Články k tématu: zdraví

SZÚ: Česko je na hranici epidemie akutních respiračních infekcí

12.12. 12:33

Česko je na hranici epidemie akutních infekcí dýchacích cest, v mezitýdenním srovnání se nemocnost zvýšila o pětinu a lékaři se častěji setkávají i s chřipkou. ČTK to dnes sdělila mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Štěpánka Čechová. Mezi akutní respirační infekce lékaři počítají chřipku, RS…

SZÚ: Češi solí až třikrát víc než je zdravé, což vede ke zvýšení krevního tlaku

18.11. 12:12

Češi solí až třikrát víc než je zdravé, doporučených je denně maximálně pět gramů. Na slanou stravu si zvykají už malé děti, které ji pak dál vyžadují a vytvářejí si riziko srdečních nemocí v dospělosti. V tiskové zprávě to dnes uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Neurolog: Léky na bolest hlavy v nadměrném množství ji mohou i způsobovat

06.06. 13:00

Užívání nadměrného množství léků na bolest hlavy může paradoxně tuto bolest i způsobovat. Problém s ním mají například pacienti s migrénou. V tiskové zprávě registru léčby pacientů s migrénou RegMig to uvedl neurolog z Ústřední vojenské nemocnice Tomáš Nežádal, který je předsedou Sekce pro…

reklama

Nemocné ledviny nemusíte rozpoznat. Jak o ně pečovat a kdy zajít k lékaři?

12.03. 18:37

Na druhý čtvrtek v březnu připadá Světový den ledvin. Jeho cílem je zvyšovat povědomí veřejnosti o nemocech ledvin, jejich včasné diagnostice a možnostech léčby. Chronickým onemocněním tohoto orgánu trpí na světě 10–15 % lidí, a to bez ohledu na věk. Jak pečovat o ledviny, co jim škodí a co naopak…

Zdraví a vitalita jako vaše cesta k sebevědomí. Jak na to?

10.03. 04:53

Komerční sdělení (Globe24.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah).

Pečujte o své zdraví a krásu i ve vyšším věku. Tyhle kroky jsou nejzásadnější

05.11. 14:41

Komerční sdělení (Globe24.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah).

Desetina pacientů po infarktu má do tří let další příhodu

26.08. 14:24

Desetina pacientů, kteří prodělali srdeční infarkt, má do tří let další takovou příhodu. Zhruba každý dvacátý s prodělaným infarktem pak během této doby z kardiovaskulárních příčin zemře. Část následných příhod je způsobena tím, že pacienti nedodržují doporučenou léčbu. Novinářům to dnes řekl…

Vědci popsali mechanismus, který ovlivňuje účinnost imunoterapie

24.08. 16:06

Vědci a lékaři z brněnských pracovišť popsali dosud neznámý mechanismus, který v konečném důsledku ovlivňuje účinnost imunoterapie. Jde o nákladnou léčbu některých typů rakoviny. Objev by mohl zvýšit účinnost personalizované léčby, informovala dnes ČTK Ester Jarour z institutu CEITEC Masarykovy…

Třicet procent dětí do šesti let se potýká s vadou nohy, uvádí odborníci

22.08. 19:19

S vadou nohy se potýká 30 procent dětí do šesti let. V dospělosti má získané vady 50 procent populace. V Brně na módních veletrzích Styl a Kabo se na tom dnes shodli lékaři, podiatři pečující o zdraví nohou i výrobci a prodejci obuvi.

Studie: Uzávěry lidskému zdraví nejspíš neškodí víc než koronavirus

20.07. 12:48

Karanténní opatření přijímaná v boji proti koronaviru pravděpodobně nepředstavují vyšší riziko pro lidské zdraví než pandemie samotná. Vyplývá to ze studie amerických vědců, uveřejněné v odborném časopise BMJ Global Health. Studie na mezinárodních datech zkoumala dopady uzávěr na úmrtnost,…

Lékaři po epidemii zaznamenali nárůst problémů se žaludkem či játry

08.06. 15:24

Lékaři v době končící epidemie covidu-19 zaznamenali u pacientů víc problémů ze žaludkem, žlučníkem či játry. Souvisí často s omezením pohybu v době lockdownu, vyšší konzumací jídla či alkoholu. Většina lidí přibrala za první vlny epidemie i několik kilogramů, roli hrálo i odkládání naplánovaných…

Většina lidí se dál obává o zdraví blízkých, ukázal průzkum

19.05. 12:53

S ohledem na šíření nemoci covid-19 se nejvíce lidí, čtyři pětiny, dál obávají o zdraví svých blízkých a omezení zdravotní péče pro pacienty s jinými nemocemi než koronavirus. Vyplynulo to z dubnového zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V porovnání s jeho únorových průzkumem se…

Nakažlivější britská mutace koronaviru se může lišit i příznaky

27.01. 14:40

Příznaky u lidí nakažených covidem-19 se podle britského průzkumu liší podle toho, zda pacienty zasáhla britská mutace nebo původní covid. Ti s britskou mutací mají častěji kašel, bolí je v krku a jsou unavení. Ztráta chuti a čichu je u nich naopak méně častá, píše agentura Reuters.

