Profil editora - Natálie Novoměstská

Petr Šulka

Petr Šulka

Po studu historie se vydal na dráhu novináře. Momentálně působí na serveru Globe24.cz jako komentátor a autor historických a technických článků.

Napište autorovi

Přečtěte si poučení o sbírání a ukládání informací, souvisejících s vaším dotazem.

Bristol Brabazon

Bristol Brabazon měl být létající palác. Skončil naprostou katastrofou

Technika

Už v roce 1942 se Britové chystali na konec války. Chápali, že budoucnost cestování je ve vzduchu a tak ustanovili komisi, která měla naplánovat budoucnost letecké dopravy nad celým britským impériem. V jejím čele stál bývalý ministr John Theodore Cuthbert Moore Brabazon, 1. baron Brabazon z Tary. Nikdo netušil, jak dalekosáhlé následky budou doporučení komise mít a k jak velké hospodářské katastrofě povedou.

PZL.23

PZL P. 23 Karaś jako první bombardoval Hitlerovu říší. Ztráty byly obrovské

Technika

Na začátku 30. let 20. století Polsko hledalo nový perspektivní bombardér, který by nejen zajistil dostatečný dolet, ale i velký náklad pum. Na rozdíl od Československa, kde stále vládly nebi velké dvojplošníky smíšené konstrukce, se Poláci rozhodli pro tehdy supermoderní celokovový jednoplošník. PZL. 23 Karaś (Karas) se měl zapsat do historie.

Junkers Ju 322

Hitlerův Mamut Junkers Ju 322 měl dobýt Anglii! Co monstru zlámalo křídla?

Technika

Roku 1940 nacisté ovládli Evropu a chystali se na poslední vzdorující zemi – Velkou Británii. Ta však byla za Lamanšským průlivem. Tím, kdo měl vést proti Anglii první úder, byli výsadkáři. Ty však bylo nutno podpořit dostatečnými zásobami a těžkou technikou. Řešení měl přinést projekt Warschau (Varšava), který měl dodat Luftwaffe nový obrovský kluzák. Junkers Ju 322 Mammut měl zničit vzpurné Brity.

Typ 95 Ha-gó

Japonský tank Ha-gó byl jako plechovka od sardinek. Přesto vítězil!

Technika

Již od začátku 30. let 20. století se japonská armáda chystala na rozsáhlou expanzi na asijský kontinent. Generálové si uvědomovali jeho specifika: obrovský prostor, kde hraje obrovskou roli rychlost a překvapení protivníka a prioritou není boj s tanky protivníka, ale podpora pěchoty. K takovým úkolům byly nejlepší lehké tanky. Přesně takový byl Typ 95 Ha-gó.

Saunders-Roe Princess

Britská Princezna slibovala absolutní luxus ve vzduchu. Byl to ale absolutní krach!

Technika

Roku 1943 začínalo být jasné, že nacistické Německo bude brzy poraženo. Britové proto začali plánovat mírovou výrobu. V ní hrál prim letecký průmysl. Impérium potřebovalo rychlé a spolehlivé spojení a firma Saunders-Roe viděla budoucnost letectví v létajících člunech. Hůře se v odhadu vývoje firma splést nemohla. Saunders-Roe Princess byl skutečně smutnou leteckou kapitolou.

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy