpěla…

Neštěstí na Tchaj-wanu: Při vykolejení vlaku 17 mrtvých a 126 zraněných

21.10. 14:40

Vykolejení vlaku na severovýchodě Tchaj-wanu si vyžádalo životy nejméně 17 lidí a dalších 126 jich bylo zraněno. S odvoláním na úřady o tom napsala agentura Reuters.

Šéf Pentagonu Mattis navštíví Peking, nedávno obvinil Čínu ze zastrašování

24.06. 09:55

Washington - Šéf Pentagonu Jim Mattis příští týden zavítá do Pekingu, americko-čínské vztahy přitom nejsou v současnosti právě nejlepší. Vedle obchodní války mají USA a Čína spor ohledně prodeje amerických zbraní na Tchaj-wan a kvůli čínské militarizaci ostrovů v Jihočínském moři, píše agentura AP.

Firma vyráběla trička, na nichž byla mapa Číny bez Tchaj-wanu, teď se omlouvá

15.05. 16:53

Peking - Americká oděvní firma Gap se dnes omluvila Pekingu za prodej triček, na nichž je zobrazena mapa Číny, která nezahrnuje ostrov Tchaj-wan. Ten Peking považuje za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.

Asijská Watergate? Tchajwanský exprezident jde do vězení kvůli odposlechům

15.05. 14:42

Tchaj-pej - Bývalý tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou byl dnes odsouzen ke čtyřem měsícům vězení za vyzrazení tajných informací, které byly získány odposlechy politických oponentů. Exprezident Ma uvedl, že se proti verdiktu odvolá. Podle agentury Reuters navíc soud sdělil, že na základě…

Čínské námořnictvo uspořádalo u Tchaj-wanu manévry, střílelo se ostrými

18.04. 16:42

Peking - Čínské vojenské námořnictvo dnes uspořádalo v blízkosti Tchaj-wanu manévry s ostrou palbou. Čínská státní média cvičení označila za varování tchajwanským politickým vůdcům, aby nepodnikali kroky směřující k nezávislosti ostrova.

Počet obětí zemětřesení na Tchaj-wanu vystoupal na 15

11.02. 09:14

Tchaj-pej - Počet obětí úterního zemětřesení na Tchaj-wanu dosáhl 15 po nalezení dalších tří těl v sutinách částečně zříceného domu v turistickém městě Chua-lien.

Počet obětí po zemětřesení na Tchaj-wanu vzrostl 12 obětí

09.02. 12:22

Tchaj-pej - Na 12 vzrostl počet obětí úterního zemětřesení o síle 6,4 stupně v tchajwanském turistickém městě Chua-lien. Záchranáři od čtvrtka nalezli další dvě těla v částečně zhrouceném hotelu a stále hledají pětičlennou rodinu. Mezi 273 zraněnými jsou dva občané Česka.

Zemětřesení na Tchaj-wanu: 10 mrtvých a mnoho osob nezvěstných

08.02. 09:19

Chua-lien (Tchajwanú - V sutinách zničených budov ve městě Chua-lien po úterním zemětřesení o síle 6,4 stupně přišlo o život deset lidí a dalších 58 se stále pohřešuje. Mezi 267 zraněnými jsou dva občané Česka. Jejich zranění nejsou vážná.

Tchaj-wan zasáhlo druhé silné zemětřesení

07.02. 18:12

Tchaj-pej - Tchaj-wan dnes postihlo už druhé zemětřesení za posledních 24 hodin, otřesy o síle 5,7 stupně zasáhly stejně jako v úterý východní část ostrova.

Po zemětřesení na Tchaj-wanu je 170 pohřešovaných. Zranění utrpěli i Češi

07.02. 08:02

Tchaj-pej - Při úterním zemětřesení na Tchaj-wanu, které mělo sílu 6,4 stupně, utrpělo zranění přes 200 lidí. Kromě místních jsou mezi nimi také občané Česka, Japonska a Číny. 170 osob je nezvěstných.

Tchaj-wan zasáhlo silné zemětřesení

06.02. 19:48

Tchaj-pej - Tchaj-wan dnes zasáhlo zemětřesení o síle 6,4 stupně. Ohnisko bylo 22 kilometrů severovýchodně od města Chua-lien v hloubce jednoho kilometru.

Tchaj-wan zasáhlo silné zemětřesení, oběti hlášeny nejsou

04.02. 18:00

Tchaj-pej - Východní pobřeží Tchaj-wanu dnes zasáhlo silné zemětřesení. Prozatím nejsou hlášeny žádné oběti a ani škody.

Tchaj-wan zasáhlo zemětřesení o síle 5,7 stupně, ohnisko bylo poblíž metropole

17.01. 10:19

Tchaj-pej - Tchajwanskou metropoli dnes postihlo zemětřesení o síle 5,7 stupně. Ohnisko otřesů bylo v hornaté oblasti asi 12 kilometrů severně od Tchaj-peje v hloubce 140 kilometrů.

reklama
Fotogalerie