Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co Kreml tají? Supertajnou jadernou ponorku, tvrdí ruská média

ponorka
ponorka
Foto: INT

Pondělní neštěstí na ruském podmořském plavidle, které si vyžádalo 14 lidských životů, zřejmě zůstane z valné části obestřeno tajemstvím. Naznačil to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, když řekl, že některé informace o tomto incidentu jsou státním tajemstvím, a proto nebudou zveřejněny. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes bez dalších podrobností uvedl, že někteří členové posádky neštěstí přežili.

Ruské ministerstvo obrany v úterý informovalo, že v pondělí zemřelo 14 námořníků při požáru v zařízení určeném k ponorům do velkých hloubek. Oheň byl uhašen a plavidlo je nyní na vojenské námořní základně v Severomorsku na severozápadě Ruska.

Příčiny neštěstí se vyšetřují. Sděleno ale například nebylo, o jaké podmořské zařízení šlo, kolik bylo na palubě celkem lidí ani to, zda bylo vybaveno jaderným reaktorem.

"Jsou informace, které patří do kategorie státní tajemství a státní tajemství se dodržuje v zájmu státu a státní bezpečnosti. Proto je naprosto normální, že se neodhaluje. V tom není nic nezákonného," řekl dnes podle agentury TASS Peskov novinářům.

Mluvčí prezidenta Vladimira Putina přitom dal najevo, že mezi takové utajované informace patří i to, o jaké podmořské plavidlo v tomto případě šlo. Zodpovězení otázky, zda toto zařízení bylo vybaveno jaderným reaktorem, pak odkázal na ministerstvo obrany.

Podle ruských médií šlo o supertajnou jadernou ponorku Lošarik, která provádí výzkum ve velkých hloubkách. O plavidle je známo jen málo podrobností. V roce 2012 se ponorka například podílela na průzkumu, jehož cílem bylo potvrdit ruské nároky na rozšíření hranic svého arktického kontinentálního šelfu. Podle tehdejších oficiálních prohlášení sesbírala vzorky z hloubky 2500 metrů. Běžné ponorky se přitom dokážou ponořit jen do hloubky 600 metrů.

O mnoho sdílnější dnes nebyl ani ministr obrany Sergej Šojgu, který na Putinův příkaz kvůli vyšetřování události přijel do Severomorsku. Uvedl, že oheň vypukl na vědeckovýzkumném hlubinném aparátu ruské vojenské námořní flotily při plánovaném výzkumu v ruských teritoriálních vodách Barentsova moře. "Zemřelo 14 členů posádky. Ostatní se podařilo zachránit," řekl, aniž počet zachráněných upřesnil.

Lidé na palubě podle něj byli "jedineční vojenští specialisté - vysoce kvalifikovaní profesionálové, kteří prováděli důležitý výzkum týkající se zemské hydrosféry".

Ministr také naznačil, že v plavidle byl civilista, zřejmě expert, který se díky námořníkům zachránil. "Námořníci se v kritické situaci zachovali hrdinsky. Z části zachvácené ohněm nejprve evakuovali civilního činitele průmyslu, uzavřeli za ním poklop, aby zabránili rozšíření požáru, a sami pak do konce bojovali za přežití lodě," řekl Šojgu.

Témata:  Rusko ponorky

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 16:34

Francouzská policie zadržela 16letého přivržence IS, který chtěl útočit během olympiády

Francouzské orgány činné v trestním řízení zadržely a začaly vyslýchat 16letého chlapce, který avizoval, že chce spáchat útok během letní olympiády v Paříži. Policie u něj našla slib věrnosti teroristické síti Islámský stát (IS). Případ převzala prokuratura, která se zabývá teroristickými činy, informovala ve středu francouzská zpravodajská televize BFM.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy