Články k tématu: eutanazie

Vatikán se ostře vymezil proti eutanazii: Jedná se o akt zla a vraždy

22.09. 15:34

Vatikán v nově vydaném dokumentu znovu ostře formuloval odmítavé stanovisko proti eutanazii a asistované sebevraždě a označil je za neospravedlnitelný "akt vraždy". Politikové a země, které eutanazii podporují nebo umožňují, jsou podle katolických dogmatiků "spolupachatelé zločinu".

Zákony nedovolují eutanazii. Muž chce na protest zemřít v přímém přenosu

04.09. 15:02

Nevyléčitelně nemocný 57letý Francouz, kterému zákony zapovídají možnost eutanazie, chce svoje umírání na protest živě přenášet na internetu. Napsala o tom dnes agentura AFP. Alain Cocq, který trpí vzácným onemocněním tepen, se se svou žádostí zemřít obrátil dokonce i na prezidenta Emmanuela…

Portugalsko umožní eutanazii a asistovanou sebevraždu

20.02. 21:55

Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou sebevraždu u smrtelně nemocných pacientů. Informovala o tom agentura AFP, podle které se závěrečné hlasování očekává do začátku léta. Zda zákony vstoupí poté brzy v platnost, není ale jasné. Výhrady k nim…

reklama

Eutanazie v ČR? Zvedla se vlna odporu. Protestují křesťané, muslimové a židé

19.12. 15:01

Proti uzákonění asistované sebevraždy a eutanazie vystoupili další zástupci věřících. V prohlášením zaslaném ČTK se tak vyslovili kněz a teolog Tomáš Halík, biskup Václav Malý, rabín Karol Sidon či představitel muslimů v ČR Vladimír Sáňka. Legalizace eutanazie je podle nich kluzkou plochou, protože…

V Česku ožívá debata o eutanazii. Lékaři intenzivně debatují mezi sebou

16.02. 18:36

Před deseti lety nevadilo možné zavedení eutanazie polovině Čechů, s každým dalším rokem ale počet jejích zastánců roste. Lékařská komora se proto rozhodla ve vlastních řadách zjistit, jak na tuto problematiku pohlíží sami zdravotníci.

Průzkum: Většina Čechů souhlasí s interrupcí, eutanazií i trestem smrti

21.06. 17:42

Praha - Jak ukazuje aktuální průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), většina Čechů souhlasí s právem žen na potrat a uzákoněním eutanazie. Mírně nadpoloviční většina populace lidí starších 15 let se domnívá, že trest smrti by v ČR měl existovat.

Australanovi je 104 let, chce letět zemřít do Švýcarska

30.04. 11:08

Sydney - Nejstarší australský vědec počátkem května odcestuje do Švýcarska, aby tam ukončil svůj život. S odvoláním na sdružení podporující eutanazii to dnes oznámila agentura AFP. Sdružení sbírá peníze, aby vědec David Goodall, kterému je nyní 104 let, mohl letět první třídou.

V Kanadě za první rok využilo možnosti eutanazie téměř 2000 lidí

07.10. 10:28

Ottawa - Téměř 2000 lidí trpících nevyléčitelnou nemocí využilo už v Kanadě možnosti asistované sebevraždy. Zákon umožňující eutanazii s asistencí lékaře platí přes rok.

Eutanazie a právo na interrupci? Většina Čechů se shodne

15.06. 20:32

Praha - Květnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd (CVVM) ukázal, že většina obyvatel České republiky souhlasí s právem žen na umělé přerušení těhotenství. Naklonění jsou také uzákonění eutanazie, tedy usmrcení člověka na vlastní žádost.

Zeman hovořil s Ludvíkem a Němečkem o zdravotnictví, eutanazii odmítl

22.04. 18:56

Praha - Prezident Miloš Zeman se současným ministrem zdravotnictví Miloslavem Ludvíkem i jeho předchůdcem Svatoplukem Němečkem (oba ČSSD) dnes hovořili o stavu zdravotnictví, výhledu jeho financování či o návrhu zákona o eutanazii.

Právo na smrt: Počty případů eutanazie rostou. Kde všude je povolena?

20.03. 08:11

Počet případů eutanazie v Nizozemsku se za více než deset let, kdy je asistovaná sebevražda v zemi legalizovaná, zdvojnásobil. Jen v roce 2012 byla eutanazie příčinou 4188 úmrtí, což znamená nárůst o 13 procent oproti roku 2011, uvedl britský deník The Daily Telegraph.

Muž pomohl nemocné manželce zemřít, soud ho zprostil obžaloby

11.11. 13:23

Lyon - Francouz Jean Mercier, který umožnil své vážně nemocné manželce vzít smrtelnou dávku léků, byl zproštěn obžaloby. Muže od začátku podporovalo Sdružení pro právo důstojně zemřít (ADMD).

Muž ze Slovenska odpojil postiženého syna od přístrojů, od soudu dostal mírný trest

11.10. 16:58

Prešov - Muž z Popradu, který odpojil od přístrojů svého syna (24) s mozkovou obrnou, je vinen. Konstatoval to dnes nepravomocně soud v Prešově, vyměřil ale pouze mírný trest.

Asistovanou sebevraždu v Belgii podstoupilo první dítě

17.09. 11:15

Brusel - Belgie je jedinou zemí světa, která povoluje eutanazii také nezletilým. Podle médií už zemřel při asistované sebevraždě první dětský pacient.

Ve Francii začal platit nový zákon podobný eutanázii

05.08. 11:20

Paříž - Ve Francii dnes začal platit zákon, který dává nevyléčitelně nemocným právo, aby je lékaři přestali léčit a až do smrti je udržovali v bezvědomí.

Eutanazie nebude, vláda zákon odmítla. Mohlo by se toho zneužít

Aktualizovali jsme 22.6.2016, 16:25, 22.06. 14:20

Praha – Vláda dnes odmítla předlohu šesti poslanců hnutí ANO v čele s Jiřím Zlatuškou, která by v určitých případech povolovala eutanazii. Kabinet poukázal třeba na to, že téma eutanazie je společenský velmi citlivé a měla by mu předcházet mnohem hlubší a rozsáhlejší diskuse.

Návrh o eutanazii pravděpodobně neprojde vládou. Poslanci se bojí zneužívaní

19.06. 14:43

Praha - Vláda na svém středečním zasedání bude probírat návrh poslanců, který by umožnil zavedení eutanazie. Podle předběžného stanoviska bude norma patrně zamítnuta.

V Kanadě byla schválena asistovaná sebevražda

18.06. 10:15

Ottawa - V Kanadě byl schválen zákon, který umožňuje lékařům pomoci nevyléčitelně nemocným pacientům se sebevraždou. Podle kritiků je ale norma příliš svazující.

Smrtící injekce pro gaye? Neustále trpím. Zabijte mě, prosím, žádoní muž o eutanázii

Aktualizovali jsme 11.6.2016, 17:45, 11.06. 11:20

Brusel - Belgičanovi Sebastienovi je devětatřicet a úřady své země žádá o to, aby mu povolily eutanázii, která je v zemi legální. Nemá ale rakovinu ani jinou smrtící chorobu.

Poslanci navrhují povolit eutanazii. Projde asistovaná sebevražda?

03.06. 11:56

Praha - Asistovaná sebevražda je tématem, který je v Česku stále trochu tabu. Teď by ale mohla mít mnohem konkrétnější obrysy, poslanci totiž hodlají zákon o důstojné smrti předložit k projednání svým kolegům.

Oběť sexuálního zneužívání trpěla tolik, že lékaři povolili eutanazii

Aktualizovali jsme 13.5.2016, 22:05, 13.05. 08:43

Amsterodam - Nizozemští lékaři provedli eutanazii dívce, které bylo mezi 20 a 30 lety. V dětství se stala obětí sexuálního zneužívání a psychicky trpěla tak, že doktoři dospěli k závěru, že je její stav neléčitelný a pomohli dívce zemřít.

reklama
Fotogalerie