Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odchod z EU nebude jen tak, varuje Německo

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Berlín – Již brzy Velká Británie v referendu rozhodne, zda zůstane v Evropské unii, nebo zda se vydá svou vlastní cestou. Německý magazín Der Spiegel ale na základě rozhovoru s Wolfgangem Schäublem, německým ministrem financí, varuje, že odchod Británie z EU, takzvaný brexit, bude mít své následky.

Referendum se blíží

Obyvatelé Velké Británie k volebním urnám referenda o setrvání či odchodu z EU půjdou již 23. června, tedy za necelé dva týdny. Průzkumy názorů zatím příliš výsledek nenaznačují, protože se obě strany drží na podobných číslech.

Pokud Británie odhlasuje odchod z EU, věci se podle Schäubleho budou muset změnit. „V reakci na brexit bychom nemohli jen tak podporovat další integraci. To by bylo nejapné a mnozí by si oprávněně říkali, jestli to ti politici pořád nepochopili."

Upřesnil, že i kdyby chtělo nakonec odejít jen malé množství Britů, nahlížel by na to „jako na budíček a varování, že nemáme pokračovat v tom, co běžně děláme."

Hrozí rozpad EU?

Odchod Británie z EU by podle něj mohl negativně ovlivnit její partnerské země. „Ale mé protějšky v eurozóně i já děláme vše pro to, abychom se uměli s těmito důsledky vypořádat. Připravujeme se na všechny možné scénáře," vysvětlil.

Schäuble také připustil, že brexit může spustit dominový efekt, kdy budou příklad Velké Británie následovat další země, například Nizozemí. Rozpadu EU se ale nebojí. „Evropa bude fungovat i bez Británie, pokud to bude nutné," uvádí.

Odchod snadný nebude

Varuje také, že navzdory slibům politiků z kampaně za odchod z EU, že nedojde k ekonomickým ztrátám ani narušení ekonomických vztahů se zeměmi EU, bude realita jiná. Upozorňuje, že Velká Británie je ekonomicky se svými partnery v EU tak těsně spjata, že by to „byl zázrak, pokud by tu po odchodu pro Velkou Británii nebyly ekonomické nevýhody."

Zcela také vyloučil, že by Británie i po svém odchodu z EU mohla využívat výhod jednotného trhu způsobem, jakým tomu je v případě Norska a Švýcarska.

„To by znamenalo, že by se země musela řídit pravidly klubu, ze kterého nyní chce vystoupit," varuje. Brexit by tak podle něj znamenal jasné rozhodnutí opustit jednotný trh. „Uvnitř je uvnitř. Venku je venku," dodal.

Témata:  Brexit EU Wolfgang Schäuble Německo

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 15:21

Maďarsko představilo své priority pro předsednictví v Radě EU

Maďarsko, které se chystá převzít předsednictví v Radě EU ve druhé polovině tohoto roku, se zaměří na klíčová témata pro střední Evropu, jako je boj proti migraci, rozšiřování EU na západní Balkán a zajištění energetické bezpečnosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mark Rutte

Rutte získává důležitou podporu na své cestě do křesla šéfa NATO

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.