Obézní lidé a nemoc covid-19. Co odhalil nejnovější průzkum?

14.01. 15:34

Tři čtvrtiny obézních lidí vnímají svou tělesnou hmotnost jako riziko zhoršeného průběhu onemocnění covid-19. Nad rámec doporučených opatření se však chrání jen dvě třetiny z této skupiny lidí. Většina se však rozhodla, že v tomto roce změní svůj životní styl, upraví svůj jídelníček a zhubne.…

Virus versus koronavirus. Odborníci naznačili, zda v ČR propukne i epidemie chřipky

09.01. 10:33

V Česku zatím v nynější zimní sezoně nebyl zaznamenán virus chřipky. Podle odborníků se dá očekávat, že chřipková sezona bude letos mírná a výskyt viru chřipky nevýznamný. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla Klára Doláková z tiskového oddělení Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Koronavirus: Největší hrozba pro psychiku od 2. světové války, varuje odborník

27.12. 21:25

Pandemie covidu-19 a s ní spojené společenské restrikce jsou největší hrozbou pro psychické zdraví širokých vrstev obyvatelstva od druhé světové války. Dopady krize na své mentální rozpoložení budou lidé pociťovat ještě roky poté, co se samotný virus podaří dostat pod kontrolu. Podle listu The…

Vakcína proti covidu může být rizikem pro alergiky. Lékař se o tom přesvědčil na vlastní kůži

26.12. 18:46

Ve Spojených státech zaznamenali zřejmě první případ vážné alergické reakce po aplikaci vakcíny proti covidu-19 od společnosti Moderna. Pacientem byl lékař Hossein Sadrzadeh z jedné z nemocnic v Bostonu, který podle serveru ABC trpěl silnými alergiemi, a to především na měkkýše.

Vědci poprvé objevili mikroplasty i v placentě, matky byly v šoku

22.12. 16:39

Vědci poprvé objevili mikroplasty v placentě a obávají se, že malé částečky plastů mohou mít negativní důsledky pro vývoj plodu a zdraví dětí, které se s nimi musejí potýkat už před narozením.

Nová studie: Jak dlouho vydrží imunita po prodělané nemoci covid-19?

18.12. 17:05

Podle studie barcelonského výzkumného ústavu IrsiCaixa mají lidé, kteří prodělali covid-19, protilátky proti této nemoci nejméně půl roku. Informovala o tom dnes agentura EFE. Ke stejnému závěru došli minulý měsíc i britští vědci v podobné studii.

Uškodí vakcína nakaženému bez příznaků? Zde je důležité vyjádření odborníků

Aktualizovali jsme 17.12.2020, 22:06, 17.12. 16:25

Česká vakcinologická společnost testování na covid-19 před podáváním vakcíny nedoporučí. Obecně se mají očkovat jen zdraví lidé, před podáním vakcíny tak budou lidé dotazováni na příznaky. Podání vakcíny nakaženému bez příznaků neuškodí. Na dotaz ČTK to uvedl předseda odborné společnosti Roman…

Koronavirus je nemilosrdný. Co odhalil rentgen hrudníku vyléčených pacientů?

Aktualizovali jsme 14.12.2020, 22:07, 14.12. 15:25

Výrazné snížení plicních funkcí zaznamenali lékaři Fakultní nemocnice Olomouc u některých pacientů po vyléčení z nákazy novým koronavirem. Specializovanou poradnu, kterou v dubnu pro lidi po prodělaném onemocnění covid-19 otevřela klinika plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc, navštívilo už přes…

Očkovat začal Jenner u neštovic, následoval Pasteur se vzteklinou

13.12. 09:05

Myšlenka preventivně lidi ochránit před infekčními nemocemi je stará přes tisíc let. Zrodila se pravděpodobně v Číně a vyšla z poznání, že osoby, které onemocněly černými neštovicemi a přežily zůstaly v následující epidemii před nákazou ochráněny. Metod (více či méně riskantních) bylo několik, od…

"Zdravější cukroví" může být zrádné. Jak během Vánoc neztloustnout?

12.12. 12:39

Vánoční svátky, kdy lidé ve větší míře konzumují tučné a sladké jídlo či alkohol, je možné zvládnout i bez tloustnutí. Podle lékařů je ale nutné jídlo kompenzovat pohybem a jít například každý den na procházku. Vyplývá to z doporučení, které zveřejnili lékaři a odborníci na výživu ze Všeobecné…

Nejúčinnější léčbou obezity je operace žaludku. U řady pacientů vymizí i cukrovka, říká lékař

09.12. 12:59

Nejúčinnější léčbou těžké obezity a cukrovky druhého typu jsou zákroky, při kterých je pacientům mimo jiné chirurgicky zmenšen žaludek. Až u 70 procent pacientů po operaci vymizí cukrovka. Novinářům to dnes řekl Martin Haluzík z Centra diabetologie Institutu klinické a experimentální medicíny. Nové…

Fotogalerie