Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sobotních 353 případů koronaviru v ČR bylo nejvíc o víkendu od počátku května

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 353 případů koronaviru, nejvíce o víkendu od počátku května. V mezitýdenním srovnání je to o polovinu více. Podezření na opakovanou nákazu přibližně na dvojnásobných 113. Počet hospitalizovaných s covidem-19 se vrátil pod 200, ve vážném stavu jich je sedm. Mírně začal růst zájem o očkování. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Epidemie zesiluje zhruba od začátku června, podle ministerstva zdravotnictví bude nakažených přibývat ještě několik týdnů. Neplánuje ale opatření proti šíření nákazy, protože se neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče. Hospitalizovaných s covidem-19 bylo v sobotu 196 lidí, ve třech předchozích dnech přes 200.

V pracovních dnech nynějšího týdne se denní přírůstky poprvé od května dostávaly nad tisíc případů nákazy, roste také počet testů. V sobotu antigenních a PCR testů laboratoře vyhodnotily téměř 2500, zhruba o třetinu více než o týden dřív.

Pozitivita testů ukazuje podle náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice (Piráti) významné rozšíření viru v populaci. U nejčastějších diagnostických testů, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky nemoci, se pozitivita drží kolem 29 procent. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, se koronavirus v sobotu prokázal u devíti procent testovaných, v případě preventivních testů zhruba u sedmi procent.

Dál roste takzvané incidenční číslo, na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 59 nakažených. Před týdnem měla týdenní incidence hodnotu 35. Vyšší než v sobotu byla naposledy před polovinou května, na počátku února však vystoupala téměř na 2500. Nejvíce potvrzených v případů v přepočtu na 100.000 obyvatel je nyní v Praze, za uplynulý týden 148, naopak nejméně, kolem 31, v Libereckém a Olomouckém kraji.

Za současným nárůstem počtu případů jsou nakažlivější submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron, které ale podle zkušeností z jiných evropských zemí mají mírný průběh. Pavlovic proto zatím jen doporučil nosit roušky ve zdravotnických zařízeních. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že nynější nárůst může vrcholit ve druhé polovině července pod 20.000 případy za den.

Za dobu epidemie v Česku od počátku března 2020 potvrdily laboratoře víc než 3,9 milionu případů koronaviru, k tomu navíc přes 268.000 podezření na opakovanou nákazu. S nákazou dosud zemřelo 40.321 lidí, za poslední týden je úmrtí sedm.

V nynějším týdnu se po předchozím dlouhotrvajícím poklesu začal mírně zvyšovat zájem o očkování proti covidu-19. Pro vakcínu si od pondělí přišlo přes 7500 lidí, téměř o 300 více než o týden dřív. Dokončené očkování, což obvykle představuje dvě dávky, má v Česku téměř 6,9 milionu lidí, 4,2 milionu si nechalo aplikovat i posilující dávku. Pavlovic lidem nad 80 let a lidem nad 65 let s chronickými nemocemi nebo mladším, kteří mají oslabenou imunitu, doporučil přeočkování čtvrtou dávkou. Očkovací místa by se pro ně měla otevřít v polovině srpna.

Témata:  COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

3. května 2024 19:44

Oddálení vojenské pomoci americkým Kongresem mohlo způsobit na Ukrajině vážné škody

Schválení vojenské pomoci Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů americkým Kongresem po pětiměsíčním čekání možná způsobilo škody, které se budou na frontě cítit ještě několik měsíců.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy