Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak dlouho trvá zvířatům a lidem, než se vyprázdní? Vědci provedli velmi netradiční výzkum

Na toaletu chodíme všichni. Kolik času tam ale strávíme?
Na toaletu chodíme všichni. Kolik času tam ale strávíme?
Foto: Pixabay

MAGAZÍN – I když se o tom na veřejnosti nemluví a není to právě obvyklé téma pro nezávaznou konverzaci, faktem je, že všichni chodíme na velkou. Nová studie zabývající se hydrodynamikou defekace ukazuje, že všem savcům trvá v průměru 12 sekund než se vyprázdní – a to bez ohledu na to, o jak velké nebo malé zvíře (nebo člověka) jde.

Výzkum publikovaný v magazínu Soft Matter ukazuje, že měkká hmota vycházející ze zadních konců slonů, pand, prasat i psů se vysouvá z konečníku díky vrstvě hlenu, která umožňuje vykonat tuto základní biologickou potřebu velmi rychle - za 12 vteřin je podle měření vědců vše hotovo. 

„Vůně tělesného odpadu láká predátory, kteří jsou pro zvířata nebezpeční. Pokud budou déle vylučovat, vystavují se riziku odhalení,“ vysvětluje Patricia Yangová, strojní inženýrka na Georgia Institute of Technology v Atlantě.

Yangová a její kolegové natáčeli slony, pandy a divoká prasata v tamní zoologické zahradě a psa jednoho z členů týmu při vyprazdňování. Ačkoliv se hmotnosti těchto zvířat pohybuje v rozmezí od 4 do 4000 kg, je doba trvání defekace konstantní, zjistili. Takový soulad mezi zvířaty je podle vědců velmi zajímavý.

Uvádí také například, že úroveň tlaku, který zvířata použijí k vyloučení stolice, je konstantní a nezávislá na tělesné hmotnosti. To znamená, že ať už je to člověk nebo myš, použitý tlak je stejný. Toto zjištění je podobné jako u výzkumu, který ukázal, že savci potřebují stejné množství času k vyprázdnění močového měchýře.

Studie také zjistila, že vrstvy hlenu nacházejíce se u všech savců hrají klíčovou roli při vylučování exkrementů. Pokud je tento hlen pohlcen stolicí, dochází k velmi nepříjemné situaci - zácpě.

Tým Yangové také použil Youtube videa zvířat, aby mohl změřit průměrnou dobu defekace u 23 různých druhů. „Je překvapující, jaké množství takových online videí jsme našli. Pochází většinou ze zoologických zahrad, kde si turisté nahrávají zvířata,“ upřesňují vědci.

Díky studiu zvířat v zoo vědci také zjistili, že savci v průměru vyloučí z těla asi 1 procento své tělesné hmotnosti ve výkalech. Pro srovnání – ve stravě přijmou asi 8 procent své tělesné hmotnosti.

Témata:  lidé zvířata zajímavosti zdraví WC

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 21:50

Biden poprvé deklaroval, že chce debatovat s Trumpem

Listopadovým prezidentským volbám v USA by měly předcházet předvolební duely obou kandidátů. Úřadující prezident Joe Biden se v pátek jasně vyjádřil, že nejpozději na podzim je ochoten debatovat s republikánským vyzyvatelem a svým předchůdcem Donaldem Trumpem, informovala AP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy