Články k tématu: Irák

Co jste nevěděli o válce v Perském zálivu? Američané na konfliktu "ušetřili"

02.12. 09:08

V srpnu roku 1990 vtrhla irácká armáda, pod vedení Saddáma Husajna, do sousedního Kuvajtu. Invaze se setkala s mezinárodním odsouzením, na které však Irák nereagoval. Když se Husajn odmítl podvolit rezoluci Rady bezpečnosti OSN a z Kuvajtu své síly stáhnout, přistoupilo mezinárodní společenství, v…

Irák sužují silné deště, vyžádaly si 21 mrtvých

25.11. 19:17

Nejméně 21 lidí zemřelo a desítky dalších přišly o střechu nad hlavou kvůli silným dešťům, které již dva dny sužují Irák. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na prohlášení iráckého ministerstva zdravotnictví a OSN. Mezi mrtvými jsou i ženy a děti, dalších nejméně 180 osob utrpělo…

Irák ničí mohutné záplavy, desítky lidí zemřely

23.11. 20:44

Nejméně 23 obětí si vyžádaly záplavy v Iráku, kde silné lijáky v noci na dnešek postihly zejména jeho severní provincie. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na místní úřady. Na 3000 lidí přišly také o střechu nad hlavou v provincii Saláhaddín.

reklama

Uprchlíci nechtějí zpátky domů. Reportéři se vydali to táborů a nestačili se divit

Aktualizovali jsme 7.11.2018, 22:02, 05.11. 12:44

Bagdád/Damašek - Iráčtí občané přebývající v uprchlickém táboru Al-Hol na území Sýrie se nechtějí vrátit zpět do Iráku a to navzdory tomu, že je už osvobozen od Islámského státu. Zjistili to reportéři rozhlasové stanice Hlas Ameriky, kteří uprchlíky na místě vyzpovídali.

V Iráku se přiotrávilo vodou přes 100 tisíc lidí

31.10. 21:44

V jižním Iráku se zhruba 118.000 lidí přiotrávilo špatnou vodou. Oznámila to dnes irácká vládní komise pro lidská práva. Všechny případy podle ní připadají na provinci Basra. Od července se tam kvůli závadné vodě a výpadkům elektřiny konaly bouřlivé protesty, při kterých přišlo o život více než…

Místo opředené řadou tajemství: Kde ležel biblický ráj?

08.10. 11:47

Výzkumníci věří, že se jim podařilo nalézt biblickou rajskou zahradu. Ta by podle nich mohla ležet v oblasti Iráku, která už je umístěna na seznamu světového dědictví UNESCO.

Novým prezidentem Iráku byl zvolen Kurd Barham Sálih

02.10. 22:02

Novým iráckým prezidentem bude kurdský politik Barham Sálih. Ve dvoukolovém hlasování o tom rozhodl irácký parlament. Hlasování poznamenaly spory mezi dvěma hlavními kurdskými stranami Demokratickou stranou Kurdistánu (KDP) a Vlasteneckým svazem Kurdistánu (PUK). Podle zvyklostí má funkci iráckého…

Kurdové si dnes v Iráku zvolí regionální parlament

30.09. 10:16

V iráckém autonomním Kurdistánu dnes začaly odložené volby do regionálního parlamentu. Očekává se, že stejně jako v minulém třicetiletí se o moc podělí hlavní politické strany této oblasti - Demokratická strana Kurdistánu (KDP) a Vlastenecký svaz Kurdistánu (PUK). Volby se konají rok po referendu,…

USA evakuují konzulát v Iráku, bojí se o bezpečnost

29.09. 08:41

Americké ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že evakuuje konzulát USA v jihoiráckém městě Basra. Reaguje tak na útoky, které jsou připisovány milicím podporovaným Íránem. Informovala o tom agentura AP. Konzulární služby bude nyní poskytovat americká ambasáda v irácké metropoli.

Při útocích koalice proti radikálům z IS bylo zabito přes tisíc civilistů

27.09. 21:01

Při úderech mezinárodní koalice v čele s USA proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku zemřelo od roku 2014 na 1100 civilistů. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na americké ministerstvo obrany. Podle nevládních organizací monitorujících válku v Sýrii a Iráku…

Zástupce chalífy IS dostal v Iráku trest smrti

19.09. 20:32

Bagdád - Soud v Bagdádu dnes vynesl rozsudek smrti nad zástupcem vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na soudní zdroje o tom informovala agentura AFP.

Írán zaútočil na základnu iráckých Kurdů, zemřelo nejméně 11 lidí

08.09. 20:59

Irbíl - Íránský útok na základnu íránské kurdské opozice v severním Iráku si dnes vyžádal nejméně 11 obětí na životech a desítky zraněných. S odkazem na představitele iráckých Kurdů o tom dnes informovala agentura Reuters.

Útok na iráckou Basru: Na letiště dopadly tři rakety Kaťuša

08.09. 14:55

Basra - Neznámí pachatelé vypálili dnes ráno tři rakety Kaťuša na letiště v jihoiráckém městě Basra. Oznámil to podle agentury AP nejmenovaný letištní činitel. Podle něj nebyl při útoku nikdo zraněn a nebyl narušen ani letový provoz.

Mrtví v ulicích, hořící vládní budovy. Protesty v irácké Basře přerůstají ve válku

07.09. 08:41

Basra - Při nepokojích v iráckém městě Basra zemřeli ve čtvrtek další tři lidé. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Celkový počet obětí protestů proti korupci a špatným službám tím vzrostl na deset. Další dvě desítky osob utrpěly zranění.

Po porážce IS se v Iráku vrátily domů čtyři miliony lidí

04.09. 20:29

Bagdád - Do svých domovů se vrátily téměř čtyři miliony lidí, kteří v Iráku uprchli za bojů s radikální organizací Islámský stát (IS). Oznámila to dnes Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Za bojů s IS opustilo své domovy šest milionů Iráčanů, což je 15 procent obyvatelstva.

Krvavé boje v jihoirácké Basře: Jeden člověk zemřel, dalších šest bylo zraněno

04.09. 16:01

Bagdád - Jeden člověk přišel o život a dalších šest lidí bylo zraněno při protestu, který se konal v pondělí večer v jihoirácké metropoli Basra. S odkazem na irácké bezpečnostní složky a zdravotníky o tom dnes informovala agentura Reuters. Před budovou provinčního úřadu v Basře se shromáždilo…

Stovky Iráčanů demonstrují za pitnou vodu i elektřinu, protesty rozhání policie

02.09. 17:15

Basra (Irák) - Stovky lidí dnes opět demonstrovaly na různých místech jihoirácké provincie Basra proti zkorumpovaným úřadům, nedostatku pitné vody i výpadkům elektřiny. Protestující zablokovali důležité komunikace včetně příjezdu na ropné pole, na mnoha místech zapalovali pneumatiky, informovala…

Nálety USA v Sýrii a Iráku zřejmě zabily tisíce civilistů

30.08. 20:03

Washington - Nálety mezinárodní koalice pod velením USA si v Sýrii a v Iráku od začátku operace proti teroristům v roce 2014 vyžádaly podle oficiální statistiky životy 1061 civilistů. Realita ale bude patrně mnohem děsivější.

IS odpálil auto u irácko-syrské hranice, zemřelo nejméně osm lidí

29.08. 16:20

Bagdád - Islámský stát spáchal teroristický útok v západoirácké provincii Anbár. Dle agentury Reuters zahynulo osm lidí a 12 dalších bylo zraněno. Dle AFP má atentát 11 obětí, zranění utrpělo 26 osob.

V Iráku se zřítil vojenský vrtulník, zahynul člen mezinárodní koalice proti IS

20.08. 21:30

Bagdád - Při pádu vojenského vrtulníku v Iráku zahynul i člen mezinárodní koalice pod velením Spojených států. K neštěstí došlo v neděli. Stroj podle dostupných informací nebyl sestřelen, příčina nehody se vyšetřuje.

Americká armáda prozradila, kdy opustí Irák

19.08. 18:50

Abú Zabí - Americké síly zůstanou v Iráku tak dlouho, dokud to bude nutné, aby pomohly stabilizovat oblasti dříve ovládané Islámským státem (IS).

Ruční přepočítání potvrdilo výsledky iráckých voleb. Vvyhrála koalice duchovního Sadra

10.08. 13:04

Bagdád - Květnové volby v Iráku vyhrála koalice kolem šíitského duchovního Muktady Sadra. Výsledky se tedy nezměnily ani po ručním sčítání hlasů, které nařídil parlament kvůli nesrovnalostem.

Británie vrátí Iráku až 5000 let staré cennosti uloupené po pádu Husajna

10.08. 08:05

Londýn - Británie vrátí Iráku osm předmětů starých až 5000 let a uloupených po pádu bývalého prezidenta Saddáma Husajna v roce 2003. Jedná se například o tři hliněné kužely pokryté sumerskými klínovými nápisy.

Z Iráku se vrátilo domů 50 českých vojáků

09.08. 17:37

Praha - Z Iráku se dnes vrátilo 50 českých vojáků, kteří v zemi pomáhali se zvládáním bitevníků L-159. Irácké kolegy cvičila také dvanáctičlenná chemická jednotka z Liberce. Museli se vypořádat s rozdíly v kultuře i klimatu.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie