Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Interfax: Ukrajina a OSN se připojí k jednání Ruska a Turecka o vývozu obilí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Zástupci Ukrajiny a OSN se ve středu v Istanbulu zřejmě připojí ke konzultacím mezi Ruskem a Tureckem ohledně exportu obilí z Ukrajiny. S odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí o tom dnes informovala agentura Interfax. V důsledku ruské invaze v sousední zemi jsou v ukrajinských přístavech zablokovány miliony tun obilí určených k vývozu.

Ukrajina je klíčovým zemědělským exportérem a její neschopnost kvůli ruské invazi dodávat důležité dodávky obilí způsobila prudký nárůst cen potravin, čímž se umocnily obavy z celosvětové potravinové krize, poznamenala agentura Reuters.

Ředitel odboru mezinárodních vztahů ruského ministerstva zahraničí Pjotr Iljičev dnes Interfaxu řekl, že Moskva a Ankara udržují pravidelný dialog o problému vývozu ukrajinského obilí skrze přístavy, přičemž další kolo konzultací se odehraje ve středu 13. července v Istanbulu. "Očekává se také účast ukrajinských zástupců a pozorovatelů z OSN," sdělil. Představitelé Ukrajiny se zatím nevyjádřili.

Kyjev viní Rusko z blokování lodí v Černém moři, přičemž kvůli tomu podle prezidenta Volodymyra Zelenského na Ukrajině uvázlo přes 20 milionů tun obilí. Moskva blokování plavidel s obilím popírá a tvrdí, že na vině je Ukrajina, která zaminovala vody kolem svých přístavů. Ukrajina mimo to tvrdí, že Rusko krade obilí z jejích skladů v okupovaných oblastech a vyváží je buď samotného Ruska nebo do jiných zemí, napsala už dříve agentura Reuters.

Zelenskyj nedávno uvedl, že Kyjev jedná s Tureckem a OSN ohledně zajištění záruk pro vývoz obilí z ukrajinských přístavů. Ankara se podle nedávného vyjádření prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nadále snaží prosadit plán OSN ohledně bezpečného vývozu obilí z Ukrajiny na světový trh. Iljičev dnes uvedl, že ruská strana opakovaně potvrzovala, že je připravena podpořit zajištění plavby zahraničních obchodních plavidel pro vývoz ukrajinského obilí.

Témata:  obiloviny Ukrajina OSN (Organizace spojených národů) Rusko Turecko

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.