Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinského fotoreportéra zavraždili ruští vojáci, předtím ho mučili, ukázalo vyšetřování

Maks Levin
Maks Levin
Foto: Facebook Maks Levin

Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF) bránící novináře dnes zveřejnila výsledek svého vyšetřování na Ukrajině, které podle ní dokazuje, že ukrajinského reportéra Makse Levina zabili a pravděpodobně před tím mučili ruští vojáci. Stalo se tak ještě v březnu v okolí Kyjeva.

"Tato zpráva povede k naší šesté žalobě u Mezinárodního trestního tribunálu (ICC) v Haagu," sdělila organizace agentuře s tím, že žaloba se bude týkat výlučně Levinova případu, který byl zmíněn "mezi mnoha jinými případy" v páté žalobě RSF z konce května.

Tělo fotoreportéra Makse Levina a ukrajinského vojáka Oleksije Černyšova, který jej doprovázel, se našlo 1. dubna v lese u vesnice Moščun, ležící asi 20 kilometrů severně od Kyjeva. Oba muži se pohřešovali od 13. března. RSF na místo vyslala vyšetřovací tým, včetně válečného fotoreportéra Patricka Chauvela, který v únoru pracoval s Maksem Levinem v Donbasu.

"Vyšetřování odhalilo známky svědčící o tom, že fotoreportér a jeho společník byli chladnokrevně zabiti poté, co je ruští vojáci pravděpodobně vyslýchali a mučili v den jejich zmizení," uvedli vyšetřovatelé ve zprávě. Ta se opírá hlavně o snímky místa činu a nalezené důkazy, včetně střel používaných ruskou armádou, jakož i o důkazy přítomnosti ruských vojáků v podobě obalů od potravin, krabičky cigaret či návodu na použití raket.

Zpráva uvádí dvě možné hypotézy, jak se události vyvinuly. Podle prvního scénáře Levina a jeho společníka, jejichž těla se našla spálená, mohli zastřelit ruští vojáci, jakmile je spatřili a aniž by se uvědomili, o koho jde. Podle druhé hypotézy je ruští vojáci zajali, umístili do auta, odděleně je vyslýchali a mučili a nakonec zabili. Černyšov byl patrně upálen zaživa.

RSF poskytla své poznatky a také devět důkazů, jakož i desítky Chauvelových snímků z místa činu ukrajinské justici.

Levina označila RSF za jednoho z nejméně osmi novinářů zabitých během války Ruska proti Ukrajině při výkonu svého povolání. Naposledy o život přišel Francouz Frédéric Lclerc-Imhoff. Dvaatřicetiletý obrazový reportér přišel o život 30. května při výbuchu ruského náboje, když dokumentoval evakuaci civilistů poblíž Lysyčanska na východě Ukrajiny. Při reportáži byl zraněn i jeho kolega Maxime Brandstaetter. Francouzská Národní protiteroristická prokuratura (PNAT) smrt i zranění vyšetřuje jako válečný zločin.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil francouzského fotoreportéra za 32. pracovníka médií zabitého od začátku ruské invaze.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Maks Levin

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 12:57

GIBS obvinila policisty kvůli únorovému incidentu před barem v Praze

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy